پشتو پشتو    English

معرفی طرح قانون حمایت طرح ساخت مدارهای یک پارچه

  • چهارشنبه, 02 سرطان 1395

طرح قانون حمایت طرح ساخت مدارهای یک پارچه به تاسی از حکم ماده چهل و هفتم قانون اساسی وضع و در چهار فصل و سی ماده ترتیب گردیده است. فصل اول این قانون "احکام عمومی" را در موارد مانند مبنی؛ اهداف؛ اصطلاحات؛ مرجع تطبیق و قابلیت تطبیق شرح می دهد. فصل دوم در مورد "حمایت و ثبت" صراحت احکام قانون را در ارتباط به  ثبت طرح ساخت مدارهای یک پارچه؛ طرح ساخت قابل حمایت؛ مالک؛ درخواست ثبت؛ تاریخ درج؛ تکمیل شرایط؛ پذیرش درخواست و نشر آن؛ اعتراض؛ ثبت و تصدیق و مدت حمایت  بیان می کند.
فصل سوم به موضوع "حقوق انحصاری طرح ساخت" اختصاص یافته و صراحت احکام قانون را در ارتباط به حق انحصاری تولید مجدد؛ منع استفاده از حق انحصاری؛ انجام سایر اعمال قانونی؛ عدم اعمال حقوق انحصاری؛ انقضای حقوق انحصاری؛ بطلان؛ انقضای مدت حمایت؛ عدم قناعت؛ تغییر مالکیت و اجازه نامه شرح می دهد. و نهایتا فصل چهارم تحت عنوان "احکام متفرقه" صراحت احکام قانون را در موارد مانند مراجعه به محکمه؛ عواید؛ وضع مقرره ها و طرز العمل ها و انفاذ این قانون بیان می کند.  
اهداف
عمده ترین اهداف این قانون را حمایت از طرح ساخت مدارهای یک پارچه؛ تنظیم حقوق و وجایب مالک طرح ساخت مدارهای یک پارچه و فراهم نمودن زمینه استفاده از طرح ساخت مدارهای یک پارچه تشکیل می دهد.
طرح قانون حمایت طرح ساخت مدارهای یک پارچه برای اولین بار است که در افغانستان تسوید و مورد کارشناسی قرار گرفته و به تصویب می رسد. در این مورد قبلا سند قانونی که بتواند امورات مربوطه را تنظیم نماید وجود نداشت، بناً داشتن چنین سندی یکی از نیازمندی های اساسی کشور به حساب می رفت. علاوه بر آن، با تصویب و انفاذ این قانون، ساخت مدارهای یک پارچه به صورت قانونی مورد حمایت قرار گرفته و حقوق و وجایب مالک طرح نیز از حمایت قانونی برخوردار خواهند گردید. هم چنین داشتن این قانون، یکی از پیش شرط های الحاق افغانستان به سازمان تجارت جهانی بود که بعد از تصویب این سند و سایر اسناد مورد نیاز، افغانستان می تواند عضویت رسمی این سازمان را کسب نماید
طرح قانون حمایت طرح ساخت مدارهای یک پارچه در هشتمین جلسه سال جاری کمیته قوانین، مورخ 23 جوزای 1395 که به ریاست جلالتمآب محترم معاون رییس جمهور قانونپوه استاد سرور دانش و حضور مقامات عالی اعضای کمیته دایر گردیده بود، بعد از بحث و بررسی مفصل این طرح و خصوصا موضوعات مانند اصطلاحات، درخواست ثبت، حق انحصاری تولید مجدد، مراجعه به محکمه و سایر موارد مربوطه، در اساس و پرنسیپ مورد تایید کمیته قرار گرفت. مطابق هدایت مقام معاونت دوم ریاست جمهوری، وزارت محترم عدلیه و سایر نهاد های ذیربط موظف گردیدند تا طرح قانون مذکور را با درنظر داشت نظرات و پیشنهادات اعضای کمیته، مورد بازبینی قرار داده و موارد که از جانب اعضای حاضر بحث و بررسی گردیده بودند را در طرح پیشنهادی قانون وارد و آماده طی مراحل بعدی نمایند.

167 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1334

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم