پشتو پشتو    English

معرفی طرح مقرره تنظیم امور نظارت خانه ها

  • دوشنبه, 07 سرطان 1395

طرح مقرره تنظیم امور نظارت خانه ها به تاسی از احکام مندرج جزء (27) ماده چهارم قانون اجرائات جزایی، ماده بیست و پنجم قانون پولیس و ماده نوزدهم قانون اجرائات جزایی عسکری وضع و در چهار فصل ونوزده ماده ترتیب گردیده است. فصل اول این مقرره "احکام عمومی" را در موارد مانند مبنی؛ اهداف؛ اصطلاحات؛ ساحه تطبیق؛ نگهداری مظنون و طرز نگهداری اشخاص تحت نظارت شرح می دهد. فصل دوم در مورد "وظایف و مسئولیت ها" صراحت احکام مقرره را در ارتباط به تسلیمی مظنون؛ تلاشی و اطمینان از وضع صحی مظنون؛ ملاقات مظنون با وکیل مدافع و اقارب؛ ثبت اسناد و محدودیت بیان می کند.

فصل سوم به موضوع "حقوق اشخاص تحت نظارت" اختصاص یافته و صراحت احکام مقرره را در ارتباط به حق دسترسی به خدمات صحی؛ اعاشه؛ اباته؛ مناسک دینی و منع شکنجه شرح می دهد. نهایتاً فصل چهارم این مقرره تحت عنوان "احکام نهایی" در موارد مانند اکمال مدت نظارت؛ وضع طرز العمل ها و انفاذ صراحت احکام مقرره را تذکر می دهد.

اهداف

عمده ترین اهداف این مقرره را تنظیم طرز نگهداری مظنونین در نظارت خانه ها؛ تعیین مکلفیت های اداره نظارت خانه و تامین حقوق بشری و مصئونیت مظنونین تحت نظارت تشکیل می دهد.

به منظور حفظ حقوق بشری مظنونین، رعایت و تطبیق اصول و معیار های پذیرفته شده در قوانین نافذه افغانستان و میثاق ها و کنوانسیون های بین المللی که افغانستان عضویت آن ها را پذیرفته است در ارتباط به وضعیت و چگونگی زیست در نظارت خانه ها و جلوگیری از برخوردهای گوناگون و سلیقه ای در این مراکز، ایجاب می نمود تا مقرره تنظیم امور نظارت خانه ها تسوید، تصویب و لازم الاجرا گردد. از جانب دیگر نبود این سند تقنینی هم خلاء بزرگی در نظام محاکماتی افغانستان ایجاد نموده و هم باعث نقض حقوق مظنونین می گردید. بنا به دلایل متذکره، نهاد های مسئول امنیتی به خاطر رفع این نقیصه، مقرره تنظیم امور نظارت خانه ها را تسوید و بعد از تدقیق در وزارت عدلیه، به منظور بحث و کارشناسی بیشتر در آجندای کمیته قوانین شامل ساختند.

طرح مقرره تنظیم امور نظارت خانه ها در دهمین جلسه سال جاری کمیته قوانین، مورخ 6 سرطان 1395 که به ریاست جلالتمآب محترم معاون رییس جمهور قانونپوه استاد سرور دانش و حضور مقامات عالی اعضای کمیته دایر گردیده بود، بعد از بحث و بررسی مفصل، خصوصا موضوعات مانند اهداف، اصطلاحات، ساحه تطبیق، طرز نگهداری اشخاص تحت نظارت، تسلیمی مظنون، ملاقات مظنون با وکیل مدافع، حق دسترسی به خدمات صحی، اباته، منع شکنجه و سایر موارد مربوطه، مطابق هدایت مقام معاونتریاست جمهوری، کمیته تخنیکی متشکل از وزارت های محترم عدلیه، امور داخله، امور خارجه، ستره محکمه، لوی سارنوالی، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، انجمن مستقل وکلای مدافع، رییس بورد عدلی و حقوقی ریاست جمهوری و سایر نهاد های ذیربط موظف گردیدند تا طرح مقرره مذکور را با درنظر داشت نظرات و پیشنهادات اعضای کمیته، مورد بازبینی قرار داده و موارد که از جانب اعضای حاضر بحث و بررسی گردیده بودند را در طرح پیشنهادی وارد و آن را آماده ارائه دو باره به کمیته قوانین نمایند.

228 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1340

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم