پشتو پشتو    English

معرفی طرح مقرره تنظیم امور حجاج، معتمرین و زایرین

  • سه شنبه, 22 سرطان 1395

طرح مقرره تنظیم امور حجاج، معتمرین و زایرین با نظرداشت احکام و ارزش های دین مبین اسلام به منظور تنظیم امور مربوط به حجاج، معتمرین و زایرین وضع و در چهار فصل و بیست و پنج ماده ترتیب گردیده است. فصل اول این مقرره "احکام عمومی" را در موارد مانند منظور وضع؛ اهداف؛ اصطلاحات؛ ایجاد کمیسیون و کمیته های کاری؛ تنظیم امور حج؛ اداره مسئول و نام اختصاری شرح می دهد. فصل دوم در مورد "حج، عمره و زیارت" صراحت احکام این مقرره را در ارتباط به شرایط عازمین حج، عمره و زیارات؛ ثبت نام حج؛ قرعه کشی و تثبیت نوبت؛ پرداخت مصارف و تعیین هیئت بعثه، مرشدین، ناظمین و ایجاد کمیته های کاری بیان می کند.
فصل سوم به موضوع "وظایف و مکلفیت های وزارت ها و ادارات" اختصاص یافته که موارد مانند وظایف وزارت ارشاد، حج و اوقاف؛ مکلفیت های وزارت صحت عامه؛ مکلفیت های وزارت امور داخله؛ مکلفیت های وزارت امور خارجه؛ مکلفیت های وزارت ترانسپورت؛ مکلفیت های اداره هوانوردی ملکی و مکلفیت های شرکت های خصوصی زیارتی و سیاحتی را شامل می گردد. نهایتاً فصل چهارم این مقرره در ارتباط به "احکام متفرقه" موارد مانند تحویلی پول مصارف حج؛ صلاحیت برداشت و مصارف پول خدماتی؛ حمل و تورید اشیا و اجناس؛ بازماندن از سفر و یا فوت در جریان آن؛ وضع لوایح و طرز العمل ها و انفاذ احکام مقرره را تذکر می دهد.
اهداف
عمده ترین اهداف این مقرره را تنظیم و سازماندهی امور حج برای اتباع کشور؛ عرضه خدمات بهتر و به موقع برای حجاج؛ فراهم نمودن زمینه مناسب برای معتمرین و زایرین عتبات و ایجاد هماهنگی میان ادارات ذیربط در امور حج تشکیل می دهد.
مقرره نافذ حج، عمره و زیارت کربلا  که بیش از دو دهه قبل به تصویب رسیده بود، پاسخگوی نیازمندی های فعلی نبوده و ایجاب می نمود تا طرح جدید مقرره امور حجاج، معتمرین و زایرین در مطابقت با نیازمندی های فعلی تصویب و به مرحله اجرا گذاشته شود. با تصویب  این مقرره، سهولت های کافی برای حجاج، معتمرین و زایرین فراهم و هماهنگی بهتر و بیشتر بین ادارات ذیربط دولتی و شرکت های سیاحتی و زیارتی ایجاد و صلاحیت ها و مسئولیت های آن ها را مشخص خواهند گردید.  
طرح مقرره تنظیم امور حجاج، معتمرین و زایرین در یازدهمین جلسه سال جاری کمیته قوانین، مورخ 20 سرطان 1395 که به ریاست جلالتمآب محترم معاون رییس جمهور قانونپوه استاد سرور دانش و حضور مقامات عالی اعضای کمیته دایر گردیده بود، بعد از بحث و بررسی مفصل، خصوصا موضوعات مانند اصطلاحات، قرعه کشی و تثبیت نوبت، پرداخت مصارف، وظایف و مکلفیت های وزارت ها و ادارات، صلاحیت برداشت و مصارف پول خدماتی، حمل و تورید اشیا و اجناس و سایر موارد، در اساس و پرنسیپ مورد تایید کمیته قرار گرفت. مطابق هدایت مقام معاونت ریاست جمهوری، وزارت های محترم عدلیه، ارشاد، حج اوقاف و سایر نهاد های ذیربط موظف گردیدند تا طرح قانون مذکور را با درنظر داشت نظرات و پیشنهادات اعضای کمیته مورد بازبینی قرار داده و موارد که از جانب اعضای حاضر بحث و بررسی گردیده بودند را در طرح پیشنهادی مقرره وارد و آماده طی مراحل بعدی نمایند.

212 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1350

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم