پشتو پشتو    English

معرفی طرح مقرره تنظیم فعالیت شبکه تلویزیونی دیجیتلی

  • دوشنبه, 28 سرطان 1395

طرح مقرره تنظیم فعالیت شبکه تلویزیونی دیجیتلی به تاسی از حکم فقره 1 ماده شصت و سوم قانون تنظیم خدمات مخابراتی وضع و در چهار فصل و سی و دو ماده ترتیب گردیده است. فصل اول این مقرره "احکام عمومی" را در موارد مانند مبنی؛ اهداف؛ اصطلاحات و نام اختصاری شرح می دهد. فصل دوم در مورد "جواز فعالیت شبکه تلویزیون دیجیتلی" صراحت احکام این مقرره را در ارتباط به جواز فعالیت؛ جواز فعالیت نشراتی و حقوق پخش و نشر بیان می کند.
فصل سوم به موضوع "مکلفیت ها" اختصاص یافته که موارد مانند مکلفیت دارنده جواز فعالیت؛ مکلفیت عرضه کننده؛ عدم تعدیل پروگرام ها؛ پروگرام های نشراتی؛ خدمات اضافی؛ چینل های معلوماتی؛ عرضه خدمات به مشترکین؛ عرضه خدمات به ستیشن تلویزیون؛ عدم تحویلی حق الاجرت (فیس)؛ ارائه گزارش؛ حل منازعات؛ تغییرات؛ حفظ اسناد مالی؛ واگذاری جواز فعالیت؛ شبکه تلویزیون دیجیتلی و همکاری بین عرضه کنندگان را شامل می گردد. نهایتاً فصل چهارم این مقرره در ارتباط به "احکام متفرقه" موارد مانند نظارت و بررسی؛ مؤیدات؛ تعلیق یا لغو جواز فعالیت؛ پوشش؛ رعایت احکام؛ وصل ستیشن تلویزیون انالوگ به دیجیتل؛ مالیه و محصول؛ وضع لوایح و طرز العمل ها و انفاذ احکام مقرره را تذکر می دهد.
اهداف
عمده ترین اهداف این مقرره را تنظیم امور مربوط به انتقال سیستم تلویزیون انالوگ به شبکه تلویزیون دیجیتلی و ستیشن های نشراتی؛ عرضه خدمات بهتر رسانه صوتی – تصویری؛ تامین و بهبود سطح کیفیت خدمات رسانه صوتی – تصویری در مطابقت با ستندردهای ملی و بین المللی؛ دسترسی مشترکین خدمات رسانه صوتی – تصویری؛ به شکل شفاف، هدفمند و بدون تبعیض و رعایت معیارهای تخنیکی شبکه تلویزیون دیجیتلی تشکیل می دهد.
بخاطر نبود سند تقنینی که بتواند امورات مربوط به شبکه تلویزیونی دیجیتلی را تنظیم نماید، ضرورت احساس می شد تا چنین سندی تسوید، طی مراحل و تصویب گردید، بناً ادارات ذیربط با همکاری وزارت عدلیه مسوده این سند را تهیه و آماده طی مراحل نمودند. از جانب دیگر، رشد و گسترش روز افزون استفاده از تکنالوژی در افغانستان و نیازمندی استفاده از شبکه های تلویزیون دیجیتلی، ایجاب می نمود تا بخاطر پاسخ گویی به این نیازمندی ها این مقرره تصویب و توشیح گردد. هم چنین، تبدیل سیستم انالوک به دیجیتل یکی از تعهدات افغانستان به اداره جهانی مخابرات است و تحقق این تعهد نیز ایجاب می نماید تا افغانستان مقرره تنظیم فعالیت های شبکه تلویزیون دیجیتلی را تصویب و توشیح نماید. با درنظرداشت دلایل فوق، مقرره تنظیم فعالیت های شبکه تلویزیون دیجیتلی غرض بحث و بررسی کارشنانه کمیته قوانین، شامل آجندای جلسه دوازدهم این کمیته گردید.
طرح مقرره تنظیم فعالیت های شبکه تلویزیون دیجیتلی در دوازدهمین جلسه سال جاری کمیته قوانین، مورخ 27 سرطان 1395 که به ریاست جلالتمآب محترم معاون رییس جمهور قانونپوه استاد سرور دانش و حضور مقامات عالی اعضای کمیته دایر گردیده بود، بعد از بحث و بررسی مفصل این طرح، خصوصا موضوعات مانند حقوق پخش و نشر، عدم تعدیل پروگرام ها، صلاحیت ها و مسئولیت های وزارت های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و اطلاعات و فرهنگ، موضوعات مربوط به سیستم های انالوگ و دیجیتل، موییدات یا جریمه ها، جواز، بحث حریم خصوصی و سایر موارد مربوطه، حسب هدایت مقام معاونت ریاست جمهوری و فیصله کمیته، مقرره متذکره طی جلسه ای از جانب وزارت های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و اطلاعات و فرهنگ با حضور نماینده های رسانه ها مورد بازبینی قرار گرفته و بعد از غور و بررسی این مقرره توسط وزارت عدلیه با حضورداشت نماینده های ذیصلاح نهادها و ادارات ذیربط در انستیتوت امور قانونگذاری و تحقیقات علمی- حقوقی، مجددا به کمتیه قوانین کابینه به خاطر بحث و بررسی بیشتر ارائه گردد.

176 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1357

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم