پشتو پشتو    English

معرفی طرح اساسنامه صندوق اعانه برای نجات معتادین مواد مخدر

  • دوشنبه, 08 سنبله 1395

طرح صندوق اعانه برای نجات معتادین مواد مخدر در چهار فصل و نوزده ماده ترتیب گردیده است. فصل اول "احکام عمومی" این اساسنامه را در موارد مانند منظور وضع؛ طرز ایجاد صندوق اعانه برای نجات معتادین از مواد مخدر؛ حمایت و تقویت داوطلبانه از بنیه مالی صندوق؛ عدم شمولیت کمک ها در بودجه ملی؛ حساب بانکی صندوق و نحوه پذیرش کمک های نقدی و جنسی به صندوق بیان می کند.
فصل دوم تحت عنوان "منابع تمویل و طرز انتقال مساعدت ها به صندوق" صراحت احکام اساسنامه را در ارتباط به منابع تمویل و طرز انتقال مساعدت های نقدی و جنسی به صندوق وضاحت می بخشد. فصل سوم در ارتباط به تشکیلات، موارد مانند کمیسیون عالی؛ وظایف و صلاحیت های کمیسیون عالی؛ جلسات و تصامیم؛ هیئت مدیره صندوق؛ وظایف و صلاحیت های هیئت مدیره صندوق؛ ایجاد کمیته های ولایتی؛ وظایف و صلاحیت های کمیته های ولایتی؛ فعالیت سکرتریت طور افتخاری و مسئولیت در قبال مساعدت بازگو می نماید. و نهایتا فصل چهارم این اساسنامه تحت عنوان "احکام نهایی" در ارتباط به مهر و نشان و تاریخ انفاذ صراحت احکام آن را بیان می کند.
اهداف
عمده ترین اهداف این اساسنامه را تنظیم طرز جمع آوری مساعدت های نقدی و جنسی برای صندوق اعانه برای نجات معتادین مواد مخدر و مصرف آن؛ تمویل مصارف تداوی معتادین مواد مخدر الی صحت یابی و ادغام مجدد آن ها به اجتماع و خانواده و فراهم نمودن زمینه مشارکت مردم، نهادهای مدنی، موسسات غیر دولتی، سازمان های بین المللی و دول خارجی جهت حمایت از پروسه تداوی معتادین مواد مخدر تشکیل می دهد.
طرح اساسنامه صندوق اعانه برای نجات معتادین مواد مخدر گامی است برای جمع آوری اعانه و کمک های نقدی و جنسی اشخاص و نهادهای دولتی و غیر دولتی تا از این طریق معتادین مواد مخدر تداوی و زمینه ادغام مجدد شان به خانواده و جامعه مهیا گردد. این صندوق نه تنها در سطح مرکز بلکه در سطح ولایات نیز ایجاد خواهند گردید و اقدامات همه جانبه را به منظور تداوی و ادغام معتادین روی دست خواهند گرفت. ایجاد و فعالیت این صندوق زمینه سهم گیری رضاکارانه افراد و اشخاص و نهادهای دولتی و غیر دولتی را در امر تداوی معتادین فراهم ساخته و باعث رشد و گسترش انگیزه رضاکاری در بین جامعه نیز خواهد گردید.
طرح اساسنامه صندوق اعانه برای نجات معتادین مواد مخدر در چهاردهمین جلسه سال جاری کمیته قوانین، مورخ 31 اسد سال 1395 که به ریاست جلالتمآب محترم معاون دوم ریاست جمهوری، قانونپوه استاد سرور دانش و حضور مقامات عالی رتبه اعضای کمیته و سایر ادارات ذیربط دایر گردیده بود، بعد از بحث و بررسی اساسنامه و موضوعات مشخص آن مانند مبنی، منظور وضع، طرز ایجاد صندوق اعانه برای نجات معتادین از مواد مخدر، هیئت مدیره صندوق، مکانیزم جمع آوری و مصرف کمک ها، حالت انحلال و صلاحیت ها و مسئولیت های وزارت مبارزه با مواد مخدر و غیره، در پرنسیپ مورد تایید اعضای کمیته قرار گرفت. مطابق هدایت مقام معاونت دوم ریاست جمهوری، وزارت های محترم عدلیه و مبارزه با مواد مخدر مکلف گردیدند تا طرح مذکور را با درنظر داشت نظرات و پیشنهادات نمایندگان حاضر در جلسه، مورد بازبینی قرار داده و موارد که از جانب اعضا پیشنهاد و بحث گردید، در طرح اساسنامه وارد و غرض ارائه به جلسه کابینه آماده نمایند.

175 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1382

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم