پشتو پشتو    English

معرفی طرح مقرره طرز تنظیم اجراآت داره ملی آمادگی مبارزه با حوادث

  • چهارشنبه, 17 قوس 1395

مقرره تنظیم طرز اجراآت اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث به تاسی از حکم فقره سوم ماده چهارم قانون آمادگی مبارزه با حوادث وضع و در سه فصل و هجده ماده ترتیب گردیده است. فصل اول "احکام عمومی" این مقرره را در موارد مانند مبنی؛ اهداف؛ اصطلاحات؛ مرجع تطبیق و نام اختصاری بیان می کند.
فصل دوم تحت عنوان "تشکیل، وظایف و صلاحیت ها" صراحت احکام مقرره را در ارتباط به تشکیل؛ وظایف و صلاحیت رییس؛ هیئت رهبری؛ تدویر جلسات؛ وظایف و صلاحیت های اداره؛ ارایه گزارش؛ تخلیه محل و انتقال ساکنین؛ هماهنگی در فعالیت های مبارزه با حوادث و همکاری ادارات وضاحت می بخشد. نهایتاً فصل سوم نیز در ارتباط به "احکام نهایی"، موضوعات مانند عضویت؛ مکلفیت ها؛ مهر و انفاذ را شرح می دهد.
اهداف
عمده ترین اهداف این مقرره را انسجام و هماهنگی فعالیت های مبارزه با حوادث طبیعی و غیر طبیعی؛ جلوگیری و از بین بردن اثرات ناگوار حوادث طبیعی و غیر طبیعی؛ حفظ دارایی های دولتی و غیر دولتی و تامین هماهنگی فعالیت های ادارات دولتی و غیر دولتی در عرصه پاکسازی اراضی از ماین ها و مهمات منفجر ناشده تشکیل می دهد.
با آنکه در مورد طرز تنظیم اجراآت و فعالیت های اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث مقرره نافذ وجود دارد اما چون در دوره حکومت های قبلی وضع گردیده که با پالیسی، ستراتیژی، سیاست های کلی کشور و هم چنین نیازمندی های فعلی مطابقت نداشته و پاسخگوی این نیازمندی ها بوده نمی تواند. از جانب دیگر چون افغانستان عضویت کنوانسیون بین المللی در امور ماین پاکی را کسب نموده است که مطابق شرایط این کنوانسیون باید ریاست را تحت نام ریاست انسجام و تطهیر ماین ها در چوکات اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث ایجاد و وظایف و صلاحیت های آن را بیان نماید. با در نظرداشت این نیازمندی، ضرورت ایجاب می نمود تا مقرره طرز تنظیم اجراآت و فعالیت های اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث به تصویب برسد.
طرح مقرره طرز تنظیم اجراآت و فعالیت های اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث در جلسه هجدهم سال جاری کمیته قوانین، مورخ 14 قوس سال 1395 که به ریاست جلالتمآب محترم معاون دوم ریاست جمهوری، قانونپوه استاد سرور دانش و حضور مقامات عالی رتبه ادارات دولتی اعضای کمیته دایر گردیده بود، بعد از ارائه معلومات مفصل از جانب جلالتمآب معاون رییس جمهور پیرامون مقرره متذکره، اعضای کمیته مقرره فوق الذکر بالخصوص موارد مانند مبنی، اهداف، تشکیل، وظایف و صلاحیت های رییس و سایر نکات را مورد بحث و بررسی قرار دادند. مطابق هدایت مقام معاونت دوم ریاست جمهوری، وزارت عدلیه مکلف گردید تا با درنظر داشت نظرات و پیشنهادات نمایندگان حاضر در جلسه، مقرره مذکور را مورد بازبینی قرار داده و موضوعات که از جانب اعضای حاضر به بحث و بررسی گرفته شد را در طرح پیشنهادی وارد و غرض ارائه به جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان آماده نمایند.

162 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1540

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم