پشتو پشتو    English

متن سخنرانی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم معرفی معین ارشد امنیتی وزارت امورداخله

شنبه, 28 حوت 1395 00:00

﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
جلالت مآب وزیر امور داخله جاهد صاحب، معین ارشد امنیتی جنرال بهرامی، معین ارشد امنیتی پیشین، اعضای شورای ملی، مشاورین رئیس جمهور، هیأت رهبری وزارت امور داخله، معاونان، رؤسا و نمایندگان وزارت دفاع، امنیت ملی و شورای امنیت ملی، قوماندانان، افسران، مهمانان گرامی، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
بسیار خوشحال و خورسندم که امروز در مراسم معرفی یکی از کدرهای کلیدی وزارت امور داخله و در خدمت وزیر صاحب امور داخله و جمعی از افسران، صاحب منصبان، فرماندهان و مقامات نهاد مقدس پولیس کشور هستم. قبل از هر چیز تقرر تورن جنرال ارکان حرب طارق شاه بهرامی را به سمت مهم معینیت ارشد امنیتی وزارت داخله به ایشان و به همه منسوبین پولیس و مقامات وزارت امور داخله تبریک می گویم و برای ایشان که واقعا یک شخص مسلکی، تحصیل کرده، با تجربه، جوان و با انرژی و وفادار به اهداف و آرمان های جمهوری اسلامی افغانستان هستند، در انجام این وظیفه مقدس و بسیار مهم، آرزوی موفقیت می کنم و همچنین از زحمات بی شایبه معین قبلی وزارت، جناب سترپاسوال عبدالرحمان رحمان تقدیر و تشکر می کنم. در شرایط کنونی کشور انجام وظیفه در سمت های امنیتی یک کار بسیار دشوار و طاقت فرسا و حتی از نگاه فیزیکی مشکل و بسیار سنگین و خسته کننده است و از این جهت ضروری است که برای تجدید قوا و جلوگیری از فرسودگی و خستگی نیروها، هرچند مدت یکبار و به تناوب، تعویض و یا تغییر و تبدیلی صورت گیرد و اشخاص تازه نفس و کدرهای جدید مسئولیت ها را به دوش گیرند.
حضار گرامی!
اجازه دهید در آغاز درود بفرستم به روان پاک همه شهدای نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی کشور مخصوصا همسنگران پولیس شما که به طور شبانه روزی در سرتاسر کشور وظیفه مقدس پاسداری از نظم و امنیت و خدمتگذاری به مردم را انجام می دهند و در این راه قربانی می دهند و به شهادت می رسند. برای همه شهدای کشور، مخصوصا شهدای اخیر حادثه شفاخانه سردار محمد داود خان، بهشت برین مسألت می کنم و برای خانواده های صبور و داغدار آنان اجر و پاداش الهی و عزت و سربلندی آرزو می نمایم.
با اغتنام از فرصت چند مطلب را به طور فشرده با شما در میان می گذارم:
اول- جایگاه والا و وظایف خطیر پولیس:
پولیس از یکسو بازوی توانمند نظام و مظهر اعمال اقتدار و حاکمیت دولت و از سوی دیگر نیروی خدمتگذار جامعه و مردم است. در قانون اساسی ما در دو مورد، به نقش و جایگاه پولیس اشاره شده است: یکی در ماده 75 که در ضمن بیان وظایف حکومت، به نقش پولیس نیز اشاره شده است. در این ماده آمده است که: حکومت دارای وظایف ذیل می باشد: 1- تعمیل احکام این قانون اساسی و سایر قوانین و فیصله های قطعی محاکم؛ 2- حفظ استقلال، دفاع از تمامیت ارضی و صیانت منافع و حیثیت افغانستان در جامعه بین المللی؛ 3- تأمین نظم و امن عامه و از بین بردن هر نوع فساد اداری. مورد دوم هم ماده 134 قانون اساسی در فصل قوه قضائیه است و در کنار سارنوالی، نقش پولیس در تأمین عدالت به عنوان نهادی که مبارزه با جرایم و به طور مشخص، کشف جرم را به دوش دارد بیان گردیده است.
قانون اساسی ما به راستی یکی از بهترین قوانین اساسی دنیا است که وظایف دولت و قوای دولتی و مسئولیت های نهادها و حقوق و وجایب افراد و دولت را با دقت و جامعیت تنظیم کرده است. در رابطه با پولیس، باید گفت که وظایف اساسی و بنیادی این نهاد، در دو محور اصلی خلاصه می شود:
1 - تأمین نظم و امن عامه:
اولین و مهم ترین وظیفه پولیس تأمین نظم عمومی است. نظم عامه بدین معنی است که در جامعه، امنیت عامه و آسایش عامه و صحت و سلامتی عامه تأمین شود. اما در این میان، امنیت نقش برجسته دارد. امنیت عمومی از نگاه حقوقی یک حالت و یا وضعیتی است که با ایجاد یک نظم حقوقی خاص، افراد یک جامعه نسبت به جان و مال خود احساس مصونیت نمایند و بتوانند از حقوق و آزادی های قانونی خود بهره مند شوند. به عبارت دیگر امنیت عمومی آن است که عوامل و خطراتی که نظم مادی موجود در جامعه را به هم بزند و موجب خسارت مالی و یا جانی به اشخاص شود، وجود نداشته باشد. بنا بر این در این عرصه، پولیس مکلف است که از تدابیر و اقداماتی کار بگیرد که از جان و مال شهروندان حراست و پاسداری به عمل آید و زمینه استفاده و بهره مندی آنان نسبت به حقوق و آزادی های عمومی فراهم شود. در فصل دوم قانون اساسی یک سلسله از اصول و احکامی ذکر شده که حقوق اساسی شهروندان را در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نشان می دهد و پولیس موظف است که نه تنها مانع این حقوق و آزادی ها نشود بلکه در چارچوب قانون و حفظ نظم عامه، زمینه استفاده از این حقوق را فراهم نماید. در این رابطه چنانکه شما می دانید قانون پولیس و برخی از قوانین دیگر ما جزئیات این وظایف را بیان کرده است.
2- تأمین عدالت و حاکمیت قانون:
دومین وظیفه بنیادی پولیس که با وظیفه اول هم ارتباط دارد، تأمین عدالت و حاکمیت قانون است. در مبارزه با جرایم، مهم ترین صفحه، مرحله پیش گیری از ارتکاب جرم و بعد هم مرحله کشف جرم بعد از وقوع آن است. ما می دانیم امروز در تأمین عدالت قضایی، در کنار متهم و طرفین دعوا، چهار رکن اصلی دیگر وجود دارد: پولیس، سارنوال، وکیل مدافع و قاضی. این چهار رکن مثل حلقات زنجیر، به همدیگر پیوسته هستند و باید هر کدام نقش خود را به صورت درست و دقیق انجام دهند و گر نه عدالت تأمین نمی شود و قانون تطبیق نمی گردد. در این میان نقش مرحله کشف که وظیفه پولیس است، مهم تر از همه مراحل دیگر است. زیرا اگر مرحله کشف و تنظیم دوسیه ها درست و دقیق و منظم انجام نشود، مراحل بعدی نیز ناکام و ناقص خواهد بود.
امروز جامعه و مردم ما به دلایل گوناگون، با جرایم و جنایات مختلف مواجه است؛ از جرایم عادی گرفته تا جرایم تروریستی، قاچاق، اختطاف و سایر جرایم سازمان یافته و حتی جرایم بین المللی و از سوی دیگر با مجرمینی مواجه هستیم که به صورت حرفه ای و آموزش دیده، از آخرین ابزارها و تاکتیک ها استفاده می کنند. پولیس ما مطابق قانون و وظایف قانونی خود، در مقابله با جرایم، چهار وظیفه را بر دوش دارد: یکی پیش گیری از جرم، دوم کشف جرم و سوم هم تطبیق جزا و تطبیق فیصله های قطعی محاکم و چهارم هم بازپروری مجرمین و نگهداری آن ها در محلات سلب آزادی. ما در صورتی موفق به تطبیق عدالت و حاکمیت قانون خواهیم شد که پولیس ما بتواند در هر یک از این چهار مورد به صورت دقیق، مسلکی و سازنده عمل کند.
دوم- اولویت ها و یا چالش ها:
امروزه پولیس ما در مسیر انجام وظایف قانونی خود با مشکلات و چالش های اساسی نیز مواجه است و همین چالش ها، از سوی دیگر اولویت های کاری ما را هم نشان می دهد. وظیفه حکومت به طور عموم و وظیفه هیأت رهبری وزارت داخله به طور خاص این است که با اتخاذ تدابیر دقیق و همه جانبه با این چالش ها مبارزه کرده و راه حل اساسی پیدا کند و گر نه ما در تأمین امنیت و تطبیق قانون و عدالت ناکام خواهیم بود.
من از همه شما اجازه می خواهم که با اغتنام از فرصت، چند مورد از این چالش ها را فهرست وار اما دوستانه و با صراحت با شما مطرح کنم:
1. غیر سیاسی ساختن پولیس و ملی ساختن پولیس، اولویت اول ما است. پولیس از نگاه قانون اساسی و سایر قوانین، باید کاملا بی طرف و غیر سیاسی باشد. فعالیت ها و تصمیم گیری ها بر اساس تعلقات حزبی، قومی، لسانی و سمتی، بزرگترین آفتی است که می تواند پولیس ما را از مسیر اصلی و انجام وظایف قانونی آن باز دارد و در نتیجه، به نظم عمومی و امن عامه ما آسیب بزند و حتی باعث متلاشی شدن نهاد پولیس و در نهایت متلاشی شدن نظام و حکومت شود.
من در این جا تشکر می کنم از جلالت مآب رئیس جمهور که ضمن حمایت مداوم از نیروهای امنیتی و دفاعی، بر این موضوع یعنی غیر سیاسی ساختن پولیس تأکید و توجه ویژه دارند و در هر جلسه رسمی و امنیتی به صورت جدی این مسأله را گوشزد می کنند. اما در کنار توجه رئیس جمهور، مهم این است که هیأت رهبری وزارت محترم داخله این رهنمودها را در عمل تطبیق کند. امروز همگی می دانیم که در برخی از موارد، مداخلات غیر قانونی صورت می گیرد و بدون در نظر گرفتن شایستگی های فردی، به معیارهای حزبی، سمتی، زبانی و قومی اولویت داده می شود. ما از وزارت داخله می خواهیم که سیاست کدری خود را اصلاح کند. تسلیم فشارها و واسطه ها نشود و در تعیینات و سایر تصمیم گیری ها، به شایستگی ها و معیارهای قانونی توجه کند و به کدرهای جوان تحصیل کرده و فارغ از آکادمی پولیس و مراکز نظامی دیگر اولویت قایل شود.
از سوی دیگر پولیس ما از نگاه تشکیل و ساختار هم واقعا باید ملی باشد و توازن قومی و اجتماعی در همه سطوح باید رعایت گردد. امروز مردم افغانستان واقعا ملی فکر می کنند و نشانه آن هم این است که در اردو و پولیس ما در همه صحنه های عملیات و جبهات جنگ، تمام فرزندان این وطن و از تمام اقوام حضور دارند و جانفشانی می کنند. در جنگ های هلمند و قندهار و ارزگان و قندوز و سایر جبهات، فرزندان مردم ولایات بدخشان و فاریاب و بامیان و دایکندی و همه ولایات کشور ما شهید می شوند و قربانی می دهند و منصفانه این است که در قربانی دادن هم همگی نقش داشته باشند و در امتیازات و تقرری ها نیز همگی باید حضور متناسب داشته باشند، نه این که برخی از مناطق و یا اقوام نادیده گرفته شوند. آنچه می گویم به معنای تضعیف حکومت و یا نهادهای امنیتی و یا یک موضع گیری سیاسی و قومی تلقی نشود و کسی از این سخنان سوء استفاده نکند. این مشکل را به عنوان کسی مطرح می کنم که عضو حکومت هستم و دردها و کاستی ها را از نزدیک حس می کنم و همه ما در حکومت، از این مشکلات رنج می بریم و لذا از رهبری همه نهادهای امنیتی و دفاعی می خواهم که به این مشکل، توجه جدی نمایند.
2. مشکل دوم که بی ارتباط با مشکل اول نیست، مبارزه با فساد در داخل پولیس است. پولیس نهادی است که باید با فساد به عنوان یک جرم مبارزه کند و این می طلبد که اول و قبل از هر جای دیگر، صفوف داخلی پولیس از فساد پاک ساخته شود. اگر خدای ناکرده خود پولیس به فساد مالی، اداری و اخلاقی آلوده باشد، چگونه می توان انتظار داشت که در سطح جامعه و کشور با فساد مبارزه شود. چنانکه می دانید در مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری، یک رکن مهم، پولیس جرایم سنگین است که وظیفه مهم کشف جرایم فساد اداری را نیز به عهده دارد و از این جهت لازم است که پولیس ما مثل آیینه، پاک باشد و شفاف عمل کند.
3. موضوع سوم مسلکی بودن پولیس و ضرورت ارتقای ظرفیت آن در همه موارد و در همه سطوح است. همانطور که پیشتر گفتم امروز مجرمین و دشمنان این کشور از پیشرفته ترین ابزارها و تاکتیک ها استفاده می کنند. ما در صورتی در مبارزه با آنان می توانیم موفق شویم که پولیس ما نیز از پیشرفته ترین شیوه ها استفاده کند و این میسر نیست مگر این که ظرفیت ها بالا برود و برای افزایش قابلیت ها و توانمندی های پولیس، سرمایه گذاری بیشتر شود و اگر چنین نکنیم در هر چهار موردی که پیشتر شمردم یعنی پیشگیری از جرم، کشف جرم، تنفیذ فیصله های محاکم و اصلاح و بازپروری مجرمین در محابس ناکام خواهیم ماند.
4. آخرین و مهم ترین موضوع دیگر مسأله ناامنی ها و افزایش حملات انتحاری و تروریستی است. دشمنان داخلی و خارجی که در رسیدن به اهداف شوم خود ناکام مانده اند و حتی در سطح بین المللی هم با مشکلات و موجی از نفرت ها و بی اعتمادی ها مواجه شده اند، اکنون تلاش می کنند که از یکسو با افزایش حملات تروریستی در شهرها و مراکز تجمع مردم و نهادهای دولتی، بر مردم ما فشارهای روانی وارد کنند و به زعم خود بین مردم و دولت فاصله ایجاد نمایند و از سوی دیگر با بستن مرزها و جلوگیری از ورود و صدور اموال تجارتی، به تحریم ها و محاصره های اقتصادی روی می آورند. اما دشمن کور خوانده است. این ملت چهار دهه است که با دود و آتش باروت مواجه بوده اما در کمال مظلومیت و ناداری، از عزت و شرف و هویت خود دفاع کرده است. حکومت و دولت افغانستان به عنوان یک حکومت مشروع و منتخب مردم، ضمن این که بازهم صدای صلح طلبی خود را همیشه بلند نگه می دارد و بر ضد هیچ کشوری از سیاست مداخله و خصومت کار نمی گیرد، اما متعهد است که با همه وجود و با همه توان خود در برابر تروریزم خونخوار و دشمنان بی رحم و قساوت پیشه مقاومت کند و از آزادی و حقوق اساسی شهروندان خود و از دستاوردهای 15 سال اخیر که دستاورد همه ملت افغانستان و محصول سال ها مبارزه و فداکاری این مردم است، دفاع، حمایت و پاسداری کند. به این جهت از همه نیروها و نهادهای امنیتی و دفاعی به شمول وزارت امور داخله، وزارت دفاع و امنیت ملی می خواهیم که با توان و دقت بیشتر، هماهنگی های بین خود را زیادتر و دقیق تر سازند و تحت هدایت و اطاعت سرقوماندان اعلای قوای مسلح، آمادگی کامل خود را برای تداوم دفاع و مقاومت در سال جدید بگیرند.
در پایان ضمن اتحاف دعا به روان پاک همه شهدای کشور مخصوصا شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی و به طور خاص شهدای پولیس قهرمان کشور، به همه پاسداران نظم و امنیت و خدمتگذاران واقعی جامعه یعنی پولیس افغانستان که در سنگر مبارزه با جرایم، مخصوصا جرایم امنیتی و تروریستی می رزمند، درود می فرستم و فرا رسیدن سال نو را هم برای همه شان تبریک می گویم و یکبار دیگر به معین ارشد امنیتی بهرامی صاحب این وظیفه جدید را تبریک می گویم و امیدوارم بر اثر سعی و تلاش ایشان و رهبری و مدیریت جناب وزیر امور داخله جاهد صاحب که همگی الحمدلله اشخاص مسلکی و با تجربه و دلسوز این مرز و بوم هستند، پیشرفت ها و موفقیت های پی در پی را در پیش رو داشته باشیم و در سال جدید، شاهد پیروزی های چشمگیر بر دشمنان و مزدوران بیگانه باشیم.
زنده باد افغانستان
درود بر پولیس دلیر و فداکار افغانستان
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
سرور دانش
26 حوت 1395

148 بازدید