پشتو پشتو    English

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم نوروز سال 1396 خورشیدی

شنبه, 05 حمل 1396 00:00

﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾

یا مقلب القلوب و الابصار- یا مدبر اللیل و النهار- یا محول الحول و الاحوال- حول حالنا الی احسن الاحوال.

جناب عالیقدر استاد عطا محمد نور والی محترم ولایت بلخ، اعضای محترم کابینه، اعضای محترم شورای ملی، هیأت رهبری ولایت بلخ، علما، استادان، جامعه مدنی، اهالی رسانه، مردم عزتمند مزار شریف، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

در نخست، حلول سال 1396 خورشیدی و فرا رسیدن نوروز باستانی را که پیام آور بهار دل انگیز طبیعت است، به مردم عزتمند افعانستان و همه کسانی که در سایر نقاط جهان این دیگرگونی طبیعی و نوروز باستانی را گرامی می‌دارند، تبریک و خسجته باد می‌گویم. آرزو می کنم که سال جدید خورشیدی، سال سرشار از شادی و شادکامی و سال پیام آور خوشبختی و سعادت برای تک تک مردم افغانستان باشد.

مردم شریف مزار شریف!

ضمن تقدیم سلام و درود به روان پاک شاه ولایت مآب، حضرت مولا علی(ع) پیشوای عدالتخواهان، از حضور گرم شما در این مراسم بزرگ نوروزی مخصوصا از مهمان نوازی و استقبال گرم برادر عزیز ما استاد عطا محمد نور والی فرهيخته، مجاهد، با تدبیر و باکفایت ولایت بلخ و سایر مقامات ملکی و نظامی این ولایت، ابراز سپاس و امتنان می¬کنم و مراتب احترام و تبریکات و سلام های گرم و تمنیات نیک جلالت مآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و همه هیأت رهبری حکومت وحدت ملی را به همه شما تقدیم می دارم.

ولایت شما و شهر شما، شهر مولا علی و زادگاه مولاناها و بوعلی سیناهای بلخی یعنی مهد عدالت و دادگری و کانون دانایی، ادب و عرفان است. ما امروز همگی به فرهنگ و تمدن بلخ بامی یا ام¬البلاد بلخ افتخار می¬کنیم. ولایت بلخ در تاریخ معاصر افغانستان نیز از کانون¬های اصلی جهاد و مقاومت مردم افغانستان بوده و در راه آزادی و عزت و استقلال کشور شهدای بزرگی را تقدیم کرده است. ولایت بلخ افتخار دارد که زادگاه شهدای نامدار و مردان بزرگ تاریخ معاصر کشور است؛ مانند استاد ذبیح الله شهید که از پیشاهنگان و پیشتازان جهاد و مبارزه علیه اشغالگران بود و مجاهدین را در این خطه، با غرور و افتخار رهبری کرد و در این راه به شهادت رسید و همچنین شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری؛ کسی که در راه عدالت اجتماعی و وحدت ملی از جان خود گذشت اما میراث گرانبهای سیاسی و فکری را برای همه عدالت خواهان کشور به یادگار گذاشت. به روان پاک همه شهدای بزرگ شما بلخیان گرامی، درود می فرستم و همچنین لازم می بینم از شهدای بزرگ ملت افغانستان نیز یاد کنم همچون: شهید صلح استاد برهان الدین ربانی، قهرمان ملی احمدشاه مسعود، شهید عبدالحق، شهید عبدالقدیر، شهید مصطفی کاظمی و سایر جان باختگان راه عزت و آزادی افغانستان. یاد و خاطره همه آنان گرامی باد!

حضار گرامی! هموطنان عزیز!

به یقین بهار و نوروز، نشانه آن است که طبیعت لباس نو بر تن می‌کند. تغییر و دیگرگونی، رساترین پیام نوروز است. پیام نوروز برای مردم افغانستان، بخوبی قابل درک است، زیرا مردم ما با توجه به درد و رنجی که در طول سالیان گذشته تجربه کرده اند، اکنون در ابعاد مختلف زندگی، خواستار تغییر و تحول بنیادی و سازنده هستند.

با الهام از این پیام نوروز، بجا می دانم تا مواردی را فهرست گونه با شهروندان عزیز کشورم و با شما حضار گرامی در میان بگذارم:

1. از نگاه امنیتی و جنگ با تروریزم، ما سال دشواری را پشت سر گذاشتیم. گوشه گوشه ای افغانستان درسالی که گذشت، شاهد جنگ و درگیری بود و دشمنان مردم افغانستان در تلاش بودند تا از هر فرصتی، برای ایجاد وحشت و ترس استفاده کنند؛ ولی خوشبختانه سربازان سرافراز و جوانان دلیر کشور، در سنگر دفاع از عزت و نوامیس ملی، مردانه مقاومت کردند. از رشادت و پایمردی نیروهای امنیتی کشور در جنگ با تروریزم و دهشت افگنی، قدر دانی نموده و به روان تک تک شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی که در سنگر های دفاع از مردم، جانانه رزمیده و جان باخته اند، درود می فرستم. 

در این رابطه حمایت های بی دریغ و پر شور اقشار مختلف مردم از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز در خور ستایش و قدر دانی است. اکنون در سال پیش رو که مطمئنا تهدیدات و خطرات، مانند سال گذشته ادامه خواهد یافت، به یقین حمایت و پشتیبانی های مردم از نیروهای امنیتی کشور، روحیه آنان را در میدان نبرد با دشمن تقویت کرده و مایه دلگرمی و دلبستگی بیشتر آنان برای حفاظت از نوامیس ملی و تمامیت ارضی کشور می گردد. اینجانب ضمن تأکید بر تقویت قابلیت های دفاعی نیروهای امنیتی کشور، از مردم شریف افغانستان می خواهم که در زمینۀ پشتیبانی و حمایت از نیروهای امنیتی شان، از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

2. حکومت افغانستان، علاوه بر عرصه امنیتی، در یک سال گذشته درعرصه سیاست خارجی و توسعه روابط دوستانه با جامعه جهانی نیز پیشرفت های چشم گیری داشته است. خردمحوری و سنجش سود و زیان در مناسبات بین المللی و در حوزه سیاست خارجی، یکی از مواردی بوده است که از همان آغاز کار حکومت وحدت ملی، درپیش گرفته شد و خوشبختانه این رویکرد، در بیشتر از دو سال گذشته با پیامدهای مثبت در عرصه بین المللی به همراه بوده است. حمایت گسترده بین المللی ازحکومت وحدت ملی و تعهد جامعه جهانی به ادامه کمک ها به دولت و ملت افغانستان، نخستین پیامد رویکرد سنجش مدارانه حکومت در باب سیاست خارجی است و در رهبری حکومت وحدت ملی این تعهد قوی نیز وجود دارد که نمایندگی از مردم افغانستان در مجامع بین المللی و سیاست خارجی، به گونه ای سازمان دهی شود که بتواند شایسته شأن و جایگاه مردم ما به عنوان عضوی از خانواده بزرگ جهانی باشد. 

با توجه به رویکرد معقول و سیاست اقتصاد محور و مبتنی بر همگرایی دولت افغانستان، هم اکنون سیاست همگرایی منطقه ای ما تأثیرات مثبت خود را بجا گذاشته است و علی رغم اخلالگری برخی از کشورها، همکاری های اقتصادی و تجارتی ما افزایش یافته و دسترسی به بندر چابهار ایران و خطوط مواصلاتی آسیای میانه و برنامه های دیگر، افغانستان را از انسداد و محرومیت خارج ساخته است.

ما ضمن تشکر از همه کشورها و مجامع بین المللی به خصوص ایالات متحده آمریکا، اعضای اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، سازمان ناتو، جاپان، هندوستان، کشورهای منطقه و همسایگان ما و کشورهای اسلامی که افغانستان را در طول این سال ها کمک و حمایت کردند، یادآوری می کنیم که افغانستان امروز در خط مقدم جنگ و مبارزه با تروریزم قرار داشته و در حقیقت از امنیت و صلح جهانی و از منافع و مصالح جامعه بین المللی دفاع می کند و هم اکنون بیش از 20 سازمان و گروه تروریستی بین المللی، با مردم و دولت ما در حال جنگ هستند. با توجه به این که تروریزم دشمن مشترک همه بشریت و دشمن حاکمیت همه دولت ها است، از این جهت از همه کشورها و مجامع جهانی مخصوصا از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهیم که ما را در این خط مقدم نبرد، بیشتر از گذشته حمایت کنند و بر مراکز و منابع حمایوی تروریستان و کشورهای حامی تروریزم بیشتر فشار بیاورند و از ادامه مداخلات و تداوم و توسعه جنگ و خشونت، جلوگیری نمایند. 

3. در سالی که گذشت، اصلاحات سیاسی نیز چشمگیر بود. اصلاحات انتخاباتی پیشرفت خوبی داشته است. قوانین انتخاباتی اصلاح شد. کمیسیون های انتخاباتی آغاز به کار کردند و هم اکنون آمادگی های لازم از جانب حکومت گرفته می شود برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها در سال جدید و همچنین آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین قانونی آن. در کنار این حرکت، روند حقوقی و قانونی توزیع تذکره الکترونیکی نیز تکمیل شد و هم اکنون برای اجرای این برنامه مهم ملی، آمادگی گرفته می شود و در طی ماههای آینده توزیع سرتاسری آن آغاز خواهد شد. تلاش ما بر این است که بتوانیم در سطح کشور، پروژه الکترونیک ساختن انتخابات و تذکره الکترونیکی را به طور همزمان به اجرا بگذاریم که در این صورت به یک موفقیت بزرگ برای شفافیت انتخاباتی و مدرن سازی سیستم های اداری و حکومتداری، دست خواهیم یافت.

در بخش اصلاحات سیاسی و اداری باید اضافه کرد که در روزهای نزدیک آینده کابینه دولت جمهوری اسلامی افغانستان نیز ترمیم خواهد شد و افراد مسلکی و تازه نفس دیگری در تعدادی از وزارتخانه ها گماشته خواهند شد و همچنین در کمیسیون اصلاحات اداری و کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز بازنگری شده و تغییرات اساسی ایجاد خواهد شد.

4. اصلاحات و ریفورم عدلی و قضایی یکی دیگر از برنامه های دارای اولویت حکومت و از تعهدات ما به مردم افغانستان است که خوشبختانه دراین زمینه نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده است. حکومت وحدت ملی به این باور است که اصلاحات در نظام عدلی و قضایی به صورت نظام مند و ساختاری یکی از اولویت هایی است که تأثیرات شگرفی بر عرصه های دیگر نیز دارد. در سالی که گذشت، برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی در دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری، تدوین و نهایی شد و در شورای عالی حاکمیت قانون و کابینه به تصویب رسید و اکنون پلان های تطبیقی آن از سوی ستره محکمه، لوی سارنوالی و وزارت عدلیه آماده اجرا است و همچنین در سال گذشته در کمیته قوانین و کمیته عدلی و قضایی کابینه که اینجانب مسؤلیت رهبری آن ها را به عهده دارم، حدود صد سند تقنینی به منظور اصلاحات در عرصه های مختلف، تعدیل و اصلاح و تصویب شده است و این روند در سال پیش رو همچنان ادامه خواهد یافت.

5. مردم افغانستان نیک می دانندکه فساد اداری پدیده ای است که از گذشته برای ما به میراث مانده است. حکومت وحدت ملی مبارزه با این پدیده را در اولویت برنامه های خویش قرار داده و طی دوسال گذشته گام های مؤثری در این زمینه برداشته شده است. ایجاد مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری، یکی از اقدامات عملی حکومت در راستای مبارزه با فساد اداری بود که خوشبختانه این نهاد توانسته دوسیه های قطور مقام های دولتی آلوده به فساد را در دستور کار خویش قرار داده و تا کنون چندین قضیه مهم را نهایی ساخته است. اما واقعیت این است که تا زمان ریشه کن کردن فساد اداری راهی درازی در پیش داریم ولی حکومت وحدت ملی به تعهد خود در عرصه مبارزه با این پدیده منفور همچون گذشته ثابت قدم و استوار خواهد ماند و امیدواریم در سال جدید، گام های مهم دیگری را در این رابطه برداریم.

6. حکومت افغانستان به ارزش های مندرج در قانون اساسی مخصوصا به اصل دموکراسی، رعایت حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی های عمومی و سیاسی مخصوصا آزادی بیان، با جدیت و قاطعیت، پایبند بوده و به جایگاه و شأن رسانه های آزاد و فعالیت های خبرنگاران، احترام خاص قایل است و به همین جهت در سال گذشته به منظور حمایت از آزادی بیان و مصونیت و امنیت خبرنگاران و رسانه ها کمیته مشترک مصونیت و امنیت رسانه ها زیر نظر معاون دوم ریاست جمهوری در مرکز و کمیته های ولایتی در ولایات ایجاد شد و قوانین مربوطه مثل قانون دسترسی به اطلاعات و مقرره طرز فعالیت رسانه های خصوصی به تصویب رسیده و به اجرا گذاشته شد. 

هرچند در سال گذشته با وقوع 95 قضیه خشونت و تهدید و توهین علیه خبرنگاران به شمول 7 مورد قتل، نسبت به 191 قضیه در سال 94، کاهش قابل ملاحظه ای را شاهد هستیم، اما متأسفانه باید گفت که این نوع قضایا همچنان اتفاق می افتد. ما تعهد جدی می سپاریم که در تأمین امنیت و تعقیب قضایای خشونت علیه خبرنگاران همچون گذشته به صورت جدی و استوار عمل خواهیم کرد. البته باید یادآوری کنیم که در سال گذشته از 7 مورد شهدای خبرنگار، عامل 6 مورد آن طالبان بودند و تنها یک مورد از سوی افراد ناشناس صورت گرفته است و این نشان می دهد که دشمنان ما، همان گونه که با حکومت و مردم افغانستان دشمنی می ورزند، رسانه ها و آزادی بیان را نیز دشمن خود می دانند و از این جهت خبرنگاران ما هم باید بدانند که دشمنان آنان چه کسانی و دوستان و حامیان آنان چه کسانی هستند. ما همگی امروز با دشمنانی مواجه هستیم که در حقیقت با دانایی و آگاهی و آزادی، دشمنی می ورزند و آزادی بیان و رسانه های آزاد را دشمن خود می دانند. ما یکبار دیگر اعلام می کنیم که به آزادی بیان به عنوان یک ارزش و یک حق مدنی و سیاسی و به ضرورت اطلاع رسانی به عنوان عامل رشد و آگاهی مردم، همچنان متعهد و پایبند هستیم و در این راه در کنار جامعه خبرنگاری و اهالی رسانه، همچنان استوار ایستاد هستیم.

7. درافغانستان زمینه های بسیاری بوده است که به نحوی سبب درد و رنج مردم گردیده و هیچ حکومت و نظام سیاسی ای به هدف کاستن این درد و رنج، آنچنان که شایسته و بایسته است در گذشته اقدام نکرده است. بی عدالتی، تبعیض و محرومیت، در کنار افراطیت و بنیادگرایی از مواردی است که ریشه طولانی داشته و هنوز که هنوز است، اقشار مختلف مردم از این ناحیه رنج می برند. در حکومت وحدت ملی، تأمین عدالت و انکشاف متوازن از اصول اساسی است که به منظور رفع محرومیت و دست یافتن مردم به خدمات مورد نیاز آنان، پروژه های مهم ملی در عرصه های مختلف و در مناطق مختلف کشور مخصوصا در ولایات شمال افغانستان، روی دست گرفته شده است و این امیدواری وجود دارد که فرایند تلاش های حکومت در بخش های مختلف اقتصادی، انکشافی، خدماتی و اداری، زمینه تأمین عدالت را در آینده نه چندان دور، فراهم سازد.

8. آنچه برای دولت و مردم افغانستان در حال حاضر به عنوان یک چالش اصلی مطرح است، تروریزم و افراط گرایی است. این پدیده به هر رنگ و نامی که باشد، چیزی جز ویرانی به دنبال نخواهد داشت. اگر چه مبارزه با این پدیده از مسؤلیت های اولیه دولت افغانستان است؛ اما شهروندان کشور مخصوصا علما، زنان، جوانان، فرهنگیان و جامعه مدنی نیز به نوبه خود مسؤلیت دارند تا دولت و حکومت افغانستان را در مقابله با این چالش بزرگ وخطر آفرین، یاری رسانند و در همه برنامه ها از حکومت وحدت ملی قاطعانه حمایت کنند.

9. همکاری و همگرایی نیروهای سیاسی، وحدت و همدلی مردم و یک صدا بودن آنان، یکی از بهترین گزینه های عملی در میدان مبارزه با دشمنان داخلی و خارجی است. امروز بحمدالله در سطح کشور همه اقوام باهم برادر افغانستان از پشتون، تاجیک، اوزبیک، هزاره، ترکمن و سایر اقوام کشور، همگی با هم به عنوان ملت واحد و با داشتن سرنوشت مشترک و فرهنگ و تاریخ و تمدن مشترک، در کنار هم هستند. امروز سردادن هر نوع شعار تفرقه آمیز، بار دیگر کشور ما را به سوی پرتگاه سقوط سوق می دهد. تجربه گذشته نشان داده است که هر وقت، ما متحد بوده ایم، پیروز هم بوده ایم و هر وقت که متفرق شده ایم، شکست خورده ایم. خوشبختانه امروز علی رغم تفاوت در نگاه ها و دیدگاه های سیاسی و علی رغم این که یک جامعه چند قومی و چند صدایی هستیم و این افتخار ما است، اما همگی به شمول احزاب سیاسی، رهبران و فرماندهان جهادی، نهادهای مدنی و فرهنگی همگی دریافته ایم که در مسایل اساسی و محوری، نه تنها چند صدا نیستیم بلکه یک صدا هستیم و یک مشت واحد علیه هر کس و هر گروهی که خیال خام طمع و یا تهدید بر این سرزمین را در سر بپروراند.

10. حکومت افغانستان هنوز هم صلح و مذاکره را به منظور ختم خشونت و تأمین امنیت پایدار، یک ضرورت حیاتی می داند و به همین جهت پروسه مذاکره بین الافغانی با حزب اسلامی به رهبری انجنیر گلبدین حکمتیار تا کنون با موفقیت پیش رفته است و ما امیدواریم که همه مراحل این توافقنامه با موفقیت و با سرعت تطبیق شود. ما از سایر گروه های مخالف مسلح نیز همین انتظار را داریم که با دولت افغانستان یکجا به میز مذاکره بنشینند و دست از جنگ و خشونت بردارند، ولی اگر مخالفان مسلح دولت و دشمنان مردم به درخواست های مکرر صلح پاسخ منفی بدهند که تا کنون چنین هم کرده اند، راه دیگری جز مقابله با آنان وجود ندارد و در برگزیدن این آخرین انتخاب، نقش مردم بسیار سازنده و اثر گذار خواهد بود و بدون شک همه مردم ما در سرتاسر کشور در همه مراحل مقاومت و دفاع، در کنار دولت و نیروهای امنیتی و دفاعی خود بوده و از عزت، آزادی و تمامیت ارضی خود دفاع خواهند کرد.

در پایان یک بار دیگر فرارسیدن سال جدید خورشیدی را به تمام مردم افغانستان و هیأت رهبری قوای سه گانه دولت و مخصوصا به جلالت مآب رئيس جمهور و به سربازان و افسران دلیر و همه نیروهای شجاع دفاعی و امنیتی، تبریک گفته و برای همگان سالی سرشار از بهروزی و سعادت و همراه با صلح و امنیت آرزو می کنم.

هر روزتان نوروز و نوروزتان مبارک و پیروز باد!

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم نوروز سال 1396 خورشیدی
......................
(مزار شریف- روضه مبارک- اول حمل 1396)
﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
 یا مقلب القلوب و الابصار- یا مدبر اللیل و النهار- یا محول الحول و الاحوال- حول حالنا الی احسن الاحوال.
 جناب عالیقدر استاد عطا محمد نور والی محترم ولایت بلخ، اعضای محترم کابینه، اعضای محترم شورای ملی، هیأت رهبری ولایت بلخ، علما، استادان، جامعه مدنی، اهالی رسانه، مردم عزتمند مزار شریف، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
در نخست، حلول سال 1396 خورشیدی و فرا رسیدن نوروز باستانی را که پیام آور  بهار دل انگیز طبیعت است، به مردم عزتمند افعانستان و همه کسانی که در سایر نقاط جهان این دیگرگونی طبیعی و نوروز باستانی را گرامی می‌دارند، تبریک و خسجته باد می‌گویم. آرزو می کنم که سال جدید خورشیدی، سال سرشار از شادی و شادکامی و سال پیام آور خوشبختی و سعادت برای تک تک مردم افغانستان باشد.
مردم شریف مزار شریف!
 ضمن تقدیم سلام و درود به روان پاک شاه ولایت مآب، حضرت مولا علی(ع) پیشوای عدالتخواهان، از حضور گرم شما در این مراسم بزرگ نوروزی مخصوصا از مهمان نوازی و استقبال گرم برادر عزیز ما استاد عطا محمد نور والی فرهيخته، مجاهد، با تدبیر و باکفایت ولایت بلخ و سایر مقامات ملکی و نظامی این ولایت، ابراز سپاس و امتنان می¬کنم و مراتب احترام و تبریکات و سلام های گرم و تمنیات نیک جلالت مآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و همه هیأت رهبری حکومت وحدت ملی را به همه شما تقدیم می دارم.
 ولایت شما و شهر شما، شهر مولا علی و زادگاه مولاناها و بوعلی سیناهای بلخی یعنی مهد عدالت و دادگری و کانون دانایی، ادب و عرفان است. ما امروز همگی به فرهنگ و تمدن بلخ بامی یا ام¬البلاد بلخ افتخار می¬کنیم. ولایت بلخ در تاریخ معاصر افغانستان نیز از کانون¬های اصلی جهاد و مقاومت مردم افغانستان بوده و در راه آزادی و عزت و استقلال کشور شهدای بزرگی را تقدیم کرده است. ولایت بلخ افتخار دارد که زادگاه شهدای نامدار و مردان بزرگ تاریخ معاصر کشور است؛ مانند استاد ذبیح الله شهید که از پیشاهنگان و پیشتازان جهاد و مبارزه علیه اشغالگران بود و مجاهدین را در این خطه، با غرور و افتخار رهبری کرد و در این راه به شهادت رسید و همچنین شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری؛ کسی که در راه عدالت اجتماعی و وحدت ملی از جان خود گذشت اما میراث گرانبهای سیاسی و فکری را برای همه عدالت خواهان کشور به یادگار گذاشت. به روان پاک همه شهدای بزرگ شما بلخیان گرامی، درود می فرستم و همچنین لازم می بینم از شهدای بزرگ ملت افغانستان نیز یاد کنم همچون: شهید صلح استاد برهان الدین ربانی، قهرمان ملی احمدشاه مسعود، شهید عبدالحق، شهید عبدالقدیر، شهید مصطفی کاظمی و سایر جان باختگان راه عزت و آزادی افغانستان. یاد و خاطره همه آنان گرامی باد!
حضار گرامی! هموطنان عزیز!
 به یقین بهار و نوروز، نشانه آن است که طبیعت لباس نو بر تن می‌کند. تغییر و دیگرگونی، رساترین پیام نوروز است. پیام نوروز برای مردم افغانستان، بخوبی قابل درک است، زیرا مردم ما با توجه به درد و رنجی که در طول سالیان گذشته تجربه کرده اند، اکنون در ابعاد مختلف زندگی، خواستار تغییر و تحول بنیادی و سازنده هستند.
 با الهام از این پیام نوروز، بجا می دانم تا مواردی را فهرست گونه با شهروندان عزیز کشورم و با شما حضار گرامی در میان بگذارم:
11. از نگاه امنیتی و جنگ با تروریزم، ما سال دشواری را پشت سر گذاشتیم. گوشه گوشه ای افغانستان درسالی که گذشت، شاهد جنگ و درگیری بود و دشمنان مردم افغانستان در تلاش بودند تا از هر فرصتی، برای ایجاد وحشت و ترس استفاده کنند؛ ولی خوشبختانه سربازان سرافراز و جوانان دلیر کشور، در سنگر دفاع از عزت و نوامیس ملی، مردانه مقاومت کردند. از رشادت و پایمردی نیروهای امنیتی کشور در جنگ با تروریزم و دهشت افگنی، قدر دانی نموده و به روان تک تک شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی که در سنگر های دفاع از مردم، جانانه رزمیده و جان باخته اند، درود می فرستم. 
 در این رابطه حمایت های بی دریغ و پر شور اقشار مختلف مردم از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز در خور ستایش و قدر دانی است. اکنون در سال پیش رو که مطمئنا تهدیدات و خطرات، مانند سال گذشته ادامه خواهد یافت، به یقین حمایت و پشتیبانی های مردم از نیروهای امنیتی کشور، روحیه آنان را در میدان نبرد با دشمن تقویت کرده و مایه دلگرمی و دلبستگی بیشتر آنان برای حفاظت از نوامیس ملی و تمامیت ارضی کشور می گردد. اینجانب ضمن تأکید بر تقویت قابلیت های دفاعی نیروهای امنیتی کشور، از مردم شریف افغانستان می خواهم که در زمینۀ پشتیبانی و حمایت از نیروهای امنیتی شان، از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
22. حکومت افغانستان، علاوه بر عرصه امنیتی، در یک سال گذشته درعرصه سیاست خارجی و توسعه روابط دوستانه با جامعه جهانی نیز پیشرفت های چشم گیری داشته است. خردمحوری و سنجش سود و زیان در مناسبات بین المللی و در حوزه سیاست خارجی، یکی از مواردی بوده است که از همان آغاز کار حکومت وحدت ملی، درپیش گرفته شد و خوشبختانه این رویکرد، در بیشتر از دو سال گذشته با پیامدهای مثبت در عرصه بین المللی به همراه بوده است. حمایت گسترده بین المللی ازحکومت وحدت ملی و تعهد جامعه جهانی به ادامه کمک ها به دولت و ملت افغانستان، نخستین پیامد رویکرد سنجش مدارانه حکومت در باب سیاست خارجی است و در رهبری حکومت وحدت ملی این تعهد قوی نیز وجود دارد که نمایندگی از مردم افغانستان در مجامع بین المللی و سیاست خارجی، به گونه ای سازمان دهی شود که بتواند شایسته شأن و جایگاه مردم ما به عنوان عضوی از خانواده بزرگ جهانی باشد. 
 با توجه به رویکرد معقول و سیاست اقتصاد محور و مبتنی بر همگرایی دولت افغانستان، هم اکنون سیاست همگرایی منطقه ای ما تأثیرات مثبت خود را بجا گذاشته است و علی رغم اخلالگری برخی از کشورها، همکاری های اقتصادی و تجارتی ما افزایش یافته و دسترسی به بندر چابهار ایران و خطوط مواصلاتی آسیای میانه و برنامه های دیگر، افغانستان را از انسداد و محرومیت خارج ساخته است.
 ما ضمن تشکر از همه کشورها و مجامع بین المللی به خصوص ایالات متحده آمریکا، اعضای اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، سازمان ناتو، جاپان، هندوستان، کشورهای منطقه و همسایگان ما و کشورهای اسلامی که افغانستان را در طول این سال ها کمک و حمایت کردند، یادآوری می کنیم که افغانستان امروز در خط مقدم جنگ و مبارزه با تروریزم قرار داشته و در حقیقت از امنیت و صلح جهانی و از منافع و مصالح جامعه بین المللی دفاع می کند و هم اکنون بیش از 20 سازمان و گروه تروریستی بین المللی، با مردم و دولت ما در حال جنگ هستند. با توجه به این که تروریزم دشمن مشترک همه بشریت و دشمن حاکمیت همه دولت ها است، از این جهت از همه کشورها و مجامع جهانی مخصوصا از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهیم که ما را در این خط مقدم نبرد، بیشتر از گذشته حمایت کنند و بر مراکز و منابع حمایوی تروریستان و کشورهای حامی تروریزم بیشتر فشار بیاورند و از ادامه مداخلات و تداوم و توسعه جنگ و خشونت، جلوگیری نمایند. 
33. در سالی که گذشت، اصلاحات سیاسی نیز چشمگیر بود. اصلاحات انتخاباتی پیشرفت خوبی داشته است. قوانین انتخاباتی اصلاح شد. کمیسیون های انتخاباتی آغاز به کار کردند و هم اکنون آمادگی های لازم از جانب حکومت گرفته می شود برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها در سال جدید و همچنین آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین قانونی آن. در کنار این حرکت، روند حقوقی و قانونی توزیع تذکره الکترونیکی نیز تکمیل شد و هم اکنون برای اجرای این برنامه مهم ملی، آمادگی گرفته می شود و در طی ماههای آینده توزیع سرتاسری آن آغاز خواهد شد. تلاش ما بر این است که بتوانیم در سطح کشور، پروژه الکترونیک ساختن انتخابات و تذکره الکترونیکی را به طور همزمان به اجرا بگذاریم که در این صورت به یک موفقیت بزرگ برای شفافیت انتخاباتی و مدرن سازی سیستم های اداری و حکومتداری، دست خواهیم یافت.
 در بخش اصلاحات سیاسی و اداری باید اضافه کرد که در روزهای نزدیک آینده کابینه دولت جمهوری اسلامی افغانستان نیز ترمیم خواهد شد و افراد مسلکی و تازه نفس دیگری در تعدادی از وزارتخانه ها گماشته خواهند شد و همچنین در کمیسیون اصلاحات اداری و کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز بازنگری شده و تغییرات اساسی ایجاد خواهد شد.
44. اصلاحات و ریفورم عدلی و قضایی یکی دیگر از برنامه های دارای اولویت حکومت و از تعهدات ما به مردم افغانستان است که خوشبختانه دراین زمینه نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده است. حکومت وحدت ملی به این باور است که اصلاحات در نظام عدلی و قضایی به صورت نظام مند و ساختاری یکی از اولویت هایی است که تأثیرات شگرفی بر عرصه های دیگر نیز دارد. در سالی که گذشت، برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی در دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری، تدوین و نهایی شد و در شورای عالی حاکمیت قانون و کابینه به تصویب رسید و اکنون پلان های تطبیقی آن از سوی ستره محکمه، لوی سارنوالی و وزارت عدلیه آماده اجرا است و همچنین در سال گذشته در کمیته قوانین و کمیته عدلی و قضایی کابینه که اینجانب مسؤلیت رهبری آن ها را به عهده دارم، حدود صد سند تقنینی به منظور اصلاحات در عرصه های مختلف، تعدیل و اصلاح و تصویب شده است و این روند در سال پیش رو همچنان ادامه خواهد یافت.
55. مردم افغانستان نیک می دانندکه فساد اداری پدیده ای است که از گذشته برای ما به میراث مانده است. حکومت وحدت ملی مبارزه با این پدیده را در اولویت برنامه های خویش قرار داده و طی دوسال گذشته گام های مؤثری در این زمینه برداشته شده است. ایجاد مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری، یکی از اقدامات عملی حکومت در راستای مبارزه با فساد اداری بود که خوشبختانه این نهاد توانسته دوسیه های قطور مقام های دولتی آلوده به فساد را در دستور کار خویش قرار داده و تا کنون چندین قضیه مهم را نهایی ساخته است. اما واقعیت این است که تا زمان ریشه کن کردن فساد اداری راهی درازی در پیش داریم ولی حکومت وحدت ملی به تعهد خود در عرصه مبارزه با این پدیده منفور همچون گذشته ثابت قدم و استوار خواهد ماند و امیدواریم در سال جدید، گام های مهم دیگری را در این رابطه برداریم.
66. حکومت افغانستان به ارزش های مندرج در قانون اساسی مخصوصا به اصل دموکراسی، رعایت حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی های عمومی و سیاسی مخصوصا آزادی بیان، با جدیت و قاطعیت، پایبند بوده و به جایگاه و شأن رسانه های آزاد و فعالیت های خبرنگاران، احترام خاص قایل است و به همین جهت در سال گذشته به منظور حمایت از آزادی بیان و مصونیت و امنیت خبرنگاران و رسانه ها کمیته مشترک مصونیت و امنیت رسانه ها زیر نظر معاون دوم ریاست جمهوری در مرکز و کمیته های ولایتی در ولایات ایجاد شد و قوانین مربوطه مثل قانون دسترسی به اطلاعات و مقرره طرز فعالیت رسانه های خصوصی به تصویب رسیده و به اجرا گذاشته شد. 
هرچند در سال گذشته با وقوع 95 قضیه خشونت و تهدید و توهین علیه خبرنگاران به شمول 77 مورد قتل، نسبت به 191 قضیه در سال 94، کاهش قابل ملاحظه ای را شاهد هستیم، اما متأسفانه باید گفت که این نوع قضایا همچنان اتفاق می افتد. ما تعهد جدی می سپاریم که در تأمین امنیت و تعقیب قضایای خشونت علیه خبرنگاران همچون گذشته به صورت جدی و استوار عمل خواهیم کرد. البته باید یادآوری کنیم که در سال گذشته از 7 مورد شهدای خبرنگار، عامل 6 مورد آن طالبان بودند و تنها یک مورد از سوی افراد ناشناس صورت گرفته است و این نشان می دهد که دشمنان ما، همان گونه که با حکومت و مردم افغانستان دشمنی می ورزند، رسانه ها و آزادی بیان را نیز دشمن خود می دانند و از این جهت خبرنگاران ما هم باید بدانند که دشمنان آنان چه کسانی و دوستان و حامیان آنان چه کسانی هستند. ما همگی امروز با دشمنانی مواجه هستیم که در حقیقت با دانایی و آگاهی و آزادی، دشمنی می ورزند و آزادی بیان و رسانه های آزاد را دشمن خود می دانند. ما یکبار دیگر اعلام می کنیم که به آزادی بیان به عنوان یک ارزش و یک حق مدنی و سیاسی و به ضرورت اطلاع رسانی به عنوان عامل رشد و آگاهی مردم، همچنان متعهد و پایبند هستیم و در این راه در کنار جامعه خبرنگاری و اهالی رسانه، همچنان استوار ایستاد هستیم.
77. درافغانستان زمینه های بسیاری بوده است که به نحوی سبب درد و رنج مردم گردیده و هیچ حکومت و نظام سیاسی ای به هدف کاستن این درد و رنج، آنچنان که شایسته و بایسته است در گذشته اقدام نکرده است. بی عدالتی، تبعیض و محرومیت، در کنار افراطیت و بنیادگرایی از مواردی است که ریشه طولانی داشته و هنوز که هنوز است، اقشار مختلف مردم از این ناحیه رنج می برند. در حکومت وحدت ملی، تأمین عدالت و انکشاف متوازن از اصول اساسی است که به منظور رفع محرومیت و دست یافتن مردم به خدمات مورد نیاز آنان، پروژه های مهم ملی در عرصه های مختلف و در مناطق مختلف کشور مخصوصا در ولایات شمال افغانستان، روی دست گرفته شده است و این امیدواری وجود دارد که فرایند تلاش های حکومت در بخش های مختلف اقتصادی، انکشافی، خدماتی و اداری، زمینه تأمین عدالت را در آینده نه چندان دور، فراهم سازد.
88. آنچه برای دولت و مردم افغانستان در حال حاضر به عنوان یک چالش اصلی مطرح است، تروریزم و افراط گرایی است. این پدیده به هر رنگ و نامی که باشد، چیزی جز ویرانی به دنبال نخواهد داشت. اگر چه مبارزه با این پدیده از مسؤلیت های اولیه دولت افغانستان است؛ اما شهروندان کشور مخصوصا علما، زنان، جوانان، فرهنگیان و جامعه مدنی نیز به نوبه خود مسؤلیت دارند تا دولت و حکومت افغانستان را در مقابله با این چالش بزرگ وخطر آفرین، یاری رسانند و در همه برنامه ها از حکومت وحدت ملی قاطعانه حمایت کنند.
9.  همکاری و همگرایی نیروهای سیاسی، وحدت و همدلی مردم و یک صدا بودن آنان، یکی از بهترین گزینه های عملی در میدان مبارزه با دشمنان داخلی و خارجی است. امروز بحمدالله در سطح کشور همه اقوام باهم برادر افغانستان از پشتون، تاجیک، اوزبیک، هزاره، ترکمن و سایر اقوام کشور، همگی با هم به عنوان ملت واحد و با داشتن سرنوشت مشترک و فرهنگ و تاریخ و تمدن مشترک، در کنار هم هستند. امروز سردادن هر نوع شعار تفرقه آمیز، بار دیگر کشور ما را به سوی پرتگاه سقوط سوق می دهد. تجربه گذشته نشان داده است که هر وقت، ما متحد بوده ایم، پیروز هم بوده ایم و هر وقت که متفرق شده ایم، شکست خورده ایم. خوشبختانه امروز علی رغم تفاوت در نگاه ها و دیدگاه های سیاسی و علی رغم این که یک جامعه چند قومی و چند صدایی هستیم و این افتخار ما است، اما همگی به شمول احزاب سیاسی، رهبران و فرماندهان جهادی، نهادهای مدنی و فرهنگی همگی دریافته ایم که در مسایل اساسی و محوری، نه تنها چند صدا نیستیم بلکه یک صدا هستیم و یک مشت واحد علیه هر کس و هر گروهی که خیال خام طمع و یا تهدید بر این سرزمین را در سر بپروراند.
100. حکومت افغانستان هنوز هم صلح و مذاکره را به منظور ختم خشونت و تأمین امنیت پایدار، یک ضرورت حیاتی می داند و به همین جهت پروسه مذاکره بین الافغانی با حزب اسلامی به رهبری انجنیر گلبدین حکمتیار تا کنون با موفقیت پیش رفته است و ما امیدواریم که همه مراحل این توافقنامه با موفقیت و با سرعت تطبیق شود. ما از سایر گروه های مخالف مسلح نیز همین انتظار را داریم که با دولت افغانستان یکجا به میز مذاکره بنشینند و دست از جنگ و خشونت بردارند، ولی اگر مخالفان مسلح دولت و دشمنان مردم به درخواست های مکرر صلح پاسخ منفی بدهند که تا کنون چنین هم کرده اند، راه دیگری جز مقابله با آنان وجود ندارد و در برگزیدن این آخرین انتخاب، نقش مردم بسیار سازنده و اثر گذار خواهد بود و بدون شک همه مردم ما در سرتاسر کشور در همه مراحل مقاومت و دفاع، در کنار دولت و نیروهای امنیتی و دفاعی خود بوده و از عزت، آزادی و تمامیت ارضی خود دفاع خواهند کرد.
 در پایان یک بار دیگر فرارسیدن سال جدید خورشیدی را به تمام مردم افغانستان و هیأت رهبری قوای سه گانه دولت و مخصوصا به جلالت مآب رئيس جمهور و به سربازان و افسران دلیر و همه نیروهای شجاع دفاعی و امنیتی، تبریک گفته و برای همگان سالی سرشار از بهروزی و سعادت و همراه با صلح و امنیت آرزو می کنم.
هر روزتان نوروز و نوروزتان مبارک و پیروز باد!
 والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

112 بازدید