پشتو پشتو    English

بیانیه کوتاه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم تور بایسکلرانی بانوان

پنج شنبه, 17 حمل 1396 00:00

 ﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾ / 
در ابتدا از انستیتوت صلح، رسانه و حکومتداری خوب و آقای احمد کمیل و همچنین ریاست فدراسیون ملی بایسکلرانی آقای محمد حسین حمیدی صمیمانه تشکر می کنم که برنامه زیبای «تور بایسکلرانی بانوان» را در کابل به منظور حمایت از صلح و حکومتداری خوب راه اندازی کرده اند. همچنین به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و به نمایندگی از جلالت مآب رئیس جمهور از شما و از همه جوانان و بانوانی که در این برنامه زیبا شرکت کرده اند، سپاسگذاری می کنم و این همت والا و ابتکار خوب شما را می ستایم و تبریک می گویم و به خاطر حضور شما در صدارت هم به همه شما خوش آمدید عرض می کنم.
این برنامه شما واقعا یکپارچه زیبایی است. تمام عناصر زیبایی و شادابی را با خود دارد. من پنج عنصر اصلی را در برنامه شما می بینم. به اختصار این عناصر را بر می شمارم:
اول- عنصر ورزش:
- ابعاد نهفته در ذات ورزش:
ورزش و مسابقات ورزشی برای انسان درس ها و آموزه های فراوانی دارد. اکثر اقسام ورزش و مسابقات ورزشی، نشان و نماد هشت اصل با ارزش و بسیار مهم در زندگی انسان است: 1- تحرک و پویایی، 2- سرعت و تأکید بر استفاده از عنصر زمان، 3- نظم و دقت(نظم عبارت است از این که اجزای مرتبط و به هم پیوسته، برای دستیابی به یک نتیجه جدید، وظایف مشخصی را انجام می دهند و محصول یا پدیده جدیدی را پدید می آورند) 4- قانون پذیری(قواعد و مقررات بازی و فیصله قانونی) 5- روحیه جمعی(کار تیمی و مشترک)، 6- همفکری و همدلی بین اعضای گروه، 7- رقابت سازنده برای پیروزی و این که همه زندگی انسان باید یک رقابت مثبت و سازنده باشد 8- سرنوشت مشترک (پیروزی و یا شکست).
- دو برآیند ورزش در دنیای معاصر: از سوی دیگر امروزه ورزش برای ملت های دنیا دو نتیجه و یا دو دستاورد بسیار مهم دیگری را نیز در پی دارد:
1- از نگاه داخلی، ورزش، یک عنصر بسیار مهم در تقویت وحدت ملی و روحیه وفاق و همگرایی است.
2- از نگاه بین المللی، ورزش نماد عزت و اعتبار ملت ها و کشورها در سطح بین المللی است تا آنجا که حتی در مناسبات و روابط بین المللی، برای دیپلماسی کشورها، امروز از باز شدن محور جدید و پنجره خاصی به نام «دیپلماسی ورزش» نیز می توان نام برد.
در این رابطه موفقیت ورزشکاران ما در سطح بین المللی مخصوصا موفقیت چشمگیر اخیر تیم کریکت قابل ستایش است. این موفقیت را به تمام مردم کشور و جامعه ورزشی و به شما شرکت کنندگان تور بایسکلرانی بانوان تبریک و تهنیت می گویم و بر این اساس امروز تقویت و حمایت از اداره تربیت بدنی و المپیک و نهادها و مؤسسات ورزشی کشور یک ضرورت جدی و وظیفه همه ما است.
دوم- عنصر زن:
زن به طور طبیعی و به گونه اختصاصی نماد ارزش های خاصی است که از آن جمله است: 1- مهر و عطوفت و محبت 2- صلح و آرامش و همزیستی مسالمت آمیز 3- پاکی، طهارت و عفت.
سوم- عنصر جوان:
جوان نماد: 1- شادابی و طراوت 2- نیرو و انرژی 3- آگاهی و دانایی و تعلیم و تحصیل است.
چهارم- حکومتداری خوب:
در حکومتداری به همان عناصری نیاز داریم که ورزش و زن و جوان نماد آن ها است یعنی:
1- تحرک و سرعت 2- نظم پذیری و حاکمیت قانون 3- همدلی و همگرایی 4- پاکی و شفافیت و مبارزه با فساد اداری.
پنجم- عنصر صلح:
برای تأمین صلح و امنیت در کشور به دو محور اصلی نیاز داریم:
1- دولت متحد و مقتدر 2- ملت متحد و مقتدر یعنی دولت سازی و ملت سازی و اگر ما در این دو پروسه موفق شویم، صلح دایمی خود به خود و بدون نیاز به جنگ و خشونت، تأمین خواهد شد و اگر این دو محور را نداشته باشیم هیچ وقت به صلح واقعی دست نخواهیم یافت. در این دو محور نیز نقش اصلی از شما است.
- جوانان و زنان در حکومتداری و وحدت ملی نقش کلیدی دارند.
- همچنین رسانه ها در حکومتداری خوب و صلح و وحدت ملی نیز نقش بسیار اساسی دارند.
تعهدات حکومت وحدت ملی:
برادران و خواهران گرامی!
پیام زیبا و جامع شما را شنیدم. امروز به مناسبت این برنامه زیبای شما و در رابطه با مطالبات و تقاضاهایی که در پیام خود مطرح کردید، تعهدات حکومت وحدت ملی را در پنج فقره به شما و همه ملت شریف افغانستان اعلام می دارم:
1- ایجاد و بنیانگذاری یک سیستم مناسب برای حکومتداری خوب در کشور در رأس اولویت های ما قرار دارد.
2- با فساد اداری مبارزه بی امان و قاطع خواهیم داشت. در این روزها شاهد هستید که هر روز یک یا چند تن از مقامات و زورمندان سیاسی، نظامی یا اقتصادی در مرکز عدلی و قضایی به میز محاکمه کشانده می شوند.
3- همدلی و همگرایی و متحد شدن مردم افغانستان و تحکیم وحدت ملی در میان همه اقوام باهم برادر افغانستان هدف عمده ما است و از همه شما جوانان و بانوان و نهادهای فرهنگی و مدنی و قشر تحصیل کرده و آگاه و روشنفکر کشور هم جدا می خواهیم که در ایجاد همدلی و همگرایی در میان مردم افغانستان تلاش جدی نمایید.
4- برای تأمین امنیت پایدار و صلح عادلانه از هیچ تلاشی در سطح ملی و بین المللی دریغ نخواهیم کرد.
5- جوانان و زنان دو قشری هستند که در حکومتداری خوب و در مبارزه با فساد اداری نقش بی بدیلی دارند. ما تمام تلاش خود را به کار می گیریم که از این دو قشر در رهبری و مدیریت کشور بیشتر کار بگیریم. در دو سال اخیر اداره افغانستان نسبت به گذشته جوانتر شده و فی صدی مشارکت جوانان و همچنین زنان در اداره افزایش یافته است و به شما اطمینان می دهم که این روند بیشتر از گذشته تقویت خواهد شد.
زنده باد افغانستان
پاینده باد وحدت و همدلی مردم افغانستان
تشکر از حضور شما
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

60 بازدید