پشتو پشتو    English

پیام استاد سرور دانش معاون رییس جمهور در برنامۀ معرفی پلان عملیاتی ملی به هدف محو ازدواج های زود هنگام

چهارشنبه, 30 حمل 1396 00:00

اشاره: در برنامۀ معرفی پلان عملیاتی ملی به هدف محو ازدواج های زود هنگام که روز گذشته برگزار شده بود، پیام استاد سرور دانش معاون رییس جمهور به خوانش گرفته شد که متن این پیام دراین جا منشتر می گردد:
بسم الله الرحمن الرحیم
بسیار خرسند هستم که امروز یکی از مهمترین پلان های عملیاتی کشور را که به همت معینیت جوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ و همکاران ملی و بین المللی تهیه شده و در جلسه مورخ 6 / 9 / 1395 کمیسیون عالی نظارت بر تطبیق پالیسی ملی جوانان مورد تائید قرار گرفته، معرفی می کنم. امید وارم تطبیق به موقع این پلان ملی در کاهش سطح خشونت ها علیه زنان و تامین حقوق بشری ایشان موثر واقع شود.
حضار گرامی:
ازدواج یکی از حقوق اولیه بشر است که برای تحقق و جلوگیری از نقض این حق، توافق و رضایت طرفین ازدواج از جمله پیش شرط های آن است. همچنان یکی از شاخص های مهم در رابطه به ابراز توافق و رضایت موضوع بلوغ و تکمیل سن ازدواج است. در افغانستان متاسفانه در بسیاری از حالات رضایت و توافق زنان در امر ازدواج نا دیده گرفته می شود.
ازدواج زود هنگام علاوه بر مشکلات دیگر، از جمله عوامل خشونت محسوب می شود که متاسفانه در ساختارهای زندگی مردم رسوخ کرده است. زیرا آنانی که در طفولیت وادار به ازدواج می شوند علاوه بر محرومیت از حقوق اساسی کودکی و مهر و عطوفت پدر و مادر؛ از تعلیم یا تحصیل به دور می مانند یا به مشکلات صحی و چالش های بیشمار دیگر مواجه می شوند.
من با استفاده ازین فرصت اعلام می کنم که در حکومت وحدت ملی و رهبری آن اراده قوی و عزم راسخ در راستای بهبود وضعیت اطفال، جوانان و زنان و حل مشکلات آنها وجود دارد. تصویب قانون اطفال، پالیسی ملی جوانان، استراتیژی ملی جوانان و پلان عملیاتی ملی برای محو ازدواج های زودهنگام، ایجاد کمیته جندر و زنان در کابینه، تصویب استراتیژی ملی مبارزه با خشونت علیه زنان، تصویب قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال از گام های بزرگ و بی سابقه بوده که در راستای تامین حقوق شهروندی مردم افغانستان برداشته شده است.
همچنین ایجاد سارنوالی های اختصاص برای زنان و افزایش آمار استخدام زنان در سطح رهبری ادارات دولتی و سفارت خانه ها را می توان از عملکردهای مهم حکومت دانست.
پلان عملیاتی ملی جهت محو ازدواج های زودهنگام نیز یکی از این برنامه های اساسی است که هدف آن جلوگیری از ازدواج های زودهنگام می باشد. این استراتیژی توسط اقداماتی چون توانبخشی به دختران توسط ارایه معلومات، مهارت ها، خدمات و شبکه های حمایوی در ساحه عمل پیاده خواهد شد.
خانواده ها به عنوان رکن اصلی تصمیم گیرنده و جامعه به عنوان زمینه ساز آن، همچنان یکی از ساحات مورد پوشش این استراتیژی است که توسط آگاهی دهی به آنان می توان تا حد زیادی مانع ازدواج های زودهنگام شد.
آگاهی دهی و بلند بردن کیفیت درسی و دسترسی دختران به مکاتب به عنوان یکی از راهکارهای اساسی برای جلوگیری از ازدواج زودهنگام در این پلان پیشنهاد شده است. در یک جامعه به همان اندازه که مردان نیاز به سواد و آگاهی دارند به دختران نیز باید زمینه آموزش فراهم شود تا از حقوق خود آگاه شوند و در راستای آبادی مملکت بکوشند. خانواده و دختران باید از زیان های ازدواج زودهنگام آگاه شوند و تمام عواملی که به آنان انگیزه می دهد تا به ازدواج زودهنگام تن دهند، باید از میان برداشته شود. یکی از این عوامل می تواند مشکلات اقتصادی خانواده ها باشد.
در این پلان پیشنهاد شده است که از دختران و خانواده های شان حمایت های اقتصادی و انگیزه دهنده صورت گیرد تا آنان با استفاده از وسیله های دیگری جز ازدواج زودهنگام بتوانند بر مشکلات اقتصادی پیروز شوند. در نهایت باید چارچوب قانونی تعیین سن ازدواج و دیگر قوانین مرتبط به آن مورد غور و بازنگری قرار گیرد تا خلاهای موجود شناسایی و به وجه احسن رفع شود.
با تطبیق این پلان به صورت درست آن، می توان از فاجعه های بسیاری جلوگیری کرد و از آمار خشونت تا حدی چشم گیری کاست.
یک بار دیگر تاکید می کنم که حکومت مصمم به حفظ حقوق شهروندی و حفظ حقوق کودکان است و به همین خاطر تمام نهادها به خصوص نهادهای دولتی که به نحوی در تطبیق این پلان سهم دارند، باید به طور جدی وظایف و مکلفیت های خود را انجام دهند و از هیچگونه تلاش و کوششی دریغ نورزند.
به امید روزی که دیگر هیچ کودکی مجبور نباشد تا بزرگترها برای شان تصمیم بگیرند و حق انتخاب و آزادی شان را سلب کنند.
سرور دانش
معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
29 حمل 1396

68 بازدید