پشتو پشتو    English

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم معرفی جنرال طارق شاه بهرامى به عنوان سرپرست وزارت دفاع و جنرال یفتلی به عنوان لوی درستیز

چهارشنبه, 06 ثور 1396 00:00

﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
حضار گرامی، جناب اتمر صاحب مشاور امنیت ملی، وزرای محترم دفاع و داخله، رئیس عمومی امنیت ملی، نمایندگان شورای ملی، جناب لوی درستیز، هیأت رهبری وزارت دفاع، جنرالان، افسران، منسوبین وزارت دفاع! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
در ابتدا شهادت دهها تن از فرزندان برومند افغانستان، سربازان دلیر قول اردوی شاهین را به همه مردم عزیز کشور مخصوصا به خانواده های شریف آنان و به هیأت رهبری وزارت دفاع و به شما حضار گرامی و همسنگران آن شهیدان از صمیم قلب تسلیت می گویم و به روان پاک این شجاع مردان میدان های رزم و فداکاری درود می فرستم.
و همچنین تقرری برید جنرال ارکان حرب طارق شاه بهرامی را به عنوان سرپرست وزارت دفاع و جنرال محمد شریف یفتلی را به عنوان لوی درستیز کشور تبریک می گویم و از زحمات بی شایبه جنرال صاحب عبدالله حبیبی وزیر پیشین وزارت دفاع و جنرال صاحب قدمشاه شهیم لوی درستیز پیشین تشکر می کنیم و برای شان در سمت های بعدی آرزوی مزید توفیقات دارم.
حضار گرامی!
با اغتنام از فرصت، به خاطر ضیقی وقت، سه مطلب را به طور کوتاه قابل یادآوری می دانم:
اول- جایگاه اردوی ملی ما:
اردوی ما در پیشگاه دولت و ملت، از جایگاه بسیار والا برخوردار است. اردوی ملی نبض تپنده قوه دفاعی کشور است. اردوی ما حافظان غرور و عزت مردم و حافظان استقلال و تمامیت ارضی کشور است.
امروز دشمن در صدد انتقام از اردوی ماست. این انتقام نشانه شکست دشمن و ضربه سنگینی است که دشمن از اردو در جبهات جنگ متحمل شده و به همین جهت دیوانه وار به هر عمل وحشیانه غیر انسانی دست می زند و حتی شفاخانه و مریضان و داکتران مربوط به اردو را مورد حمله قرار می دهد. انتقام گیری از اردو نشانه قدرت و توانمندی اردوی ما است و نه ضعف.
افسران و سربازان ما به هیچ صورت نباید تحت تأثیر این رویدادها قرار بگیرند. بلکه با شجاعت تمام از کشور و مردم خود دفاع نمایند. گروه های تروریستی مزدوران بیگانه هستند و حملات تروریستی آنان هم مستقیما تحت هدایت و نظارت خارجیان صورت می گیرد و موضع آنان هم یک موضع غیر اسلامی و غیر انسان و نامشروع و ناحق است. ما بر حقیم. در جبهه حق قرار داریم. خدا با ما است. مردم افغانستان با شما هستند و همه مردمان آزاده دنیا و کشورهای دوست با ما هستند و از موضع بر حق ما حمایت می کنند.
دوم- در شرایط فعلی مسئولیت های رهبری وزارت دفاع بسیار خطیر و سنگین است:
دشمن هر روز تاکتیک عوض می کند. امروز بیش از 20 گروه تروریستی داخلی و خارجی دست به دست هم داده اند تا با مردم افغانستان بجنگند و کشور ما را به ویرانه تبدیل کنند. به نظرم شش مسأله اساسی وجود دارد که باید به آن ها توجه شود و فهرست وار به آن ها اشاره می کنم:
1- رهبری نیروهای دفاعی و امنیتی ما باید تحت هدایت سرقوماندان اعلای قوای مسلح و شورای امنیت، استراتژی و پلان های جنگی و دفاعی خود را متناسب با شرایط جنگ و تاکتیک های جدید دشمن بازنگری کند. اردو و پولیس و همه نیروهای دفاعی و امنیتی ما مورد حمایت بی دریغ رهبری حکومت وحدت ملی مخصوصا جلالت مآب رئیس جمهور قرار دارند. اما لازم است در پلانگذاری ها دقت بیشتر صورت گرفته و در تطبیق آن ها جدیت و سرعت بیشتر شود.
2- رهبری وزارت دفاع به مشکلات سربازان در تمام قطعات و جزو تامها از نگاه اعاشه، امکانات زندگی، مسایل لوجستیکی و تجهیزات و تسلیحات، باید به طور جدی رسیدگی کند.
3- رهبری وزارت دفاع به ارتقای ظرفیت مسلکی اردو باید توجه لازم را به عمل آورد و به صاحب منصبان جوان و تحصیل کرده و مسلکی توجه خاص باید صورت گیرد و در حقیقت رهبری جنگ و دفاع به نسل جوانتر اردو سپرده شود.
4- مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت در امور اداری و مالی و قراردادها باید در اولویت کارهای وزارت دفاع قرار گیرد.
5- از سیاسی ساختن اردو و از مداخلات سیاسی و غیر سیاسی در امور داخلی اردو باید جدا جلوگیری گردد.
6- ساختار وحدت ملی در اردو در سطوح مختلف باید تقویت شود و از گرایش های قومی و زبانی در عزل و نصب ها جلوگیری گردد و تعادل و توازن قومی و مشارکت همه اقوام کشور در سطوح مختلف در نظر گرفته شود. دشمن در صدد است که در میان نیروهای دفاعی و امنیتی ما اختلافات قومی و زبانی را دامن زده و فضای بی اعتمادی ایجاد کند. این وظیفه ما است که این تلاش ها را خنثی بسازیم.
سوم- مسئولیت ملی مردم:
آنچه به عنوان یک مسئولیت ملی، وظیفه یکایک مردم مسلمان افغانستان است، حمایت و پشتیبانی بی دریغ از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور است. امروز وظیفه همه اقشار مردم به شمول احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، علما، روشنفکران و جوانان است که به دور از هر نوع اختلاف و تفرقه، با صفوف فشرده و متحد و یک صدا در مقابل خشونت و جنگ افروزی دشمنان داخلی و خارجی بایستند. مردم ما بدون شک در مقابل چنین رویدادهایی انسجام و وحدت ملی خود را مستحکم تر خواهند ساخت.
ما از همه افراد و گروه ها مخصوصا از رسانه های کشور و کسانی که به هر نام و عنوانی در رسانه ها حضور پیدا می کنند می خواهیم که در هنگام رویدادهای حساس حملات انتحاری دشمن، برخوردی نکنند که باعث تقویت دشمن و تخریش اذهان عمومی مردم و تضعیف روحیه نیروهای دفاعی و امنیتی و موجب تفرقه قومی و سیاسی در کشور شود. همه مکلف هستیم و وظیفه انسانی و اسلامی و ملی ما ایجاب می کند که در چنین حالاتی، تمام توان خود را متوجه خنثی سازی تاکتیک ها و تبلیغات دشمن کنیم، نه این که با برخوردهای احساساتی و یا سلیقه ای، هم مردم را ناامید بسازیم و هم فضای سیاسی کشور را متشنج گردانیم.
ما به مردم افغانستان اطمینان می دهیم که رهبری قوای مسلح و شورای امنیت ملی افغانستان و شخص قوماندان اعلای قوای مسلح جلالت مآب رئیس جمهور بعد از بررسی های لازم، بعد از این ملاحظه هیچ شخص و گروهی را در نظر نخواهد گرفت و با قاطعیت تمام در عزل و نصب ها و اقدامات دیگر، تصامیم لازم را اتخاذ خواهد کرد و به همین جهت بعد از ختم بررسی ها، با کسانی هم که در قضیه قول اردوی شاهین و شفاخانه سردار داود خان و قضایای مشابه دیگر به عنوان نفوذی دشمن عمل کرده اند و یا کوتاهی و غفلت کرده اند، برخورد جدی خواهد شد. ما از جانب حکومت با احترام به استقلال و بی طرفی قوه قضائیه، از همه مقامات عدلی و قضایی خود نیز می خواهیم که مطابق به احکام قانون و از طریق مجاری عدالت و محاکم قوه قضائیه، تروریست ها و مخصوصا آنانی را که سربازان ما را مورد حملات انتحاری قرار داده اند، به جزای اعمال شان و به اشد مجازات برسانند.
زنده باد افغانستان
پاینده باد اردوی ملی قهرمان افغانستان
و درود به روان تابناک همه شهدای راه عزت و آزادی
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

77 بازدید