پشتو پشتو    English

بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در همایش روز همبستگی جهانی و هفته بسیج ملی مبارزه علیه مواد مخدر

یکشنبه, 18 سرطان 1396 00:00

بسم الله الرحمن الرحیم
وزیر محترم مبارزه علیه مواد مخدر بانو عظیمی، اعضای محترم کابینه، اعضای محترم شورای ملی، معینان محترم وزارت ها، نمایندگان ادارات و نهادهای ملی و بین المللی، حضار گرامی، مهمانان عالیقدر، اصحاب رسانه، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
امروز با گرامیداشت از روز همبستگی جهانی مبارزه علیه مواد مخدر، هفته بسیج ملی مبارزه علیه مواد مخدر را آغاز می کنیم. من در ابتدا از وزارت محترم مبارزه علیه مواد مخدر در جهت برگزاری این محفل و تلاش برای کمپاین ملی مبارزه علیه مواد مخدر و همچنین از همه نهادهای ملی و بین المللی ای که در این امر مهم ما را یاری می رسانند تشکر و تقدیر می کنم.
حضار گرامی!
با اغتنام از فرصت مطالب کوتاهی را در این رابطه با شما در میان می گذارم:
مواد مخدر یکی از بلاهای خانمانسوزی است که حیات جمعی و نظام خانوادگی بشریت را مورد تهدید جدی قرار داده است. انسان امروز علاوه بر تحمل انواعی از رنج هایی چون جنگ، خشونت، تروریسم بین المللی، فقر، بیکاری و غیره، به مصیبت های ناشی از کشت، تولید، تجارت و مصرف مواد مخدر نیز دچار است که از هر رنجی بدتر و تباه کننده تر است. احساس وابستگی کاذب به مواد افیونی متأسفانه در سطح جهان، هم از لحاظ کشت و تولید و هم از لحاظ استعمال و اعتیاد، به طور مستمر در حال افزایش است. با تأسف باید اذعان کرد که تمام تلاش ها در زمینه مبارزه مؤثر و جدی با مواد مخدر در سطح بین المللی ناکام مانده است.
در این میان متأسفانه از سال های بعد از حضور تروریسم بین المللی در افغانستان، پدیده شوم کشت، تولید، قاچاق و نیز مصرف مواد مخدر در کشور ما شیوع یافته و به صورت تصاعدی افزایش چشم گیر یافته است، به گونه ای که امروز وقتی نامی از افغانستان به میان می آید پس از جنگ و خشونت، با مواد مخدر شناخته می شود. به همین خاطر مواد مخدر، اعتبار و حیثیت جهانی افغانستان را بیش از هر مسأله دیگر خدشه دار ساخته است.
از سوی دیگر مواد مخدر پیوند مستقیم با مافیای داخلی و خارجی داشته و باعث بلند رفتن گراف جرایم مخصوصا جرایم سازمان یافته و سنگین می گردد. تأثیرات مخرب عایدات غیر قانونی مواد مخدر سبب افزایش فساد اداری، خدشه دار ساختن باورمندی مردم نسبت به نهادهای دولتی، تضعیف اقتصاد مشروع و قانونی و حکومت‌داری خوب می شود و استفاده از مواد مخدر شدیداً رشد اقتصادی و انکشاف اجتماعی افغانستان را نیز متاثر ساخته است.
کشت و تولید مواد مخدر و قاچاق آن نه تنها زیرساخت های اقتصادی کشور را نابود کرده است بلکه فرهنگ غنی و دین باور و اخلاق محور مردم افغانستان را نیز متزلزل ساخته است. امروز همان گونه که فقر سراسری در کشور حاکم است، بنیاد خانواده ها نیز با تهدید مواجه شده است و بسیاری از مردم ما در یک بحران اخلاقی و خانوادگی به سر می برند. متأسفانه تأثیر مستقیم این مسأله بر منابع انسانی و نیروی بشری کشور قابل مشاهده است. امروزه تعدادی از جوانان کشور به جای آن که به درس و دانشگاه و تحصیلات عالی روی بیاورند به مواد مخدر وابسته می شوند و به تدریج از بین می روند و نابود می شوند.
حضار گرامی!
عوامل متعددی در توسعه و تداوم تولید مواد مخدر در افغانستان نقش داشته است که به نظر می رسد فقدان امنیت و منازعه مسلحانه در کشور و حضور پایدار تروریسم بین المللی در کشور از مهم ترین آن ها است. همگان می دانند که شعارهای ایدئولوژیک و جهاد در افغانستان تنها یک پوشش برای اقدامات مجرمانه و مافیایی است. در پشت چهره تروریسم کسانی قرار دارند که از ناحیه کشت و تولید مواد مخدر سود می برند و با کمال تأسف در این راستا برخی از کشورهای منطقه و جهان نیز نقش فعالی دارند و در یک همدستی آگاهانه با مافیای جهانی همکاری می کنند. مافیا به دنبال ثروت کثیف از طریق تجارت مواد مخدر است و کشورهای حامی تروریسم به دنبال اعمال سیاست های منطقه ای و جهانی خود. در این میان تمام مصیبت های ناشی از کشت و مصرف مواد مخدر بر مردم افغانستان تحمیل می گردد.
امروز مواد مخدر در حقیقت، بودجه جنگ تحمیلی را تأمین کرده و تروریزم را تمویل می کند و بخش عمده اقتصاد نامشروع و منابع مالی مخالفین مسلح و تروریستان، از قاچاق مواد مخدر تأمین می گردد و در حقیقت جنگجویان مخالف دولت، بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر و حامیان کشت و تولید مواد مخدر هستند و به همین جهت امنیت افغانستان با مواد مخدر گره خورده است.
در کنار عامل تداوم جنگ و خشونت در افغانستان، عوامل دیگری نیز وجود دارد که در رشد مواد مخدر نقش داشته است که از آن جمله می توان از وجود تقاضای بازار جهانی برای مواد مخدر و حضور مافیای بین المللی مواد مخدر و عدم همکاری ها و هماهنگی های لازم منطقه ای و بین المللی و همچنین از فقر عمومی مردم مخصوصا زارعین و دهاقین کشور و کمبود امکانات و بودجه کافی دولت برای تطبیق برنامه ها نام برد.
حضار گرامی!
افغانستان در طی سالیان گذشته در بخشی از فعالیت های خود در مبارزه با مواد مخدر موفقیت هایی داشته است که برخی از آن ها را به اختصار نام می برم:
1. تلاش برای جلوگیری از زرع خشخاش و سایر نباتات مولد مواد مخدر و منع هر نوع تولید، خرید و فروش، نگهداشت، توزیع، صادرات و واردات مواد مخدر.
2. جرم انگاری اعمال مربوط به مواد مخدر و تعقیب عدلی مرتکبین و مجازات آنان و ایجاد مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر که در امر مبارزه با جرایم مواد مخدر تا حد زیادی موفق بوده است.
3. وضع و تصویب قانون مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر و کنترل آن و همچنین تدوین و تصویب استراتژی جامع ملی مبارزه علیه مواد مخدر و تهیه و تصویب پلان عمل مبارزه علیه مواد مخدر که در سال گذشته نهایی شده و مورد تأیید کابینه قرار گرفت.
4. جستجوی معیشت بدیل و تشویق دهقانان برای کشت نباتات مفید دیگر و کمک به زارعین و بازاریابی محصولات دهقانان و تطبیق پاره ای از پروژه های انکشافی در برخی از ولایات به منظور تشویق مردم برای انصراف از کشت مواد مخدر.
5. ایجاد هماهنگی داخلی بین نهادهای مختلف دولتی و غیر دولتی از طریق تأسیس کمیسیون عالی دولتی مبارزه علیه مواد مخدر و همچنین ایجاد هماهنگی و جلب همکاری کشورها، سازمانها و نهادهای منطقه ای و بین المللی برای هماهنگ ساختن برنامه ها و فعالیت های مشترک علیه مواد مخدر.
6. ارائه خدمات صحی و معالجه و تداوی معتادین و بازتوانی آنان به منظور کاهش تقاضا و کمک به سلامتی جسمی و روانی جامعه. در این مورد در سال های اخیر اقدامات بسیار مؤثری از سوی وزارت های مبارزه علیه مواد مخدر، صحت عامه و کار و امور اجتماعی انجام شده که واقعا قابل تقدیر است و من از همه این همکاران صمیمانه تشکر می کنم.
7. برنامه آگاهی عامه و تبلیغات عمومی و ارائه معلومات برای عامه مردم که اعلام هفته بسیج ملی یکی از گام های مهم در این رابطه است.
ولی در کنار این تلاش ها به تلخی باید اذعان کنیم که این تلاش ها به نتیجه مطلوب نرسیده است. به خاطر این که هنوز ما در جایگاه های نخست کشت و تولید مواد مخدر قرار داریم و هنوز هم هزاران جریب از زمین های حاصل خیز کشاورزی کشور هم چنان زیر کشت مواد مخدر قرار دارد و هنوز هزاران نفر از هموطنان ما مشغول کشت و تولید مواد مخدر هستند. بدتر از هر چیز دیگر هنوز ده ها هزار نفر از هموطنان ما در آتش اعتیاد به مواد مخدر می سوزند و به مرور از بین می روند و احصائیه ها نشان می دهد که امسال حتی نسبت به سال گذشته گراف همه چیز بالاتر رفته و فعلا 21 ولایت متأثر از کشت کوکنار است و ولایت بادغیس متأسفانه به دلیل افزایش ناامنی پس از هلمند به دومین مرکز تولید کنند تریاک تبدیل شده است، در حالی که این ولایت در سال های قبل چنین نبوده است. همه این موارد نشان می دهد که ما در سالیان گذشته در امر مبارزه با مواد مخدر موفق نبوده ایم. در سال های گذشته راهبرد ها و پلان های مختلفی برای مبارزه با مواد مخدر از سوی حکومت و نهادهای بین المللی ارایه شده است. اما واقعیت این است که این راهبرد ها و پلان ها کافی نبوده و به صورت کامل تطبیق هم نشده است و ما انتظار داریم که همه همکاران منطقه ای و بین المللی ما در راهبردها و پلانگذاری های خود تجدید نظر نمایند.
حضار گرامی!
خوشبختانه امروز حکومت افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگر مصمم است که این پدیده زشت را از کشور ریشه کن سازد. حکومت افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگر با چالش ها و سازوکارهای مبارزه با مواد مخدر آشنا گردیده و از تجربه های گذشته به درستی درس آموخته است.
از این رو همان گونه که بارها در این رابطه اعلام داشته ایم، یکبار دیگر از همه اطراف ذی دخل در قضیه اعم از جامعه بین المللی، ادارات دولتی و نهادهای مدنی به صورت جدی تقاضای همکاری همه جانبه داریم. به نظر ما لازم است در موارد ذیل باید اقدامات جدی صورت گیرد:
1. همکاری های منطقه ای و بین المللی:
با توجه به ابعاد وسیع منطقه ای و بین المللی مواد مخدر، همکاری های منطقه ای و بین المللی در مبارزه علیه مواد مخدر نقش بسیار کلیدی دارد، هم در بخش تمویل و تأمین بودجه برنامه ها و هم در ارتقای ظرفیت ها و تبادل تجربیات و هم در عرصه همکاری های حقوقی و قانونی در مورد تعقیب عدلی مجرمین مواد مخدر و جلوگیری از قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر و هدف قرار دادن قاچاقبران، محموله های مواد مخدر و فابریکه های تولید مواد مخدر و یا مواد کیمیاوی مورد استفاده در تولید مواد مخدر.
ما از کشورهای دور و نزدیک و همچنین از نهادها و سازمان های بین المللی جدا می خواهیم که با بازنگری برنامه های خود زمینه همکاری و هماهنگی بیشتری را فراهم سازند. ما انتظار داریم کمک‌های جامعه جهانی در عرصه‌ی مبارزه با مواد مخدر، همانند دیگر عرصه‌ها افزایش یابد و پروژه ها از طریق نهادهای حکومتی افغانستان تطبیق شود تا تلاش‌ها در این راستا به نتیجه‌ مطلوب برسد.
2. وظایف اساسی ادارات دولتی:
در کنار وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، وزارت ها و ادارات دیگر ما نیز در این رابطه وظایف قانونی مهمی بر دوش دارند که در حد انتظار انجام نشده است و باید همگی مطابق به احکام قانون فعالیت های خود را تشدید و وظایف خود را در این رابطه به صورت جدی انجام دهند.
به عنوان مثال وزارت امور داخله، سارنوالی و محاکم ما به عنوان نهادهای تنفیذ قانون در امر تعقیب عدلی و قضایی مجرمان و به مجازات رساندن قاچاقچیان و مافیای مواد مخدر؛ وزارت امور خارجه در زمینه دیپلماسی فعال منطقه ای و بین المللی و جلب همکاری مؤسسات و سازمان های بین المللی و امضای موافقتنامه های همکاری در عرصه های مختلف مبارزه علیه مواد مخدر؛ وزارت های زراعت و مالداری و تجارت و انکشاف دهات در زمینه ترغیب دهقانان برای کشت بدیل و کمک به آنان برای عرضه و بازاریابی محصولات آنان؛ وزارت های اطلاعات و فرهنگ و ارشاد و حج در زمینه آگاهی عامه و تنظیم و اجرای برنامه های تبلیغاتی گسترده و مؤثر در بین اقشار و گروه های مختلف مردم و همچنین وزارت محترم صحت عامه در مورد تداوی معتادین و بازتوانی آنان و همچنین اداره ارگان های محلی و والیان و ولسوالان.
3. نقش کلیدی مشارکت عمومی و بسیج ملی:
از همه اقشار مردمی و گروه های فرهنگی و اجتماعی مخصوصا رسانه ها، نهادهای مدنی و به خصوص علما می خواهیم که به منظور مبارزه موثر و بنیادی با پدیده کشت، تولید، تجارت و استعمال مواد مخدر سهم بگیرند و در این مبارزه مقدس و ضروری مشارکت کنند. با تاسف باید گفت که در کشور ما همه چیز سیاسی شده است و رسانه ها در دفاتر خود و جوانان در عرصه عمومی با تمام توان به طور عمده از مسایل سیاسی تبلیغ می کنند ولی هیچ کسی متاسفانه در مباحث مربوط به چالش های اجتماعی مانند مواد مخدر و ضررهای ناشی از آن نمی پردازند.
از میان همه نهادهای مدنی و غیر دولتی، رسانه ها و علما می توانند بیش از هر طبقه دیگر موثروکارآمد باشند. مواد مخدر با همه انواع خود بدون شک از محرمات اصلی در نزد همه مذاهب اسلامی است. زیرا حیات و هستی انسان را تباه می کند. بدون تردید آموزه های دینی با هرگونه ایجاد ضرر و زیان علیه خود و یا دیگری مخالف است. بنابراین از علمای کشور می خواهیم که علیه این پدیده زجرآور و نابودکننده بسیج شوند.
حضار گرامی!
تصویب هفته بسیج ملی مبارزه علیه مواد مخدر توسطه کابینه افغانستان یک حرکت فرهنگی و تبلیغاتی مهمی است که باید از آن در جهت کمپاین عمومی و اطلاع رسانی دقیق کار گرفته شود. امروز آغاز هفته بسیج ملی مبارزه علیه مواد مخدر و فرصت مناسبی است برای این که هر یک از ما مسئولیت ها و وظایف خود را درست درک کنیم و در این امر مهم ملی، سهم بگیریم. بدین جهت از همه نهادها و ادارات دولتی و غیر دولتی افغانستان در مرکز و ولایات جدا می خواهم که در این هفته با وزارت محترم مبارزه علیه مواد مخدر همکاری نمایند و برنامه های لازم و مفید را در سراسر کشور راه اندازی نمایند. ضمن اظهار سپاس از وزارت مبارزه علیه مواد مخدر و تلاش های شخص وزیر صاحب و همکاران ایشان، موفقیت مزید شما را در برنامه های پیش رو آرزومندم.
به امید یک افغانستان سرسبز و امن و آباد و عاری از مواد مخدر و عاری از جنگ و خشونت
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

 (لیسه امانی- 18سرطان 1396)

36 بازدید