پشتو پشتو    English

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم معرفی یما یاری سرپرست وزارت فواید عامه (وزارت فواید عامه-۱۸ اسد ۱۳۹۶)

چهارشنبه, 18 اسد 1396 00:00
﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
اعضای محترم کابینه، اعضای محترم شورای ملی، آقای یاری کاندید وزیر و سرپرست وزارت فواید عامه، وزیر پیشین فواید عامه انجنیر محمود بلیغ، معینان، رؤسا و کارمندان محترم وزارت فواید عامه، رؤسا و نمایندگان نهادهای دولتی و غیر دولتی، مهمانان گرامی، اصحاب رسانه، خانم ها و آقایان السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
در ابتدا تقرر و تعیین جناب آقای انجنیر یما یاری را به سمت سرپرستی وزارت فواید عامه و کاندید وزیر این وزارت به ایشان و همه هیأت رهبری و کارمندان پرتلاش وزارت فواید عامه تبریک و تهنیت عرض می کنم. ایشان یکی از کدرهای شایسته، تحصیل کرده، باتجربه و پرتلاش وطن ما و دارای تخصص عالی در امور انجنیری ساختمانی هستند که در گذشته هم در موقعیت های مختلف از جمله در وزارت فواید عامه و مخصوصا در دو سال اخیر در اداره تدارکات ملی، به شایستگی خدمت کردند و امیدوارم در این موقعیت جدید نیز باافتخار و سربلندی و با شایستگی از زیر بار این مسئولیت سنگین با موفقیت و کامیابی بیرون آید. از خداوند متعال موفقیت مزید ایشان را خواستارم و از همه معینان و رؤسا و کارمندان این وزارت می خواهم که به عنوان یک تیم واحد با ایشان همکاری همه جانبه به عمل آورند. همچنین لازم می بینم از تلاش ها و خدمات بی شایبه وزیر پیشین فواید عامه جناب آقای انجنیر محمود بلیغ نیز تشکر کنم که در طی مدت دو و نیم سال اخیر در این وزارت با پاکی و صداقت و وطندوستی تلاش کردند و در جهت بهبود فعالیت ها و انجام وظایف ملی خود از هیچ کوششی دریغ نورزیدند و گام های بزرگی را در این راستا برداشتند. از خداوند متعال موفقیت مزید ایشان را در مأموریت های بعدی نیز خواستارم.
حضار گرامی!
لازم می بینم با استفاده از این فرصت در ابتدا درود بفرستم به روان پاک همه شهدای مظلوم مردم افغانستان در سرتاسر کشور مخصوصا شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی ما و به طور خاص شهدای سه روز پیش منطقه میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل که تعداد زیادی از هموطنان ما اعم از پیر و جوان و طفل و زن و مرد توسط تروریست های سنگدل و از خدا بی خبر به طور مظلومانه به شهادت رسیدند. آنچه را گروه های طالبان و داعش در این منطقه مرتکب شدند، یک جنایت ضد بشری و مصداق بارز و روشن جنایت جنگی است که چهره کریه این مدعیان دروغین اسلامیت و دیانت را بیش از پیش سیاه و رسوا ساخت. اینان که در جبهات رو در رو با نیروهای دلیر ما در همه ولایات توان جنگ را از دست داده و تلفات سنگینی را متحمل شده اند، اکنون به تاکتیک های بزدلانه دیگری رو آورده اند و به قتل عام مردم می پردازند. گاهی تظاهرات مدنی مردم مانند جنبش روشنایی را مورد حمله انتحاری قرار می دهند و گاهی در مساجد مثل مسجد باقرالعلوم و مسجد الزهرای کابل و مسجد جامع هرات و مسجد جوادیه هرات بر نمازگزاران حمله می کنند و گاهی هم مانند میرزاولنگ، مردم ملکی بیدفاع را به شهادت می رسانند. بدون شک هدف دشمن ایجاد فضای ارعاب و وحشت در میان مردم و ایجاد فاصله بین مردم و دولت است و می خواهند افکار عمومی مردم را تحت تأثیر خود قرار دهند. اما کور خوانده اند. مردم افغانستان ماهیت و حقیقت این گروه های تروریست مزدور و خون آشام را به خوبی می شناسند و این که جنگ ها و حملات این گروه ها هیچ نوع مشروعیت دینی یا ملی و انسانی نداشته و جز قدرت طلبی و مزدوری برای بیگانگان، هیچ نوع نیت خیر یا هدف انسانی برای افغانستان ندارند.
امروز ما از جانب حکومت می پذیریم که در عرصه امنیتی با چالش ها و مشکلات زیادی مواجه هستیم و از این که گاهی ده ها زن و مرد متدین و شریف ما قربانی تروریست ها می شوند و ما نمی توانیم امنیت شهروندان عزیز خود را تأمین کنیم، واقعا از مردم شریف خود معذرت و پوزش می خواهیم اما همگی باید ناگزیری های دولت را درک کنیم و بدانیم که ما در مقابل یک جنگ تحمیلی تمام عیار قرار داریم اما با همه چالش های موجود، یک ذره هم در مقابل نیات پلید دشمن کوتاه نخواهیم آمد و  با اراده استوار در مقابل آنان مقاومت می کنیم و انتقام خون شهدای خود را می گیریم و هرگز اجازه نخواهیم داد که مزدوران بیگانه با این حملات وحشیانه خود بر مقدرات کشور ما مسلط شوند. جنگ و مقاومت ما یک دفاع مشروع و برحق است و ما در این جنگ پیروز خواهیم شد. به همین جهت از همه گروه های مردم شریف افغانستان و مخصوصا حلقات سیاسی و مدنی و جوانان عزیز می خواهیم که هرگز روحیه خود را نبازند و ناخودآگاه در دام دشمن نیفتند و به جای خودزنی ها و شادساختن دشمنان و تبلیغات منفی بر علیه حکومت یا نیروهای دفاعی کشور و به جای تحریک نابجا و خطرناک احساسات قومی و مذهبی، همچنان با هوشیاری و دوراندیشی و حفظ روحیه همبستگی و وحدت ملی همه توان و امکانات مادی و معنوی خود را متوجه دشمن بسازند و جنایات ضد بشری طالبان و القاعده را افشا کنند.
حضار گرامی! 
وزارت فواید عامه با پیشینه ای که در کشور دارد، یکی از وزارت های کلیدی است. اهمیت این وزارت از آن جهت است که وظیفه اصلی آن مربوط به یکی از سکتورهای بسیار مهم و مؤثر و زیربنایی در حیات اقتصادی است. سرک و خطوط مواصلاتی نه تنها یک ضرورت داخلی بلکه باتوجه به ابعاد گستردۀ توسعه، پدیده مهم و تأثیر گذار در سطح بین المللی و عامل اصلی رونق یافتن اقتصاد، ارتباطات و تجارت بین کشور ها است. 
این موضوع حتی از نگاه بین المللی یکی از اجزای اهداف توسعه پایدار ملل متحد است. همه ما می دانیم که حمل و نقل یا ترانسپورتیشن(Transportation) به معنای جابجایی انسان ها، حیوانات و یا کالا و اشیای مختلف از یک نقطه به نقطه¬ی دیگر است که به طرق مختلف از جمله راه های زمینی، هوایی، دریایی و یا ترکیبی از آنها صورت می گیرد. امروزه توسعه¬ اقتصادی و رفاه اجتماعی وابسته به توسعه¬ی مراکز تجاری، اقتصادی، کشاورزی و علمی و همچنین در ارتباط بودن این مراکز با یکدیگر است. حمل و نقل چون شریانی است که تمامی مراکز خدماتی را در سطوح محلی، منطقه¬ای و بین¬المللی به هم متصل می¬کند و در حقیقت راه رسیدن به توسعه¬ پایدار از حمل و نقل می گذرد. بر همین اساس اولین کنفرانس جهانی حمل و نقل پایدار به ریاست بان کی مون سر منشی سازمان ملل متحد در تاریخ 16-17 نوامبر 2016 در عشق آباد ترکمنستان برگزار گردید که اعضای حاضر از جمله رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قطعنامه ای را امضا کردند که کشورها را برای رسیدن به حمل و نقل پایدار کمک می کند.
 اما حمل و نقل پایدار طبق تعریف بانک جهانی در سال 1996 مجموعه¬ای از سیاست¬های یکپارچه، پویا و پیوسته و دربردارنده¬ی اهداف اقتصادی، اجتماعی و زیست¬ محیطی است که توزیع عادلانه از منابع جهت رفع نیازهای حمل و نقل نسل کنونی و نسل¬های آینده را به همراه دارد و دارای چند رکن می¬باشد که رکن مهم آن اقدامات و سرمایه¬گذاری برای زیرساخت¬های حمل و نقل و به طور خاص سرک ها و خطوط آهن است. در اهداف توسعه پایدار، یکی از اهداف اصلی، فراهم کردن دسترسی به سیستم حمل و نقل مصون، قابل استطاعت، قابل دسترسی و پایدار برای همگان، ارتقای ایمنی راه ها و توسعه زیر ساخت باکیفیت، قابل اتکا، مقاوم و پایدار و انعطاف پذیر و از جمله زیر ساخت منطقه ای و فرامرزی برای حمایت از توسعه اقتصادی است. 
با توجه به اهمیتی که توضیح دادم باید گفت که با وجود دستاوردهای ارزشمند 15 سال گذشته در بخش راه های مواصلاتی و مخصوصا اعمار هزاران کیلومتر سرک و جاده که در تاریخ افغانستان بی سابقه بوده است اما هنوزهم راه درازی در پیش روی ما است. ما برای دست یافتن به توسعه اقتصادی، هنوز هم نیاز داریم که هزاران کیلومتر سرک دیگر اعمار کنیم. به این جهت موفقیت ما در توسعه اقتصاد و تجارت و ارتباطات و رسیدن به رفاه و رشد اقتصادی، واقعا به موفقیت وزارت فواید عامه، بستگی دارد. اما از سوی دیگر همگی می دانیم که وزارت فواید عامه نیز در راستای انجام وظایف خود با چالش های زیادی مواجه است که از رهبری جدید این وزارت انتظار داریم که در جهت رفع این چالش ها از همه توان و نیروی خود کار بگیرد. 
برخی از این چالش و یا اولویت ها را به اختصار یادآوری می کنم:
1. ارتقای ظرفیت اولین مشکل و مهم ترین اولویت وزارت فواید عامه است. همه ما مخصوصا وزرای قبلی و فعلی فواید عامه می دانند که در همه عرصه های کاری وزارت، پایین بودن ظرفیت و کمبود نیروهای متخصص و مسلکی و با تجربه مشکل اصلی است. از تنظیم بودجه و امور تدارکات و قراردادها گرفته تا سروی و دیزاین و  ارزیابی پروژه ها همگی نیاز به کدرهای مسلکی متعهد و صادق و پاکدست و دلسوز به سرنوشت کشور و مردم دارد. 
2. در زمینه اصلاح و تعدیل قوانین، وزارت فواید عامه از اداراتی است که در طول این 15 سال کمترین موفقیت را نداشته است. در گذشته ها این وزارت بیش از 10 سند تقنینی داشت که در جریده رسمی شماره 798 نشر شده بود و وزارت تمام وظایف خود را مطابق آن ها انجام می داد. اما همه آن ها مربوط به حد اقل 30 یا 40 سال پیش است و در هیچ موردی تغییری پدید نیامده است و حتی این وزارت از داشتن «مقرره تنظیم اجراآت و وظایف» که حکم صریح قانون اساسی است، محروم است. امیدوارم رهبری جدید وزارت این موضوع را در اولویت کارهای خود قرار دهد. زیرا هیچ اداره ای نمی تواند بدون یک چارچوب قانونی و حقوقی در انجام وظایف خود موفق باشد. 
3. نظارت و کنترل پروژه ها یکی دیگر از مشکلات است. هم اکنون پروژه های بسیار کلانی است که عملا هیچ پیشرفتی نداشته و یا با بن بست مواجه است. پایین بودن کیفیت سرک ها و یا عدم توجه لازم به کیفیت نیز ناشی از همین ضعف است.
4. عدم حفظ و مراقبت سرک ها نیز از دیگر مشکلاتی است که باعث ضیاع سرمایه های کلان ملی ما شده است و اگر به آن توجه نشود ممکن است همه دستاوردهای ما در معرض خطر و نابودی قرار بگیرد. 
5. پروژه های کلان ملی باید بیش از هر پروژه دیگر مورد توجه رهبری وزارت قرار بگیرد. سرک حلقوی قیصار-لامان که یکی از مهم ترین پروژه های ملی ما است و تقریبا تمام ولایات افغانستان را به همدیگر وصل می کند و فعلا هم چند سال است با بن بست مواجه است، دهلیزهای شرق و غرب و شمال و جنوب و شاهراه های دیگر کشور، شریان های اصلی ارتباطات در کشور هستند. وزارت فواید عامه باید اهمیت و اولویت این نوع پروژه ها را درک کند و اجراآت خود را بر اساس این اولویت ها تنظیم کند. 
6. انکشاف متوازن در همه مناطق و ولایات و ولسوالی های کشور اصل مهمی است که در قانون اساسی ما تسجیل شده و حکومت مکلف است که نیازهای همه شهروندان خود را در تمام مناطق کشور به صورت برابر و عادلانه در نظر بگیرد. حکومت وحدت ملی تأمین عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن را جزء مسئولیت های ملی و اولویت های اصلی خود می داند. وزارت فواید عامه مکلف است اولویت های حکومت را در برنامه ریزی های خود جدا مورد توجه قرار دهد. 
 در پایان یکبار دیگر سمت جدید را به جناب یاری صاحب تبریک می گویم و آرزو دارم که با توفیقات الهی در دوره کاری ایشان تمام مناطق کشور از طریق یک شبکه مواصلاتی معیاری به همدیگر وصل شده و زمینه توسعه پایدار و رفاه و آسایش برای همه هموطنان ما فراهم گردد.
زنده باد افغانستان
پاینده باد وحدت و همدلی مردم افغانستان.
والسلام علیکم و رحمت الله وبرکاته.
21 بازدید