پشتو پشتو    English

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون رئیس جمهور در مراسم معرفی سرپرست وزارت مخابرات آقای شهزاد گل آریوبی ( وزارت مخابرات-۱۸ اسد ۱۳۹۶)

چهارشنبه, 18 اسد 1396 00:00
﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
اعضای محترم کابینه، اعضای محترم شورای ملی، سرپرست و کاندید وزیر وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی آقای شهزاد گل آریوبی، وزیر پیشین مخابرات آقای وحیدی، معینان، رؤسا و کارمندان زحمتکش وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، نمایندگان نهادهای دولتی و غیر دولتی، حضار گرامی، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله 
در ابتدا تقرر و تعیین جناب آقای شهزاد گل آریوبی را به حیث سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و کاندید وزیر این وزارت تبریک عرض می کنم و از خداوند متعال مزید توفیقات ایشان را در انجام وظیفه جدید خواستارم. همچنین از وزیر قبلی این وزارت محترم عبدالرزاق وحیدی به خاطر زحمات و تلاش های شان تقدیر و تشکر می کنم و خوشحالم از این که به خاطر ابهاماتی که پیش آمده بود و ایشان در حالت تعلیق قرار گرفته بود، این تعلیق از طرف لوی سارنوالی رفع شده است. برای ایشان در فعالیت ها و وظایف بعدی آرزوی موفقیت می کنم و همچنین از جناب سادات صاحب معین محترم این وزارت که در ماه های اخیر به حیث سرپرست، امور وزارت را به درستی مدیریت کردند نیز سپاسگذاری می کنم.
همچنین درود و سلام می فرستیم به روان پاک شهدای کشور مخصوصا شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی و به طور خاص شهدای حوادث اخیر در مسجد جوادیه هرات و میرزاولنگ سرپل. گروه های تروریستی با جنایات اخیر شان نشان دادند که به هیچ نوع اصول و ارزش های انسانی و اسلامی پایبند نبوده و خون و جان و مال شهروندان ما برای آنان هیچ ارزشی ندارد و برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم از هر وسیله ای استفاده می کنند. اما نه مردم ما به آنان تسلیم می شوند و نه نیروهای دلیر و جان برکف امنیتی و دفاعی ما اجازه می دهند که آنان به اهداف شوم خود دست یابند. اردوی شجاع و پولیس خدمتگذار ما انتقام همه این شهدای مظلوم را از قاتلین آنان خواهند گرفت. 
حضار گرامی!
وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، همان طور که از نامش پیدا است، در دو عرصه بی نهایت مهم فعالیت دارد: یکی مخابرات و دیگری تکنالوژی معلوماتی. این دو عرصه در دنیای کنونی آن قدر اهمیت پیدا کرده و تا آنجا توسعه یافته که جزء ضروری و لاینفک حیات یومیه مردم تلقی شده و بدون آن ها تقریبا زندگی عادی افراد با چالش مواجه خواهد شد. از سوی دیگر استفاده از تکنالوژی و انترنت تا آنجا مؤثر واقع شده که همه دنیا را تبدیل به یک دهکده کرده است و اگر کشوری و یا فردی از این فناوری محروم باشد در واقع از عضویت در دهکده جهانی محروم می گردد.
به همین جهت در سند اهداف توسعه پایدار ملل متحد که کشورهای عضو ملل متحد موظف شدند از 2015 تا 2030 در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی برای تحقق و دستیابی به اهداف و شاخص های آن، در همکاری و تعامل با یکدیگر تلاش نمایند، در یکی از شاخص های آن تأکید شده بر: «افزایش چشمگیر دستیابی به ICT و تلاش برای فراهم کردن دسترسی جهانی و مقرون به صرفه به انترنت در کشورهای کمتر توسعه یافته تا 2020». تعریف این شاخص و تأکید بر تحقق آن تا سال 2020 نشان می دهد که تکنالوژی معلوماتی و انترنت برای توسعه جامعه بشری از چه اهمیتی برخوردار است.
ما در افغانستان در 15 سال اخیر در این عرصه، خوشبختانه شاهد دستاوردها و پیشرفت های قابل توجه بوده ایم. وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گام های بزرگی برداشته و سکتور دولتی و خصوصی ما در این زمینه فعالیت های گسترده داشته اند. این وضعیت باعث شده که در این سکتور، صدها میلیون دالر سرمایه گذاری شود و عواید ملی ما افزایش یابد و مردم دسترسی سریع به معلومات پیدا کنند و در زمینه های علمی و پژوهشی سهولت های زیادی فراهم شود و کشور و مردم ما واقعا در دهکده جهانی عضویت مؤثر پیدا کند. 
اما نقطه ای که هنوز پیشرفت قابل توجهی در آن نداشته ایم و باید بعد از این، حکومت ما به طور کل و وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به طور خاص بر آن تأکید کنیم، سیستمی است که امروز در دنیا به نام «حکومتداری الکترونیکی» یاد می شود. حكومت داری الکترونیکی روشی از حكومت داری است که در ارائه خدمات به شهروندان از سیستم کامپیوتری و تکنالوژی معلوماتی استفاده می شود و دارای مزایای بسیار مهم است که برخی از آن ها را به اختصار نام می برم:
1. استفاده از زمان و سرعت در ارائه خدمات و کوتاه شدن مراحل پیچیده اداری.
2. جلوگیری از فساد اداری.
3.  امکان گزارش‌دهی و گزارش گیری دقیق، منظم و سریع.
4.  پلانگذاری دقیق و قابل دسترس.
5. ایجاد شفافیت و کاهش تقلب. 
6.  ایجاد یک سیستم منظم کنترل و نظارت و تعقیب در برنامه ها و خدمات اداره.
7.  جلوگیری از تداخل وظیفوی و کارهای تکراری.
8. جلوگیری از اعمال تبعیض و سلیقه شخصی و ارایه خدمات یکسان برای شهروندان. 
در سیستم کامپیوتری و حکومت الکترونیک، مطابق به دستوری که از قبل در برنامه تنظیم می شود، خدمات به طور یکسان و بدون شناخت مراجعه کننده، به مشتریان ارائه می گردد و هیچ نوع تبعیض و یا حتی شناخت قومی، زبانی، دینی و مذهبی در نظر گرفته نمی شود و اندک ترین تخلف هم به آسانی تشخیص داده می شود و از این طریق کارمندان اداره وادار می شوند که مسئولانه و صادقانه عمل کنند و از تقلب و سوء استفاده و تخطی از قانون پرهیز نمایند. از سوی دیگر امروزه در برخی از موارد با توجه به گستردگی نیازها و خدمات، ناگزیریم که به هر ترتیب ممکن باید از تکنالوژی استفاده کنیم مانند مسایل کانکور، پاسپورت، تذکره برقی، انتخابات، بیومتریک در پولیس و اردو و سایر کارمندان خدمات ملکی و ده ها مورد دیگر که با استفاده از تکنالوژی می توان به سهولت خدمات لازم را برای شهروندان ارائه کرد. 
در این رابطه خوشحالیم که یکی از برنامه های مهم ملی ما یعنی توزیع تذکره برقی با همکاری وزارت مخابرات و تکنالوژی و اداره ثبت احوال نفوس به مرحله تطبیق رسیده و در روزهای نزدیک آینده توزیع رسمی آن آغاز خواهد شد و همچنین فیصله شده است که در انتخابات سال آینده نیز حد اقل برخی از مراحل انتخاباتی را با استفاده از تکنالوژی تطبیق کنیم.
امروز در دولت خوشبختانه فرصت های مناسبی برای ایجاد سیستم حکومت الکترونیکی فراهم شده و قسمتی از زیربناهای لازم هم در دسترس است و وزارت محترم مخابرات چند سال پیش در پلان خود هم این موضوع را شامل ساخته و حکومت افغانستان برای تحقق آن متعهد شده بود. اما متأسفانه هنوز به آن صورتی که لازم است این پلان به صورت کامل جامه عمل نپوشیده است. از رهبری جدید وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی انتظار داریم که این مسأله حیاتی را در رأس اولویت های خود قرار دهد و با ایجاد چارچوب حقوقی و تصویب قوانین و مقرره های مربوطه و ایجاد سیستم، زمینه را برای حکومتداری الکترونیک فراهم نماید تا هر اداره ما بتواند با استفاده از تکنالوژی خدمات مؤثر و به موقع را به شهروندان ارائه نماید.
علاوه بر آنچه گفته شد دو مطلب دیگر نیز برای وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی قابل یادآوری است:
اول این که این وزارت یکی از اداراتی است که هم با فیس و مالیات شهروندان و کمپنی های تجارتی سروکار دارد و هم برای دولت افغانستان یک اداره درآمدزا و با عواید بلند است و از این رو از رهبری جدید این وزارت جدا می خواهم که در پروسه مالی و تدارکاتی خود یک سیستم شفاف و پاسخگو ایجاد کند تا هم مردم افغانستان و هم شورای ملی و هم حکومت در جریان همه فعالیت ها قرار گیرند. وزارت مخابرات باید همه فعالیت ها، پروژه ها و برنامه های خود را از طریق یک دیتابیس منظم در اختیار همه مردم قرار دهد.
دوم این که ما اکنون الحمدلله در رشته های مربوط به مخابرات و تکنالوژی صدها جوان فارغ التحصیل در سطوح لیسانس و ماستری و حتی دکترا از داخل و خارج کشور داریم که اکثریت آنان هم بی کارند اما متأسفانه شنیده می شود که در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی هنوز از کارکنانی استفاده می شود که یا هیچ تحصیلات عالی ندارند و یا حد اقل تحصیلات مرتبط به مسلک ندارند و این یک جفای بزرگ در حق دولت و مردم است. رهبری جدید وزارت باید هرچه زودتر در هماهنگی با کمیسیون اصلاحات اداری این مشکل را حل کند و از نیروهای کارآمد، مسلکی و متخصص در رشته های مخابرات و IT استفاده کند تا هم شایسته سالاری در نظر گرفته شود و هم روند فعالیت ها و تأمین خدمات عمومی بهبود یابد.
حضار گرامی!
بسیار خورسندیم که کابینه دولت جمهوری اسلامی افغانستان مورد بازنگری قرار گرفته و با آغاز اجلاس رسمی بعدی ولسی جرگه شورای ملی فهرست تعداد قابل توجهی از کاندید وزرای جدید جهت رأی تأیید معرفی خواهند شد. در ترکیب جدید کوشش به عمل آمده که هم مشارکت ملی با حضور همه اقوام و مناطق و زون های کشور رعایت شود و هم از کدرهایی استفاده شود که مسلکی و تحصیل کرده و با تجربه باشند و هم جوان و باانرژی و هم متعهد به منافع ملی و پالیسی های حکومت وحدت ملی افغانستان. به این جهت از اعضای محترم ولسی جرگه افغانستان نیز انتظار داریم که با احترام به اصل تفکیک قوا و در چارچوب احکام قانون اساسی افغانستان، به اعضای جدید کابینه رأی تأیید دهند تا همه وزرای ما بتوانند با اطمینان و امیدواری بیشتر و با پاسخگویی جدی و همه جانبه به وظایف خویش ادامه بدهند.
در پایان ضمن تبریک مجدد به جناب آقای آریوبی از همه معینان و رؤسا و کارمندان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می خواهم که با ایشان کمال همکاری را داشته و به عنوان تیم واحد مسئولیت های ملی و قانونی خود را انجام دهند.
به امید توسعه روزافزون شبکه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در سرتاسر کشور و رفاه و آسایش مردم شریف افغانستان.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
20 بازدید