پشتو پشتو    English

بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم معرفی آقای رسولی رئیس اداره احصائیه

شنبه, 21 اسد 1396 00:00

﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
اعضای محترم کابینه، آقای احمد جاوید رسولی رئیس جدید اداره احصائیه، آقای جامی زاده رئیس پیشین اداره احصائیه، معینان و رؤسای وزارت تحصیلات عالی، معاونین، رؤسا و کارمندان محترم اداره احصائیه، رؤسا و نمایندگان نهادهای دولتی و غیر دولتی، مهمانان گرامی، اصحاب رسانه، خانم ها و آقایان السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
در ابتدا تقرر و تعیین جناب آقای رسولی را به سمت ریاست اداره مرکزی احصائیه به ایشان و همه هیأت رهبری و کارمندان پرتلاش این اداره تبریک و تهنیت عرض می کنم. ایشان یکی از کدرهای شایسته، تحصیل کرده، باتجربه و پرتلاش وطن ما هستند که در گذشته هم در موقعیت های مختلف از جمله در ریاست کانکور وزارت تحصیلات عالی به شایستگی خدمت کردند و امیدوارم در این موقعیت جدید نیز باافتخار و سربلندی و با شایستگی خدمت کند. از خداوند متعال موفقیت مزید ایشان را خواستارم و از همه معاونان و رؤسا و کارمندان این وزارت می خواهم که به عنوان یک تیم واحد با ایشان همکاری همه جانبه به عمل آورند. همچنین لازم می بینم از تلاش ها و خدمات بی شایبه رئیس پیشین این اداره جناب آقای جامی زاده نیز تشکر کنم که در این اداره با پاکی و صداقت و وطندوستی تلاش کردند و در جهت بهبود فعالیت ها و انجام وظایف ملی خود از هیچ کوششی دریغ نورزیدند. از خداوند متعال موفقیت مزید ایشان را در مأموریت های بعدی نیز خواستارم.
لازم می بینم با استفاده از این فرصت در ابتدا درود بفرستم به روان پاک همه شهدای مظلوم مردم افغانستان در سرتاسر کشور مخصوصا شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی ما و به طور خاص شهدای هفته قبلی منطقه میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل که تعداد زیادی از هموطنان ما اعم از پیر و جوان و طفل و زن و مرد توسط تروریست های سنگدل و از خدا بی خبر به طور مظلومانه به شهادت رسیدند. امیدوارم با عملیاتی که توسط نیروهای دفاعی ما آغاز شده، نه تنها این مناطق دوباره آزاد شود بلکه انتقام شهدای ما گرفته شده و گروه های تروریستی طالبان و داعش در این منطقه به شدت سرکوب شوند.  
حضار گرامی!
اداره احصائیه یکی از ادارات کلیدی و بسیار مهم حکومت افغانستان است. اهمیت این اداره ناشی از نقش بنیادی ای است که این اداره در رشد و پیشرفت و بهبود زندگی مردم به عهده دارد. امروز همه ما می دانیم که برنامه ریزی در همه عرصه ها نیاز به احصائیه و معلومات و آمارهایی دارد که از وضعیت موجود تهیه می شود و بر اساس تحلیل همین آمار است که می توان برای آینده برنامه ریزی و پلان گذاری کرد. به همین جهت احصائیه یک رشته خاص و مهم علمی است که امروزه در دانشگاه ها آموزش داده می شود. احصائیه علمی است که با جمع آوری، توحید و طبقه بندی، تحلیل و تفسیر معلومات و ارقام سروکار دارد و به همین جهت هیچ نوع فعالیتی مخصوصا فعالیت های تجارتی و اقتصادی نمی تواند به نتیجه مطلوب دست پیدا کند مگر این که پیشاپیش اطلاعات و ارقام دقیق در اختیار داشته باشد.
آغاز رسمی فعالیت های احصائیوی در دولت ما بیش از نیم قرن سابقه دارد اما تأسیس رسمی اداره احصائیه برای اولین بار در سال 1351 در چوکات وزارت پلان آن زمان صورت گرفت و در سال های اخیر از وزارت اقتصاد جدا شده و به صورت یک اداره مرکزی مستقل تأسیس شد و فعلا مطابق قانون احصائیه منتشره در جریده رسمی شماره 1110 مؤرخ 12 سرطان 1392 و تعدیلات بعدی آن در سال 1395 فعالیت می کند. مهم ترین وظیفه این اداره، جمع آوری، توحید و طبقه بندی، تحلیل و نشر معلومات به موقع، دقیق و مستند احصائیوی در رابطه به امور تجارتی، صنعتی، زراعتی، مالی، اجتماعی، اقتصادی، صحی، محیطی و وضع فعالیت های مردم و همچنین سنجش محاسبات ملی و شاخص قیم و اجرای سروی های مختلف و سرشماری نفوس و وظایف مهم دیگری است که در قانون بیان شده است. آنچه در وظایف این اداره بسیار مهم به نظر می رسد سه مرحله کاری است: اول، جمع آوری علمی و دقیق و جامع معلومات و آمار و دوم، طبقه بندی و تفسیر و تحلیل علمی و عینی معلومات و آمار و سوم نشر به موقع و مستند آمار و معلومات. هر یک از این سه مرحله نیاز به ظرفیت های خاص مسلکی و امکانات گسترده تخنیکی، مالی و بشری دارد.
اداره مرکزی احصائیه ما در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری در عرصه های مختلف کاری خود داشته است و اگر کسی نگاهی به نشرات و اسناد احصائیوی این اداره که تا کنون چاپ شده بیندازد، با حجم وسیع فعالیت های این اداره آشنا خواهد شد. اما در کنار این پیشرفت ها و دستاوردها باید بگوییم که ما در فعالیت های احصائیوی خود هنوز هم با چالش ها و کاستی های زیادی روبه رو هستیم که باید رهبری جدید این اداره در جهت حل و رفع آن ها از تمام تلاش و امکانات خود بایدکار بگیرد. با اجازه دوستان ما در اداره مرکزی احصائیه، پاره ای از این کاستی ها و خلاء ها را به اختصار و فهرست وار، نه به منظور انتقاد یا اعتراض بلکه به منظور طرح مشکل و جستجوی راه حل، یادآوری می کنم:
1.    ضعف مدیریت در سیستم احصائیه و تحلیل و تحقیق ارقام. این ضعف در رأس همه چالش ها قرار دارد. زیرا تا مدیریت درست ایجاد نشود و از ارقام و آمار تحلیل و تدقیق علمی و عینی صورت نگیرد، صرف جمع آوری معلومات، مفید واقع نمی شود و بلکه گاهی باعث انحراف و سردرگمی بیشتر می گردد.
2.    پایین بودن ظرفیت مسلکی و کمبود امکانات. از آنجا که احصائیه هم یک دانش است و هم یک تخنیک و فن و تجربه، در صورتی که کدرهای مسلکی با ظرفیت و برخوردار از امکانات مالی و تخنیکی نداشته باشد، نمی تواند موفق و کارآ عمل کند.
3.    تکنالوژی معلوماتی. امروز همه می دانیم که بدون استفاده از تکنالوژی هیچ برنامه و طرحی نمی تواند کاملا دقیق و شفاف و قابل اعتماد باشد. مخصوصا احصائیه در تمام موارد یک پروسه ای است که بیش از هر چیز دیگر به تکنالوژی معلوماتی نیاز دارد و خوشبختانه کسی که امروز در رأس این اداره تعیین شده، آقای رسولی از تجربه کافی و موفق در استفاده از تکنالوژی برخوردار است و امیدواریم با استفاده از این تجربه، کاستی های موجود در اداره احصائیه به خوبی رفع گردد.
4.    عدم دقت و سرعت در آمار و تناقضات در ارائه آن ها یکی دیگر از مشکلات ما است. همه ما مخصوصا رئیس پیشین این اداره آقای جامی زاده می دانیم که در ارائه آمار و ارقام در سطح دولت و در همه ادارات ما با چه تضادها و تناقضات مواجه هستیم و کمتر موردی داریم که احصائیه های دو اداره با هم هماهنگ باشد و به همین جهت عدم هماهنگی بین ادارات دولتی و نبود همکاری لازم و حتی عدم هماهنگی با مؤسسات بین المللی مربوط به احصائیه مانند صندوق نفوس ملل متحد، بر دشواری کار و حدت و شدت این تناقضات افزوده است.
5.    از آنجا که دولت افغانستان یک عضو فعال جامعه بین المللی بوده و تعهدات سنگین و گسترده ای دارد در قبال کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی و برنامه های دیگر مانند اهداف و شاخص های توسعه پایدار ملل متحد، بدون یک احصائیه دقیق و جامع ما نمی توانیم میزان پیشرفت در تطبیق تعهدات خود را نشان بدهیم و از همین جهت در ارائه گزارش های خود به مراجع بین المللی همیشه با نواقص و خلاء های معلوماتی مواجه هستیم.
6.    اما چالش بسیار بزرگ، ناکامی مطلق ما در سرشماری نفوس کشور است. در حالی که امروزه در دنیا هر کشوری در هر پنج سال و حد اکثر هر ده سال به سرشماری نفوس خود می پردازد، افغانستان از معدود کشورها و یا تنها کشوری است که در قرن 21 نتوانسته- به هر دلیلی- نفوس خود را سرشماری کند و هنوز به طور دقیق از تعداد دقیق جمعیت خود بی اطلاع است و همواره در این مورد از تخمین و یا حتی آمارهای مؤسسات غیر دولتی و یا خارجی کمک گرفته است. نداشتن سرشماری نفوس حتی ناکارآمدی حکومت و بی اعتمادی ملی و مشاجرات سیاسی را باعث شده است.
البته قابل یادآوری می دانم که در دوره جمهوریت سردار محمدداودخان با کمک ملل متحد، پروژه مهم سرشماری نفوس تصویب گردید و در طی سه سال برای یک سرشماری جامع آمادگی گرفته شد اما با کودتای 7 ثور این پروسه متوقف شد و سپس در سال 1358= 1979 در دوره حکومت خلقی ها که قبلا در حدود 35 هزار قریه شناسایی شده بود، برای اولین و آخرین بار سرشماری آغاز گردید و در طی بیش از 20 روز بیش از ده هزار سرشمار به مناطق مختلف اعزام شدند. اما به خاطر آغاز جهاد مردم و مشکلات امنیتی این برنامه تنها در سطح 65% کشور تطبیق شد و 35% باقی مانده را به صورت تخمینی اضافه کردند و بعد از آن تا امروز دیگر سرشماری رسمی صورت نگرفته است و اکنون اداره مرکزی احصائیه مکلف است که مطابق قانون و بر اساس وظیفه اصلی ای که بر دوش دارد هرچه زودتر زمینه احصائیه جمعیت کشور را فراهم سازد.
حضار گرامی!
مشکلات و ضعف هایی که قسمتی از آن ها را برشمردیم، باعث شده که رهبری این اداره نتواند آنچنان که لازم است، وظایف خود را به طور دقیق و شفاف انجام دهد و حتی قانون خاص این اداره در موارد زیادی به فراموشی سپرده شده است. در این قانون پیش بینی شده که همه امور احصائیه توسط یک کمیته ملی احصائیه رهبری می شود که در یک سال حد اقل دو بار باید جلسه آن دایر شود، در حالی که در این سه سال اخیر من از نزدیک اطلاع دارم که حتی یکبار هم این جلسه دایر نشده است. از رهبری جدید این اداره انتظار داریم و جدا می خواهیم که با یک بازنگری دقیق و همه جانبه، اصلاحات لازم را در این اداره تطبیق نماید و با تعیین اولویت ها پالیسی جدید و عملی خود را تنظیم کند و با ایجاد هماهنگی با سایر ادارات دولتی و استفاده از امکانات موجود و همکاری همکاران بین المللی، چالش های موجود را از سر راه برنامه های احصائیوی رفع نماید.
در پایان یکبار دیگر سمت جدید را به جناب رسولی صاحب تبریک می گویم و آرزو دارم که در دوره کاری ایشان ما شاهد پیشرفت های چشمگیر در عرصه احصائیه و سروی های مختلف و سرشماری نفوس افغانستان باشیم.
تل دی وی افغانستان
پاینده باد وحدت و همدلی مردم افغانستان.
والسلام علیکم و رحمت الله وبرکاته.

16 بازدید