پشتو پشتو    English

کمیته ملی حج به منظور بررسی پروسه حج و زیارت عتبات عالیات برگزار گردید

  • چهارشنبه, 23 حمل 1396

قبل از ظهر امروز 22 حمل 1396 کمیته ملی حج تحت ریاست استاد سرور دانش معاون رییس جمهور و رییس آن کمیته  باحضور وزیر حج، ارشاد و اوقاف، وزیر صحت عامه، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان و دیگر نمایندگان وزارت خانه ها و ارگان های مرتبط برگزار و در مورد برنامه های حج فرضی، عمره و زیارات عتبات عالیات، مطابق مقرره تنظیم امور حجاج، معتمرین و زایرین تصمیم گیری لازم صورت گرفت.
مقرره تنظیم امور حجاج، معتمرین و زایرین به هدف عرضه خدمات بهتر و به موقع به حجاج، فراهم نمودن زمینه مناسب برای معتمرین و زائرین و ایجاد هماهنگی میان وزارت ها و ادارات مرتبط، پس از طی مراحل قانونی در 5 حمل سال جاری، در جریده رسمی به نشر رسیده است که جلسه کمیته ملی حج نیز امروز به هدف نحوه تطبیق احکام این مقرره برگزار شده بود.
در این جلسه ابتدا وزیر ارشاد، حج و اوقاف در مورد برنامه های حج امسال به معاون رییس جمهور گزارش داد. آقای عثمانی در باره هماهنگی ها و برنامه ریزی ها برای اعزام حجاج در حج فرضی امسال گفت که به اساس پرتوکول که با وزارت حج کشور عربستان  صورت گرفته سهمیه حجاج افغانستان به 30000 نفر افزایش یافته است. وی گفت که برای حج امسال آمادگی های بهتری نسبت به سال گذاشته تدارک دیده شده است تا حاجیان بتواند با سهولت بیشتر مناسک حج شان را ادا نمایند.
در این جلسه براساس اجندا تعیین سهمیه های حجاج بررسی شد که از جانب اعضای جلسه برای انجام آن یک طرزالعمل پیشنهاد گردید که وزارت حج باید طبق آن طرزالعمل، سهمیه ها را تعیین نماید.
همچنین در این جلسه سهمیه مهاجرین کشور در پروسه حج بررسی گردید که فیصله شد وزیر ارشاد، حج و اوقاف و وزیرمهاجرین و عودت کنندگان، بر اساس حکم ماده نهم مقرره تنظیم امور حجاج، معتمرین و زایرین ، سهم مهاجرین را در پروسه حج امسال به صورت سهمیه هرولایت طوری تنظیم کنند که برنامه های اعزام این حجاج، در مرکز کشور با سهولت بیشتر صورت بگیرد.
همچنین براساس اجندا سهم گیری شرکت های سیاحتی و زیارتی در حج فرضی بررسی گردید که مطابق احکام ماده 19 و4 مقرره تنظیم امور حجاج، معتمرین و زایرین به سکتور خصوصی در پروسه حج، عمره و زیارات توجه لازم صورت گرفته و تنظیم آن به عهده وزارت گذاشته شده است. در این جلسه فیصله شد که بر اساس محدودیت زمانی، امسال سهم گیری شرکت های خصوصی در پروسه حج ممکن نیست و وزیر حج مکلف شد که در برنامه های سال آینده سهم شرکت های خصوصی را در پروسه حج باید تعیین کند. این در حالی است که شرکت های خصوصی برنامه حج عمره را عملا برعهده دارد و براساس حکم جلسه کمیته ملی حج، وزارت حج باید با تعیین یک هیأت آن را نظارت داشته باشد.
در این جلسه در مورد زایرین زیارات عتبات عالیات نیز از جانب اعضای جلسه بحث جدی صورت گرفت ومشکلات زایرین در قسمت اخذ ویزه از کشور عراق و دیگر تدابیر ضروری بررسی گردید و سرانجام فیصله شد که وزارت ارشاد، حج و اوقاف، وزارت خارجه، وزارت اطلاعات وفرهنگ و اداره هوا نوردی به زود ترین فرصت این مسئله را با جانب عراقی به تفاهم برسند تا مشکلات زایرین عتبات عالیات به زود ترین فرصت برطرف گردد.

93 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1750

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم