پشتو پشتو    English

دیدار اعضای اتحادیه دانشگاه های خصوص با معاون رییس جمهور

  • دوشنبه, 25 ثور 1396

رییس و اعضای اتحادیه دانشگاه های خصوصی قبل از ظهر روز دوشنبه 25 ثور 1396، با استاد سرور دانش معاون رییس جمهور دیدار نموده ومطالبات خویش را با ایشان مطرح کردند.
دیدار کنندگان ضمن قدردانی از تلاش های معاون رییس جمهور درجهت توجه به توسعۀ تحصیلات عالی، مشکلات مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی در راستای تطبیق برخی از مواد مقررۀ فوق لیسانس به خصوص محدودیت جذب دانشجویان درمقطع ماستری، پیچیدگی میکانیزم فعالیت و عدم تدویر جلسات شورای مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی به ریاست وزیر تحصیلات عالی در مقرره تحصیلات عالی و برگزاری آزمون کانکور مطابق به مقرره امتحانات را از چالش های محدودیت کننده فراروی مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی عنوان کردند.
آنان همچنین گفتند که وضع محدودیت بر جذب افراد متخصص خارجی برای تدریس در دانشگاه های خصوصی، تأدیه مالیات از هزینه دانشجویانی که با استفاده از تخفیف تحصیل می کنند و عدم توجه ادارات مسؤل مبنی بر امضای تفاهمنامه‌ های همکاری از سوی دانشگاه های خصوصی با دانشگاه های خارج از کشور به منظور توسعۀ و دست یافتن به ایجابات به روز، از چالش های دیگری است که روند پیشرفت در مؤسسات تحصیلات عالی را صدمه می زند.
در این دیدار استاد دانش معاون رییس جمهور اظهار داشت که به نظر شخصی وی یکی از تحولات چشم گیر در بیشتر از ده سال گذشته پایه گذاری مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی بوده که البته این سهولت توسط قانون اساسی جدید کشور فراهم شده است.
وی با تأکید براینکه نباید کسب دانش و روند توسعۀ علمی در انحصار دولت ها باشد، نقش مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی را در کنار مراکز اکادمیک دولتی برای ارائه خدمات و پیشرفت های علمی سازنده و اثرگذار خواند.
معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه در مواردی یک سری دیدگاه های سنتی وجود دارد که مانع پیشرفت در سکتور خصوصی می شود گفت: از نظرسیاست های کلی حکومت هیچگونه مانع در برابر فعالیت سکتور خصوصی در بخش های مختلف از جمله تحصیلات عالی و معارف نه تنها وجود ندارد که حکومت همواره تلاش کرده است تا تسهیلات بیشتری حقوقی و قانونی دراین دوعرصه روی دست گرفته شود.
استاد دانش با تذکر این مطلب که در برخی از دانشگاه ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی نیز مشکلاتی وجود دارد گفت که در خصوص جذب کادر های متخصص خارجی هیچ محدودیت به لحاظ قانونی وجود ندارد و برای سامان دادن برگزاری آزمون کانکور در دانشگاهای خصوصی نیز یک طرز العمل جداگانه پیش بینی شده است که در آن صورت مشکلات موجود برطرف خواهد شد.
وی همچنین گفت که در راستای امضای تفاهمنامه های همکاری میان دانشگاه های خصوصی و مراکز اکادمیک در خارج از کشور نیز هیچگونه مانع قانونی وجود ندارد. استاد دانش ضمن تأکید به تقویت فعالیت و هماهنگی مؤثر در اتحادیه مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی گفت که مطالبات دیگرِ آنان را از طریق ارگان های مسؤل پیگیری خواهد کرد.

77 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1841

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم