پشتو پشتو    English

جلسه ای به منظور بررسی مشکلات راه های مواصلاتی در مناطق مرکزی برگزار شد

  • چهارشنبه, 27 ثور 1396

 بعد از ظهر امروز 27 ثور 1396 وکلای مناطق مرکزی در شورای ملی با حضور وزیر فواید عامه به ریاست استاد سرور دانش معاون رییس جمهور جلسه مشترکی را به منظور بررسی وضعیت راه های مواصلاتی و پروژه های اعمار سرک های مناطق مرکزی برگزار و در زمینه تصامیم لازم را در اتخاذ کردند.
معاون رییس جمهور در این جلسه از توجه رهبری حکومت وحدت ملی در مورد برنامه اعمار سرک های مناطق مرکزی و ایجاد ارتباط مواصلاتی میان ولایات و ولسوالی های مناطق مرکزی و مرکز افغانستان سپاسگزاری کرده و ابراز امید واری نمود که با تکمیل این پروژه های مهم، مردم مناطق مرکزی به خواسته ها و مطالبات بر حق و تاریخی خود برسند.
معاون رییس جمهور پروژه های راه های مواصلاتی مناطق مرکزی را مختص به مناطق مرکزی ندانسته و تأکید کرد که این پروژه ها بخشی از پروژه های ملی حکومت وحدت ملی در ایجاد ارتباط مشترک ترانزیتی میان ولایات است که از مرکز افغانستان می گذرد تا از این طریق ضمن ایجاد سهولت ترانزیتی، زمینه انسجام و تعاملات اجتماعی میان شهروندان افغانستان در تمام ولایات به خصوص درعرصۀ اقتصادی و ترانسپورتی به وجود بیاید.
معاون رییس جمهور یادآور شد که در دیدارهای مردمی مطالباتی از سوی مردم مطرح می گردد که حق آن ها است و در کمپین های انتخاباتی به آن ها وعده سپرده شده است. به همین دلیل اکنون وظیفه حکومت و هم چنین وکلا است که در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم تلاش کنند.
در این جلسه پروژه سرک های مناطق مخلتف از جمله ولایات بامیان، دایکندی، غزنی، غور، سمنگان، میدان وردک، ارزگان، بلخ، سرپل و دیگر مناطق مرتبط مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در ادامه انجینیر محمود بلیغ وزیر فواید عامه در مورد پروژه ها و اعمار راه های مواصلاتی هریک از ولایت یاد شده و چگونگی وضعیت پروژه ها به جلسه گزارش داده و معلومات لازم را ارائه نمود.
به تعقیب گزارش وزیر فواید عامه، وکلای که در جلسه شرکت داشتند ضمن تقدیر و سپاس از تلاش های معاون رییس جمهور مبنی بر تدویر جلسه و تلاش در جهت رسیدگی به مطالبات مردم و تطبیق پروژه های مهم ملی، هریک پرسش های را در مورد پروژه های ولایات و مناطق مربوطه مطرح کردند که از جانب وزیر فواید عامه پاسخ داده شد.
در این جلسه درمورد سرک های ولایت بامیان بحث و بررسی صورت گرفت که اعضای جلسه توجه حکومت و وزارت فواید عامه را به تکمیل شدن تمام سرک هایی که در سند بودجه درج شده است در خواست کرده و به طور مشخص بر سرک دوشی ـ بامیان و سرک یکاولنگ ـ دره صوف تأکید و توجه جدی را حکومت را مطالبه کردند.
همچنین در این جلسه، از طرف وکلای ولایت غزنی روی برنامه های اعمار راه های مواصلاتی در ولایت غزنی تأکید شد و به صورت مشخص موضوع سرک جاغوری ـ قره باغ نهایت مورد نقد وبررسی قرار گرفت. به گفته وکلای این ولایت این سرک مدت هاست که مورد کم توجهی قرارگرفته و مردم این ولایت از این موضوع نهایت احساس نارضایتی می کنند.
سرک های ولایت میدان وردک نیز در این جلسه به صورت جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و وکلای مردم ولایت میدان از روند کار بخش اول پروژه گردن دیوال اظهار نارضایتی کردند. آنان به توجه جدی حکومت و به خصوص وزارت فواید عامه مبنی بر سرعت روند کار این پروژه مهمِ تأکید ورزیدند.
در این جلسه همچنین سرک های ارتباطی ولایت دایکندی با ولایت بامیان و غور مورد بحث قرار گرفت و از روند برنامه سرک کوتل قوناغ ابراز رضایت شد و والی دایکندی که وی نیز دراین جلسه حضور داشت همراه برخی از وکلای آن ولایت در خواست کردند که سرک های دایکندی که امسال جزء بودجه می باشد از جمله آسفالت سرک هایی داخل بازار نیلی باید با جدیت دنبال شود.
در این جلسه همچنین مطالبات مردم ولایات غور، سرپل و بلخ در باب تسریع پروژه های تحت کار، سروی و دیزاین سرک ها و همچنین حفظ و مراقبت راه های مواصلاتی نیز از طریق برخی از نمایندگان مردم آن ولایات در ولسی جرگه مطرح شد.
در این جلسه فیصله گردید که وزارت فواید عامه باید گزارش پروژه سرک های مناطق مرکزی را بر اساس پروژه های که فعلا در سند بودجه درج شده است با پروژه های که در انتظار بودجه می باشند از همدیگر تفکیک نموده و تلاش گردد تا مشکلات بودجودی آن پروژه ها به لحاظ تدارکتی یا هرمشکل دیگری که دارد به زود حل گردد.
با توجه به بحثی مفصلی که صورت گرفت فیصله شد که وزارت فواید عامه به دلیل طولانی شدن پروسه تدارکاتی و همچنین تطبیق برخی از پروژه هرچه سریع تر راه حلی را جستجو نموده و برای و در مورد تأمین کیفیت پروژه های تحت کار نیز به صورت جدی و دقیق نظارت صورت گیرد.
همچنین دراین جلسه فیصله شد که برای دریافت یک راه حل در مورد سرک قره باغ- جاغوری در ولایت غزنی که به گفته وزیر فویاد عامه تاکنون پنج به داوطلبی گذاشته شده است، جلسۀ با حضور وزرای مالیه، فواید عامه، مسؤلان اداره تدارکات ملی و نمایندگان مردم غزنی دایر گردد.
توجه جدی وزارت فواید عامه به حفظ و مراقبت جاده های مواصلاتی و تعیین سرنوشت آن عده از پروژه های که منتظر بودجه هستند و یا تعهداتی در مورد آن وجود دارد، از دیگر موارد بود که در این جلسه فیصله شد.
گفتنی است که در این جلسه هریک و حمیده اکبری و حسین بلیغ از ولایت میدان ، استاد محمد اکبری و قیس وکیلی از ولایت بامیان، اسدالله سعادتی، شیرین محسنی، صادقی زاده نیلی، نجیبه حسینی، فاطمه اکبری، از ولایت دایکندی، شاه گل رضایی، چمن شاه اعتمادی، خداداد عرفانی، محمد علی علیزاده، علی اکبر قاسمی، محمد رحیم حسنیار از ولایت غزنی، حاجی قربان کوهستانی از ولایت غور، محمد حسین فهیمی از ولایت سرپل، حاجی عبده و احمد شاه رمضان از ولایت بلخ، بعنوان نمایندگان مردم در شورای ملی و شورای ولایتی ولایتی شرکت داشتند.

51 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1847

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم