پشتو پشتو    English

معاون رییس جمهور: مخالفان مسلح دولت بزرگترین قاچاقچیان و حامیان کشت و تولید مواد مخدر اند

  • یکشنبه, 18 سرطان 1396

 همایش روز همبستگی جهانی و هفته بسیج ملی مبارزه علیه مواد مخدر قبل از ظهر امروز 18 سرطان 1396، با سخنرانی استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری گشایش یافت. در این برنامه علاوه بر هیأت رهبری وزارت مبارزه با مواد مخدر، مقام های عالی رتبه دولتی، سفرای برخی از کشورهای خارجی مقیم کابل و بعضی از اعضای مجلس نمایندگان نیز حضور داشتند.
معاون رییس جمهور ضمن ابراز خرسندی از تلاش های وزارت مبارزه با مواد مخدر برای کمپاین ملی مبارزه علیه مواد مخدر از همه نهادهای ملی و بین المللی ای که در این مبارزه دولت و مردم افغانستان را یاری می رسانند، قدر دانی کرد.
معاون رییس جمهور مواد مخدر را یکی از بلاهای خانمانسوز عنوان کرد که حیات جمعی و نظام خانوادگی بشریت را مورد تهدید جدی قرار داده است. وی گفت که انسان امروز علاوه بر تحمل انواع رنج هایی چون جنگ، خشونت، تروریسم بین المللی، فقر، بیکاری و غیره، به مصیبت های ناشی از کشت، تولید، تجارت و مصرف مواد مخدر نیز دچار است وبه گفته وی رنجی مواد مخدر از هر رنجی دیگر بدتر و تباه کننده تر است.
استاد دانش افزود که متأسفانه پدیده شوم کشت، تولید، قاچاق و نیز مصرف مواد مخدر در کشور ما شیوع یافته و به صورت تصاعدی افزایش چشم گیر یافته است، به گونه ای که امروز وقتی نامی از افغانستان به میان می آید پس از جنگ و خشونت، با مواد مخدر شناخته می شود. به همین خاطر مواد مخدر، اعتبار و حیثیت جهانی افغانستان را بیش از هر مسأله دیگر خدشه دار ساخته است.
معاون رییس جهور تأکید کرد که مواد مخدر با مافیای داخلی و خارجی پیوند مستقیم داشته و باعث بلند رفتن گراف جرایم مخصوصا جرایم سازمان یافته و سنگین می گردد.
به گفته وی، تأثیرات مخرب عایدات غیر قانونی مواد مخدر سبب افزایش فساد اداری، خدشه دار ساختن باورمندی مردم نسبت به نهادهای دولتی، تضعیف اقتصاد مشروع و حکومت‌داری خوب می شود و استفاده از مواد مخدر شدیداً رشد اقتصادی و انکشاف اجتماعی افغانستان را نیز متاثر ساخته است.
استاد دانش گفت که کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر نه تنها زیرساخت های اقتصادی کشور را نابود کرده است بلکه فرهنگ غنی و دین باور و اخلاق محور مردم افغانستان را نیز متزلزل ساخته است. وی گفت که امروز همان گونه که فقر سراسری در کشور حاکم است، بنیاد خانواده ها نیز با تهدید مواجه شده است و بسیاری از مردم ما در یک بحران اخلاقی و خانوادگی به سر می برند.
معاون رییس جمهور در مورد عوامل توسعه و تداوم تولید مواد مخدر در افغانستان نیز گفت که فقدان امنیت و منازعه مسلحانه در کشور و حضور پایدار تروریسم بین المللی از مهم ترین عوامل توسعه مواد مخدر است.
استاد دانش گفت که شعارهای ایدئولوژیک در افغانستان تنها یک پوشش برای اقدامات مجرمانه و مافیایی است. در پشت چهره تروریسم کسانی قرار دارند که از ناحیه کشت و تولید مواد مخدر سود می برند و با کمال تأسف در این راستا برخی از کشورهای منطقه و جهان نیز نقش فعال دارند و در یک همدستی آگاهانه با مافیای جهانی همکاری می کنند.
به گفته معاون رییس جمهور، امروزه مواد مخدر در حقیقت، بودجه جنگ تحمیلی را تأمین کرده و تروریزم را تمویل می کند و بخش عمده اقتصاد نامشروع و منابع مالی مخالفین مسلح و تروریستان، از قاچاق مواد مخدر تأمین می گردد و در حقیقت جنگجویان مخالف دولت، بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر و حامیان کشت و تولید مواد مخدر هستند و به همین جهت امنیت افغانستان با مواد مخدر گره خورده است.
وی گفت در کنار عامل تداوم جنگ و خشونت در افغانستان، تقاضای بازار جهانی برای مواد مخدر، حضور مافیای بین المللی ، عدم همکاری ها و هماهنگی های لازم منطقه ای و بین المللی و همچنین فقر عمومی مردم مخصوصا زارعین و دهاقین کشور و کمبود امکانات و بودجه کافی دولت برای تطبیق برنامه های لازم از عوامل دیگری توسعه مواد مخدر در کشور محسوب می گردد.
معاون رییس جمهور به بخشی از دستاورد های دولت افغانستان در باب مبارزه با مواد مخدر نیز اشاره کرده گفت: تلاش برای جلوگیری از کشت خشخاش و سایر نباتات مولد مواد مخدر، جرم انگاری اعمال مربوط به مواد مخدر و تعقیب عدلی مرتکبین و ایجاد مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر، وضع و تصویب قانون مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر و کنترل آن و همچنین تدوین و تصویب استراتژی جامع ملی مبارزه علیه مواد مخدر، تصویب پلان عمل مبارزه علیه مواد مخدر، جستجوی معیشت بدیل برای دهقانان، ایجاد هماهنگی داخلی بین نهادهای مختلف دولتی و غیر دولتی از طریق تأسیس کمیسیون عالی دولتی مبارزه علیه مواد مخدر، تأمین هماهنگی و جلب همکاری کشورها، سازمانها و نهادهای منطقه ای و بین المللی برای هماهنگ ساختن برنامه ها و فعالیت های مشترک علیه مواد مخدر از عمده ترین دستاوردها محسوب می گردد.
معاون رییس جمهور همچنین گفت که در کنار این تلاش ها به تلخی نیز باید اذعان کرد که این تلاش ها به نتیجۀ مطلوب نرسیده است. وی گفت که ما هنوز در ردیف های نخست کشت و تولید مواد مخدر قرار داریم و هنوز هم هزاران جریب از زمین های حاصل خیز کشاورزی کشور هم چنان زیر کشت مواد مخدر قرار دارد و هنوز هزاران نفر از هموطنان ما مشغول کشت و تولید مواد مخدر هستند.
استاد دانش اظهار داشت که هم اکنون ده ها هزار نفر از هموطنان ما در آتش اعتیاد به مواد مخدر می سوزند و روند احصائیه ها نشان می دهد که امسال حتی نسبت به سال گذشته گراف توسعه مواد مخدر بالاتر رفته و فعلا 21 ولایت متأثر از کشت کوکنار است و ولایت بادغیس متأسفانه به دلیل افزایش ناامنی پس از هلمند به دومین مرکز تولید کننده تریاک تبدیل شده است.
معاون رییس جمهور از همه اطراف ذی دخل در قضیه موارد مخدر اعم از جامعه بین المللی، ادارات دولتی و نهادهای مدنی به صورت جدی تقاضای همکاری نمود.
استاد دانش در باب همکاری های بین المللی و منطقه ای گفت که با توجه به ابعاد مواد مخدر، همکاری های منطقه ای و بین المللی در مبارزه علیه مواد مخدر نقش کلیدی دارد. وی از کشورهای منطقه همچنین نهادها و سازمان های بین المللی خواست که با بازنگری برنامه های خود زمینه همکاری بیشتری را فراهم سازند. وی گفت: انتظار داریم کمک‌های جامعه جهانی در عرصه‌ی مبارزه با مواد مخدر، همانند دیگر عرصه‌ها افزایش یابد و پروژه ها از طریق نهادهای حکومتی افغانستان تطبیق شود تا تلاش‌ها در این راستا به نتیجه‌ مطلوب برسد.
معاون رییس جمهور در مورد وظایف و مکلفیت های ادارات دولتی نیز گفت که در کنار وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، وزارت ها و ادارات دیگر ما نیز در این رابطه وظایف قانونی مهمی بر دوش دارند که در حد انتظار انجام نشده است و باید همگی مطابق به احکام قانون فعالیت های خود را تشدید و وظایف خود را در این رابطه به صورت جدی انجام دهند.
استاد دانش ضمن اشاره به نقش کلیدی مشارکت عمومی و بسیج ملی علیه پدیده مواد مخدر از همه اقشار مردمی و گروه های فرهنگی و اجتماعی مخصوصا رسانه ها، نهادهای مدنی و به خصوص علما خواست که به منظور مبارزه مؤثر و بنیادی با پدیده کشت، تولید، تجارت و استعمال مواد مخدر سهم بگیرند و در این مبارزه مقدس و ضروری مشارکت کنند.
دراین برنامه سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر و شماری دیگری از مقام های دولتی نیز سخنرانی کردند.

25 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1907

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم