پشتو پشتو    English

تجلیل معاون رئیس جمهور از شخصیت علامه شهید سید اسماعیل بلخی

  • شنبه, 24 سرطان 1396
استاد سرور دانش معاون رئیس جمهور بعد از ظهر امروز شنبه 24 سرطان 1396، به مناسبت چهل و نهمین سالگرد شهادت علامه سید اسماعیل بلخی برای ادای احترام  وگرامی داشت، بر مزار آن شهید حضور یافته و اکلیل گل گذاشت.
دراین برنامه که برخی از اعضای کابینه، نمایندگان مردم شورای ملی، مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ و صدیقه بلخی دختر علامه اسماعیل بلخی، جمعی از فرهنگیان و فعالان سیاسی نیز حضور داشتند، معاون رئیس جمهور علامه بلخی را مبارز نستوه، فریادگر آزادی و عدالت، سیاستمدارِ فرهنگ دوست و دین مدار و شاعر انقلابی خوانده خاطرات مجاهدت و مبارزات ایشان را گرامی داشت.
معاون رئیس جمهور گفت، اینجا حضور یافته ایم تاضمن گرامی داشت از مبارزات عدالتخواهانه علامه بلخی یکبار دیگر تعهد خود را با آرمان ها و اهداف آن بزرگمرد تاریخ سیاست و فرهنگ و ادب افغانستان تجدید کنیم.
به گفته استاد دانش، هرچند امروز از دوره مبارزات سیاسی او بیش از 70 سال سپری می شود و رویکردهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بروز و ظهور یافته است اما باید گفت که علی رغم همه این ها، عصر ما هنوز به بلخی نیاز دارد و ما باید هر مدت یکبار افکار او را واکاوی و بازخوانی کنیم و برای زمانه خود از ایشان الهام بگیریم.
وی گفت که علامه بلخی منبع الهام مبارزان و مبارزات سیاسی بعد از خود می باشد و بعد از کودتای 7 ثور بسیاری از حلقات فرهنگی و سازمان های سیاسی با الهام از اندیشه و راه و رسم شهید بلخی مبارزات خود را آغاز کرده اند. 
استاد دانش با اشاره به نقش و فعالیت سازمان نصر افغانستان در راستای احیای اندیشه شهید بلخی و نشر آثار و افکار او افزود که «نهضت عدالتخواهی شهید مزاری به عنوان بزرگترین و مهم ترین حرکتی که سرنوشت جامعه و مسیر تاریخ ما را تغییر داد، در بن‎مایه های اولیه خود برخاسته از بستر فکری و فرهنگی مبارزات شهید بلخی و در حقیقت تداوم همان روحیه آزادیخواهی و انقلابی گری است که شهید بلخی آغازگر و بنیانگذار آن بود.» 
استاد دانش تأکید کرد که هر چند ادبیات سیاسی که در نهضت شهید مزاری پدید آمد و اندیشه ها و شعارها و مطالباتی که مطرح شد، نسبت به دوره شهید بلخی کاملا متفاوت بوده و برجستگی های خاص و بی بدیل خود را دارد اما از نگاه تسلسل تاریخی، هر دو میراث های گرانبهایی هستند که بستر و پس منظر مشترک و اهداف و آرمان های واحد و یگانه دارند و بدون شک در این میان حرکت «عدالتخواهانه» شهید مزاری شکل تکامل یافته تر و فراگیرتر و ماندگارتر قیام «آزادیخواهانه» شهید بلخی است.
استاد دانش گفت که چهره هایی مانند: علامه فیض محمد کاتب، علامه سید اسماعیل بلخی، ابراهیم خان گاوسوار و مانند آنان، حلقات گسست ناپذیر یک تاریخ و یک فرهنگ هستند. اما حرکت و مقاومت رهبر شهید استاد مزاری این حلقات را به همدیگر متصل ساخت و از مجموع آن ها یک هویت گمشده در تاریخ را از نو احیا نمود و با طرح ایده ها و شاخصه های جدیدی، مسیر تاریخ استبداد زده، انحصارگرا و حذف پیشه افغانستان را تغییر داد. 
به گفته استاد دانش شهید بلخی در کنار مبارزات سیاسی، بنیانگذار یک نوع اندیشه نو دینی و ادبیات انقلابی حد اقل در قلمرو جغرافیای افغانستان در 70 سال پیش است و او در شرایط فرهنگی خفقان آلود و انحطاط آمیز آن زمان، با شجاعت بی مانندی به یک انقلاب عمیق فکری و ادبی دست زده است.
 استاد دانش با اشاره به تفکر همدیگر پذیری و مدارای اجتماعی علامه بلخی گفت که امروز با الهام از این اندیشه پر بار علامه بلخی می بایست از هر نوع حرکت تفرقه آمیز که باعث تضعیف روحیه مردم و تضعیف نظام سیاسی کشور شود پرهیز کنیم و وحدت ملی را یک اصل و تفرقه بین اقوام را یک فاجعه بدانیم و برای تقویت و تحکیم وحدت و برادری مردم افغانستان از هیچ کوششی دریغ نورزیم.
معاون رئیس جمهور گفت: ما در حکومت وحدت ملی به اصل مهم وحدت و وفاق ملی و مشارکت عادلانه ملی که خواست و آرزوی شهید بلخی و سایر شهدای ما است، پابند بوده و در راه تحقق و تحکیم آن تلاش می کنیم و در کنار مقابله با هر نوع نفرت پراکنی، در شرایط فعلی، مبارزه بی امان در مقابل تروریسم، تلاش برای تأمین صلح و امنیت پایدار، حکومتداری خوب، حاکمیت یکسان قانون، تأمین شفافیت و مبارزه با فساد، حفظ ثبات سیاسی و تداوم نظام و حکومت وحدت ملی، تقویت دموکراسی و برگزاری انتخابات آینده پارلمانی و ریاست جمهوری و توزیع تذکره برقی جزء اولویت های اصلی و کلیدی ما در حکومت است.
استاد دانش با اشاره به معنویت، عرفان، شجاعت، پارسایی، ساده زیستی و مردمی بودن علامه شهید بلخی گفت:هر فردی از ما به الگوگیری از آن شهید والامقام نیازمندیم.
معاون رئیس جمهور تأکید کرد که مردم ما در این عصر همچنان به تداوم مبارزات سیاسی و اجتماعی و  به یادکرد از علامه شهید سید اسماعیل بلخی و تقدیر از مبارزات و فداکاری های او و واکاوی و بازخوانی افکار و نظریات و اخلاقیات وی نیازمند است. وی گفت: نباید اجازه دهیم که در میان هیاهو و پلشتی های نفرت زای دنیای جنگ و خشونت و سیاست، میراث های بزرگ و غنی و با افتخار مبارزاتی، سیاسی، فرهنگی و ادبی ما به فراموشی سپرده شود.
معاون رئیس جمهور گفت که امسال تصمیم گرفتیم که با یک حرکت نمادین و با حضور در آرامگاه شهید بلخی و اهدای یک اکلیل گل به مرقد مطهر ایشان، از چهل و نهمین سال شهادت این شخصیت تاریخی گرامیداشت به عمل آوریم و امیدوارم در سال آینده که پنجاهمین سال شهادت علامه بلخی را پیش رو داریم با آمادگی بهتر و بیشتر، یادواره و سالیاد مناسب شأن ایشان را ترتیب بدهیم.
27 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1919

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم