پشتو پشتو    English

معرفی سرپرست و نامزد وزیر وزارت فواید عامه توسط استاد دانش معاون رئیس جمهور

  • چهارشنبه, 18 اسد 1396


در محفلی که بعد از ظهر امروز چهارشنبه18 اسد 1396، در مقر وزارت فواید عامه برگزار شده بود، یما یاری به حیث سرپرست و نامزد وزیر وزارت فواید عامه، توسط استاد دانش معاون رئیس جمهور به کارکنان و مسؤلان آن وزارت معرفی شد.
معاون رئیس جمهور طی بیانیه کوتاهی ضمن تقدیر از کار کرد و زحمات انجینر محمود بلیغ وزیر پیشین فواید عامه در راستای تطبیق برنامه های بزرگ مواصلاتیِ زیربنایی در سطح کشور، به روان شهدای حوادث اخیر، شهدای نیروهای امنیتی به خصوص شهدای مردم بی گناه میرزا اولنگ در ولسوالی صیاد ولایت سرپل درود فرستاده و با خانواده های که عزیزان شان را در این رویداد خونین از دست داده اند، ابراز همدردی و غم شریکی نمود.
استاد دانش قتل عام مردم ملکی در میرزا اولنگ ولایت سرپل را جنایت جنگی و مصداق بارز جنایت علیه بشریت عنوان کرده گفت: با جنایتی که در منطقه میرزا اولنگ انجام شد، چهر کرِه و بد منظر دشمنان مردم افغانستان و گروه های تروریستی، بیش از پیش نمایانتر گردید.
وی گفت: حمله به تظاهرات های مسالمت آمیز، مساجد و تکیه خانه ها و قتل عام مردم ملکی وبی گناه که از مدتی به این طرف توسط گروه های تروریستی روی دست گرفته شده است، بیانگر تغییر تاکتیک جنگ توسط دشمنان مردم است و آنان هیچ هدفی دیگری جز ایجاد ترس ، وحشت و نفاق بین مردم، برای تحت تأثیر قرار دادن اذهان عامه ندارند.
استاد دانش با اشاره به اینکه جنگ و خشونت های ناشی از دشمنی گروه های تروریستی هیچ مشروعیت ملی، دینی و انسانی ندارد گفت: گروه های تروریستی کور خوانده اند، مردم افغانستان ماهیت و نیت آنان را می دانند که جز قدرت طلبی از راه های خشونت و افراط گرایی و تأمین منافع بیگانگان چیزی دیگر نمی خواهند.
معاون رئیس جمهور پذیرفت که دولت افغانستان در شرایط کنونی برای تأمین امنیت شهروندان با توجه به گستردگی جبهات جنگ در سراسر کشور مشکل دارد، وی گفت: اگر نتوانسته ایم امنیت جان و مال مردم را در مناطق مختلف کشور تأمین کنیم، از مردم شریف افغانستان معذرت می خواهیم؛ ولی این توقع را نیز داریم که مردم ناگزیری های موجود را درک کنند.
استاد دانش گفت: مردم و دولت افغانستان دربرابر جنایات دشمن و گروه های تروریستی کوتاه نیامده، با قامت استوار وحفظ اتحاد و همبستگی، انتقام خون شهدای مردم افغانستان را خواهند گرفت.
معاون رئیس جمهو در بخش دیگر سخنانش در مورد اهمیتِ جایگاه وزارت فواید عامه به عنوان یکی از ادارات کلیدی گفت: سرک و راه های مواصلاتی نه تنها یک ضرورت داخلی است که یکی از عناصر مهم توسعه و عامل مهم رشد اقتصادی نیز هست. وی همچنین سیستم حمل و نقل را یکی از اهداف توسعه ساز مان ملل متحد عنوان کرده گفت: توسعه اقتصادی وابسته به مراکز تجاری، ارتباطات و سیستم حمل ونقل پایدار و شریان اصلی توسعه اقتصادی به شمار می رود که رکن اصلی این شریان، زیرساخت های حمل و نقل است.
به گفته معاون رئیس جمهور، در بیشتر از 15 سال گذشته، هزاران کیلومتر سرک اعمار شده است؛ ولی دولت افغانستان برای تأمین مواصلات هنوز هم راهی درازی در پیش دارد و هرگونه پیشرفت اقتصادی به موفقیت وزارت فواید عامه در بخش تأمین مواصلات منوط می گردد.
معاون رییس جمهور ارتقای ظرفیت، اصلاح وتعدیل اسناد تقنینی مربوط به وزارت فواید عامه، نظارت و کنترول دقیق پروژه ها، حفظ و مراقبت سرک ها به عنوان یک سرمایه ملی، توجه به پروژه های کلان و انکشاف متوازن را از اولویت های اساسی وزارت فوایدعامه عنوان کرده و از رهبری جدید آن وزارت خواست تا به این موارد توجه کند. معاون رئیس جمهو در اخیر گفت که انکشاف متوازن و اعمار راه های مواصلاتی در سطح کل کشور از اولویت های حکومت وحدت ملی و مکلفیت های اصلی وزارت فواید عامه است.
همچنین دراین محفل انجینر محمود بلیغ وزیر پیشین فواید عامه نیز سخنرانی کرده گفت که او به نوبه خود با تمام توان و دانش مسلکی که داشته است تلاش نموده تا خدمات ارزشمندی برای مردم افغانستان ارائه گردد.
آقای بلیغ تغییر مسؤلان اداری را یک امری طبیعی خوانده بر حفظ و مراقبت سرک و راه های مواصلاتی به عنوان سرمایه ملی تأکید کرده گفت: امید وارم وزیر جدید فواید عامه روند کامیابی های این وزارت در بخش اعمار جاده های مواصلاتی، اتصالات منطقوی، اعمار خطوط آهن و کریدور های شمال و جنوب و شرق و غرب را ادامه دهد.
یمایاری سرپرست و نامزد وزیر جدید وزارت فواید عامه نیز ضمن قدر دانی از کارکرد وتلاش وزیر پیشین فواید عامه، به برخی از اولویت های کاری در وزارت فواید عامه اشاره نموده گفت: وی تلاش می کند با صداقت و پشت کار لازم، مسؤلیتش را در وزارت فواید عامه به انجام برساند.

25 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1984

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم