پشتو پشتو    English

متن بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در شانزدهمین نمایشگاه بزرگ بین المللی غرب چین (4 نوامبر 2016 برابر با 13 عقرب 1395)

  • پنج شنبه, 13 عقرب 1395

 بسم الله الرحمن الرحیم/
عالی جنابان: وانگ یونگ عضو شورای دولت چین، وانگ چین مین معاون رئیس کمیته شورای سیاسی، وانگ دون مین منشی ایالتی حزب کمونیست در ایالت سچوان، آقای ین لی والی ولایت سیچوان، معاون صدر اعظم آلمان، رئیس جمهور گینه، رئیس جمهور صربیسکای بوسنیا، معاون صدر اعظم روسه، مهمانان گرامی،خانم ها و آقایان!
در ابتدا مراتب امتنان خود را تقدیم می کنم به رهبری حکومت چین که ما را برای اشتراک در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی غرب چین به عنوان بهترین فرصت همکاری برای آینده بهتر، دعوت کردند. از مهمان نوازی مقامات ایالت سیچوان و شهر شنگدوی چین صمیمانه تشکر می کنم.
کشور بزرگ چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور دنیا، بزرگترین صادر کننده و دومین وارد کننده بزرگ کالا، دومین اقتصاد بزرگ دنیا، بزرگترین کشور آسیایی، یکی از همسایگان تاریخی افغانستان است که پیشینه روابط سیاسی و اقتصادی ما به بیش از دو هزار سال می رسد. از قرون قدیم راه عبور زائرین، رفت و آمد کاروان های تجارتی و زمینه داد وستد بین چین و خطه ای که امروز افغانستان نامیده می شود، وجود داشته است. افغانستان به عنوان یک گذرگاه استراتژیک، در طول تاریخ، نقطه تقاطع تعاملات و روابط فرهنگی، دینی، اجتماعی و تجارتی میان چین و هند، شرق دور، آسیای مرکزی و شرق میانه بوده است.
اما در یک صد سال اخیر مخصوصا پس از تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 روابط افغانستان و چین به تدریج در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی توسعه یافته و امروز هر دو حکومت ما مصمم هستند با اعتماد کامل و احترام متقابل به یکدیگر، این روابط را بیش از پیش توسعه بدهند. قدرت و حضور مقتدرانه چین در زمینه های سیاست، اقتصاد، دانش و تکنالوژی، از این کشور یک همسایه متمایز و یک همکار برجسته و صادق برای ما ساخته است. مسافرت های مقامات رهبری دو کشور و مذاکرات دوستانه و امضای اعلامیه های همکاری های استراتژیک و تفاهمنامه ها شاهد توسعه روابط دوستانه ما است. ما از جهت کمک ها و همکاری های مختلف حکومت چین با افغانستان در موضوعات مختلف سیاسی، امنیتی، فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و توسعه ای، مراتب سپاس و امتنان خود را ابراز می داریم.
کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم بحری یعنی ابتکار یک کمربند، یک راه، که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ توسط رییس‌جمهور چین مطرح شد و شامل احداث زیرساخت‌های زمینی، هوایی، بحری، خطوط آهن و زیرساخت‌های انتقال انرژی است، یک طرح ابتکاری جهانی و کاملا مورد تأیید ما است و چنانکه تفاهم نامه ای در این رابطه بین دو کشور به تاریخ 16 می 2016 امضا گردید، در جهت تطبیق و اجرای آن هر نوع حمایت و همکاری خود را اعلام می داریم.
این طرح ۶۴ کشور و چهار و ‌نیم میلیارد جمعیت جهان را به هم وصل می‌کند و نه تنها مزیت‌های اقتصادی داشته بلکه زمینه‌‌ساز اتصال تمدن‌های مختلف و افزایش تبادلات فرهنگی- اجتماعی نیز می‌شود. آنانی‌که با تاریخ منطقه آشنا هستند، به خوبی می‌دانند که دو هزار سال پیش راه ابریشم که افغانستان هم جزء آن می‌باشد، یک مسیر مهم اقتصادی و فرهنگی بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی، آفریقا و اروپا بود.
نقش مؤثر این راه در توسعه و ترقی کشورهایی که در مسیر آن قرار دارند بسیار روشن است. افغانستان نیز با استفاده از راه ابریشم، می‌تواند به کشورهای شرق دور و اروپا صادرات داشته باشد. با استفاده از پروژه‌های مربوط به راه ابریشم، سرمایه‌گذاران چین و افغانستان می‌توانند در هر دو کشور سرمایه‌گذاری کنند. همچنین کریدور واخان بدخشان افغانستان یکی از دروازه‌های مهم راه ابریشم است که احیای آن برای رشد اقتصادی و تجارتی افغانستان و منطقه اهمیت حیاتی دارد.
از سوی دیگر روابط اقتصادی و تجارتی افغانستان و چین و سرمایه گذاری های کلان چین در افغانستان هم اکنون رو به توسعه است. قرارداد استخراج و ذوب معدن مس عینک که در سی کیلومتری جنوب کابل موقعیت دارد، با کمپنی "ام.سی.سی." چین در اپریل 2008 امضا گردید. ظرفیت مس این معدن به 3،11 میلیون تُن تخمین شده است. همچنین در اوایل سال 2012، حکومت افغانستان در راستای استخراج ذخایر نفت و گاز حوزه آمو در شمال افغانستان، با شرکت ملی نفت چین به موافقت رسید.
قابل یادآوری است که قیمت ذخایر مختلف النوع معادن افغانستان بیش از 3 تریلیون دالر برآورد شده است. افغانستان از نگاه گاز، معادن مثل: آهن، مس و انواع سنگ های تزئینی و قیمتی یک کشور غنی است. همچنین زعفران افغانستان بر اساس ارزیابی ای که اخیرا در انستیتوت جهانی ذایقه و کیفیت در بروکسل صورت گرفت، از میان سه صد گونه زعفران از کشورهای گوناگون دنیا، بهترین زعفران جهان شناخته شد و سایر محصولات زراعتی ما نیز از نگاه کیفیت بی نظیر است و در همه این موارد، سرمایه گذاری چین در افغانستان و صادرات محصولات افغانستان به چین و واردات کالاهای چینی به افغانستان، برای هر دو کشور از اهمیت خاص برخوردار است.
حضار گرامی!
نقطه بسیار مهم برای همه ما این است که برای همکاریهای اقتصادی و همگرایی های منطقه ای، ما نیاز به یک منطقه باثبات داریم. سیاست خارجی افغانستان در منطقه بر مبنای ایجاد «جامعه امن اقتصاد محور» تنظیم شده است. افغانستان از اعضای فعال سازمان های منطقه ای «سارک» و «ایکو» و عضو ناظر سازمان «شانگهای» است و ما پروسه کشورهای «قلب آسیا» یا «پروسه استانبول» و کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه ای برای افغانستان یا «ریکا» را چارچوب مناسب برای همکاریها در جهت توسعه و رفاه کشورهای منطقه می دانیم.
ما یعنی همه کشورهای منطقه هم تهدیدات مشترک داریم و هم منافع مشترک. ما در مورد تهدیدات مشترک مانند: تروریزم، افراط گرایی، مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، قاچاق و غیره باید مبارزه مشترک و همکاری های دوامدار و منسجم داشته باشیم. همچنین تأسیس خط آهن منطقوی، انتقال انرژی، استخراج معادن، ترانزیت و تجارت می تواند از مهم ترین فعالیت های مشترک اقتصادی ما باشد.
افغانستان به عنوان چهار راه مهم تجارت، ترانزیت و فعالیتهای اقتصادی می تواند جنوب آسیا را به آسیای مرکزی و شرق میانه را به شرق و جنوب آسیا متصل گرداند. ما در افغانستان، امروز پیشرفتهای خوبی در پروژه هایی مانند تاپی و کاسا 1000 ، شاهراه لاجورد، دهلیز خط آهن بین چین، قرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران و توسعه همکاری ها در بندر چابهار ایران داشته ایم. با عملی شدن این پروژه ها هم افغانستان، به بازارهای جهانی راه می یابد و هم کشورهای منطقه به همدیگر وصل می شوند. ما امسال موفق شدیم که به سازمان تجارت جهانی ملحق شویم و در این رابطه قوانین مربوطه خویش را اصلاح کنیم.
ما در منطقه خود با رعایت اصل عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یکدیگر، مبادله اطلاعات و دانش و تکنالوژی و از همه مهم تر با تأمین صلح و ا منیت پایدار و ثبات سیاسی، می توانیم زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی همه کشورهای منطقه را فراهم نماییم.
دولت چین همسایه بزرگ و دوست تاریخی ما است و در همه مسایل منطقه و مناسبات بین المللی و منطقه ای نقش بسیار کلیدی دارد. ما ضمن این که از سیاست چین واحد و مبارزه چین با تروریزم اعلام حمایت می کنیم، از حکومت چین انتظار داریم که از اعتبار و جایگاه خود در منطقه استفاده کند و در جهت تأمین ثبات و امنیت پایدار در منطقه و افغانستان، ما را کمک نماید. ما از حضور و نقش مثبت چین در گروه هماهنگی چهار جانبه (افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین) برای آغاز مذاکرات صلح بین حکومت افغانستان و گروه های مخالف مسلح، ستایش می کنیم و امیدواریم این تلاش ها به ثمر نشسته و ما با برخورداری از امنیت مطمئن، زمینه رفاه و آسایش و رشد اقتصادی همه کشورهای منطقه را فراهم سازیم.
به امید برقراری صلح و امنیت در جهان و منطقه.
پاینده باد دوستی مردمان افغانستان و چین.
تشکر از توجه شما.

149 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1479

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم