پشتو پشتو    English

متن بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در انستیتوت مطالعات جنوب آسیا در پوهنتون سیچوان چین

  • جمعه, 14 عقرب 1395

(3نوامبر 2016 برابر با 13 عقرب 1395)
بسم الله الرحمن الرحیم
عالی جنابان، استادان، پژوهشگران، خانم ها و آقایان!
بسیار خوشحالم فرصتی فراهم شد که امروز در یک مرکز آکادمیک علمی – پژوهشی، در حضور شما باشم. بدون شک در مسایل مربوط به منطقه آسیا و مخصوصا آسیای جنوبی و آسیای مرکزی شما معلومات کافی در اختیار دارید. در این فرصت کوتاه تنها برخی از مسایلی را که با افغانستان ارتباط دارد، با شما در میان می گذارم. در این بحث از موقعیت استراتژیک افغانستان در منطقه و نقش این کشور در همگرایی های منطقه ای و رشد اقتصادی و تجارتی و همچنین چالش های پیش رو و مشکل جنگ و ناامنی در منطقه و اقدامات ضروری برای صلح و ثبات با شما سخن خواهم گفت.
موقعیت استراتژیک ژئو پولیتیک افغانستان در منطقه:
افغانستان از نگاه مساحت چهل و یکمین کشور وسیع دنیا و از نگاه جمعیت در رتبه چهل و دومین کشور پرجمعیت دنیا قرار دارد. به اعتراف همه صاحب نظران، افغانستان در نقطه تلاقی چهار منطقه از پرنفوس ترین و غنی ترین مناطق دنیا یعنی آسیای جنوبی، آسیای مرکزی و شمالی، شرق میانه و شرق دور واقع شده است. افغانستان کانون اتصال این چهار منطقه است. به عبارت وسیع تر منطقه پیرامون افغانستان می تواند به دو منطقه تقسیم شود: یکی منطقه داخلی که شامل تمامی شش همسایه هم سرحد افغانستان است (پاکستان در جنوب و شرق، ایران در غرب، تاجیکستان و اوزبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی افغانستان هستند.) و دیگری منطقه بیرونی که شامل بیشتر کشورهای آسیای شرقی، آسیای غربی، آسیای مرکزی و آسیای جنوبی است و افغانستان این چهار منطقه آسیا را به هم وصل می کند. فراتر از این افغانستان دارای جایگاه محوری در شبکه تجاری قاره ای آسیا- اروپا است.
افغانستان با واقع شدن در مسیرهای بزرگ تجاری شرق- غرب و منطقه وسیع اروپا- آسیا، کانون و محور مهم تجارت قاره ای است که از تمام مسیرهای هند، آسیای جنوب شرقی، اروپا، روسیه، شرق میانه و چین می توان از آن استفاده کرد. برای بیشتر از دوهزار سال افغانستان نقطه تلاقی تمام مسیرهای تجاری به چین و هند، شرق میانه و اروپا بود.
این موقعیت مهم ژئو پولیتیک افغانستان در برخی از مقاطع تاریخی متأسفانه باعث منازعات و تضاد منافع قدرت های جهانی و منطقه ای شده و هر قدرتی از دور و نزدیک خواسته اند که با اعمال نفوذ یا تسلط بر افغانستان، از کشور ما به عنوان حیاط خلوت خود و یا پل عبور استفاده کند. رقابت های دو قرن پیش انگلیس و روسیه و جنگ های افغان- انگلیس و در سال های اخیر اشغال افغانستان توسط ارتش شوروی سابق، نمونه ای از این کشمکش ها است. از این رو افغانستان تا کنون نه تنها از این موقعیت استراتژیک بهره ای نبرده بلکه کاملا زیان دیده است.
اما ما بر این باوریم که بر عکس این رویکرد، افغانستان با توجه به موقعیت مهمی که از آن برخوردار است، می تواند در ایجاد همگرایی و رشد اقتصادی در منطقه نقش بسیار مثبت ایفا کند. تجربه موفق همگرایی اقتصادی منطقه ای در اروپا طی چند دهه گذشته باعث تشویق تلاش های همگرایی اقتصادی منطقه ای در میان کشورهای در حال انکشاف شده است. این نوع همگرایی برای افغانستان و مناطق همجوار ما نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.
طرح یک کمربند، یک جاده و نقش افغانستان:
حضار گرامی!
امروز ما باید به جای توجه به مسایل کوچک مقطعی به طرح های کلان بیندیشیم؛ طرح هایی که منافع حد اکثر کشورها و مناطق جهان را در بر داشته باشد. در این میان کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم بحری یعنی طرح یک کمربند، یک جاده، که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ توسط رییس‌جمهور چین مطرح شد، یک طرح ابتکاری و مهم ترین پروژه ای است که تا کنون جهان شاهد آن بوده است.
این طرح ۶۴ کشور و چهار و ‌نیم میلیارد جمعیت جهان را به هم وصل می‌کند و نه تنها مزیت‌های اقتصادی داشته بلکه زمینه‌‌ساز اتصال تمدن‌های مختلف و افزایش تبادلات فرهنگی- اجتماعی نیز می‌شود. این پروژه کمک زیادی به همگرایی آسیایی می‌کند و سبب توسعه اقتصادی تمام کشورهای مسیر این پروژه شده، به تامین رفاه، ثبات و امنیت تمام مناطق کمک خواهد کرد. پروژه راه ابریشم یک همکاری برد- برد میان کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی بوده، نقطه عطف در همگرایی‌های بین‌‌المللی و پیوند منافع بزرگ اقتصادی با منافع کلان بین‌المللی می‌باشد.
آنانی‌که با تاریخ منطقه آشنا هستند، به خوبی می‌دانند که دو هزار سال پیش راه ابریشم، مسیری بود که از افغانستان عبور می کرد. از قرون قدیم راه عبور زائرین، رفت و آمد کاروان های تجارتی و زمینه داد وستد بین چین و خطه ای که امروز افغانستان نامیده می شود، وجود داشته است. افغانستان به عنوان یک گذرگاه استراتژیک، در طول تاریخ، نقطه تقاطع تعاملات و روابط فرهنگی، دینی، اجتماعی و تجارتی میان چین و هند، شرق دور، آسیای مرکزی و شرق میانه بوده است. البته این مسیر برای افغانستان نیز بی نهایت مهم است. افغانستان با استفاده از راه ابریشم، می‌تواند به کشورهای شرق دور و اروپا صادرات داشته باشد. با استفاده از پروژه‌های مربوط به راه ابریشم، سرمایه‌گذاران چین و افغانستان می‌توانند در هر دو کشور سرمایه‌گذاری کنند. همچنان کریدور واخان بدخشان افغانستان یکی از دروازه‌های مهم راه ابریشم است که احیای آن برای رشد اقتصادی و تجارتی افغانستان و منطقه اهمیت حیاتی دارد.
از سوی دیگر روابط اقتصادی و تجارتی افغانستان و چین و سرمایه گذاری های کلان چین در افغانستان هم اکنون رو به توسعه است. قرارداد استخراج و ذوب معدن مس عینک که در سی کیلومتری جنوب کابل موقعیت دارد، با کمپنی "ام.سی.سی." چین در اپریل 2008 امضا گردید. ظرفیت مس این معدن به 3،11 میلیون تُن تخمین شده است. همچنین در اوایل سال 2012، حکومت افغانستان در راستای استخراج ذخایر نفت و گاز حوزه آمو در شمال افغانستان، با شرکت ملی نفت چین به موافقت رسید.
قابل یادآوری است که قیمت ذخایر مختلف النوع معادن افغانستان بیش از 3 تریلیون دالر برآورد شده است. افغانستان از نگاه گاز، معادن مثل: آهن، مس و انواع سنگ های تزئینی و قیمتی یک کشور غنی است. همچنین زعفران افغانستان بر اساس ارزیابی ای که اخیرا در انستیتوت جهانی ذایقه و کیفیت در بروکسل صورت گرفت، از میان سه صد گونه زعفران از کشورهای گوناگون دنیا، بهترین زعفران جهان شناخته شد و سایر محصولات زراعتی ما نیز از نگاه کیفیت بی نظیر است و در همه این موارد، سرمایه گذاری چین در افغانستان و صادرات محصولات افغانستان به چین و واردات کالاهای چینی به افغانستان، برای هر دو کشور از اهمیت خاص برخوردار است.
روابط اقتصادی آسیای مرکزی و آسیای جنوبی و نقش استراتژیک افغانستان:
حضار گرامی!
در میان همه مناطق آسیا، برای دو منطقه آسیای مرکزی و آسیای جنوبی، همگرایی منطقه ای فواید اقتصادی عظیمی دارد. فعلا سطح تجارت بین این دو منطقه در سطح بسیار نازل قرار دارد.
یکی از مشکلات اصلی در انکشاف تجارت بین این دو منطقه مسأله فاصله است که باعث افزایش هزینه های ترانسپورتی می شود. این در حالی است که هم اکنون هند پنجمین کشور بزرگ مصرف کننده انرژی جهان است و تا سال 2030 به سومین کشور بزرگ مصرف کننده انرژی در جهان تبدیل می شود و تقاضای پاکستان نیز در سال های آینده چند برابر بیشتر خواهد شد. اما در آن سو در آسیای مرکزی، ترکمنستان و ازبکستان دارای منابع سرشار گازند. قزاقستان از تولیدکنندگان عمده نفت است و قرغیزستان و تاجیکستان دارای ظرفیت بالای تولید برق آبی هستند.
افغانستان به عنوان کوتاه ترین و ارزان ترین مسیر ارتباطی بین این دو منطقه به صورت روز افزون به عنوان یک فاکتور کلیدی همگرایی اقتصادی بین این دو منطقه به رسمیت شناخته می شود. طبق مطالعه صورت گرفته توسط بانک انکشاف آسیایی در سال 2005 راجع به تأثیرات اقتصادی کریدورهای جاده ای بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی از طریق افغانستان، در صورتی که 13586 کیلومتر کریدورهای جاده ای مورد نیاز برای تجارت منطقه ای بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی و از جمله 3657 کیلومتر آن در داخل خاک افغانستان تکمیل گردد، تجارت منطقه ای به میزان 160 درصد و تجارت ترانزیتی در کل منطقه به میزان 111 درصد افزایش خواهد یافت.
افغانستان می تواند کوتاه ترین و مناسب ترین کریدورهای انرژی بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی را فراهم کند. تمامی کریدورهای برنامه ریزی شده بین دو منطقه از افغانستان خواهند گذشت. در عرصه انتقال گاز طبیعی، پروژه انتقال گاز طبیعی ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند(تاپی) برای انتقال گاز طبیعی تا به میزان 33 بیلیون کیوبیک متر در سال زیر کار است. دولت بنگلادیش نیز علاقه مندی خود را برای پیوستن به این پروژه اعلام کرده است.
برای صادر کردن گاز ترکمنستان به پاکستان و هند، جایگزین بهتری برای مسیر تاپی وجود ندارد. تنها مسیر جایگزین می تواند مسیر ترکمنستان- ایران- پاکستان- هند باشد که فاصله آن خیلی بیشتر از فاصله مسیر تاپی است.
در رابطه با صادرات احتمالی گاز طبیعی ازبکستان به پاکستان و هند در آینده، تنها و بهترین مسیر، مسیر افغانستان خواهد بود که فاصله آن حتی نصف مسیر تاپی است.
افغانستان همچنین کوتاه ترین مسیر برای انتقال خطوط انتقال برق بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی را فراهم می کند. پروژه کاسا 1000 اکنون با هدف انتقال 1000 مگاوات برق از قرغیزستان و تاجکستان به پاکستان از طریق افغانستان از طریق یک خط انتقال 1227 کیلومتری زیر کار است. هیچ مسیر جایگزین بهتری برای این پروژه وجود ندارد.
بنا بر این افغانستان پتانسیل تبدیل شدن به کانون یک بازار واحد انرژی آسیای مرکزی – آسیای جنوبی را دارا است. چنین بازاری برای هر دو منطقه تحول ساز خواهد بود و به رشد اقتصادی در کل منطقه کمک قابل توجهی خواهد کرد.
مشکلات و موانع:
حضار گرامی!
با این که اکنون حکومت افغانستان آمادگی کامل دارد که برای رونق و رشد اقتصادی در همه منطقه آسیا نقش خود را ایفا کند اما با همه پتانسیلی که از آن برخورداریم، با مشکلات و موانعی نیز مواجه هستیم که در رفع آن ها هم کاملا به کمک و همکاری متحدین و همسایگان و در رأس کشور بزرگ چین نیاز داریم. این موانع عبارتند از:
1. از همه مهم تر چالش ناامنی است که به حیث یک مانع عمده، رونق اقتصادی و تجارتی و سرمایه گذاری های کلان را با مشکل مواجه می گرداند.
2. زیربناهای ترانسپورتی ضعیف که ناشی از تداوم جنگ های ویرانگری است که بر ما تحمیل شده و جاده های ما را مثل سایر زیربناها تخریب کرده است. البته در سال های اخیر چند هزار کیلومتر جاده از نو احداث شده ولی هنوز هم به صدها کیلومتر دیگر نیاز است که باید ساخته شود.
3. فقدان خطوط آهن که در ترانسپورت نقش اساسی دارد. البته در این مورد اقداماتی صورت گرفته و هم اکنون بین ازبکستان و مزار شریف در شمال افغانستان و همچنین بین ایران و افغانستان و ترکمنستان و افغانستان و همچنین بین چین، قرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران فعالیت ها برای تمدید خط آهن جریان دارد و دولت چین نیز در این رابطه همکاری خود را با ما اعلام داشته است.
4. اصلاح قوانین و طرز العمل های تجارتی و ترانسپورتی نیز یک ضرورت دیگر است که تا کنون با مشکلاتی مواجه بوده ولی ما از سال روان که الحاق افغانستان به سازمان تجارت جهانی، پذیرفته شده و تصویب گردید، بخش عمده ای از قوانین خود را اصلاح کرده ایم و همچنان این اصلاحات جریان دارد.
ابتکارات و اقدامات افغانستان برای حل مشکلات و تقویت همگرایی:
اما علی رغم چالش ها و موانعی که ذکر شد، حکومت افغانستان کوشش کرده که مشکلات را رفع ساخته و از راه های مختلف زمینه همگرایی منطقه ای و همکاری های اقتصادی منطقه ای را تقویت کرده و در این رابطه نقش فعال تری را ایفا کند. تقویت همکاری های اقتصادی منطقه ای یکی از ستون های مهم سیاست خارجی افغانستان است. ما برای تحقق این هدف در سه عرصه ابتکارات و تلاش های خود را ادامه می دهیم:
اول- ابتکارات اقتصادی افغانستان محور:
دو ابتکار عمده همکاری های اقتصادی افغانستان محور یعنی: ریکا (RECCA)، و پروسه استانبول یا قلب آسیا همگی با هدف بهره گیری از موقعیت ژئواکونومیک افغانستان، برای تقویت ارتباط زمینی و تجارت منطقه ای طراحی شده اند:
کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه ای راجع به افغانستان یا ریکا از سال 2005 تا کنون شش اجلاس را به ترتیب در کابل، دهلی نو، اسلام آباد، استانبول، دوشنبه و کابل برگزار کرده که در برخی از اجلاس های آن بیش از 70 کشور و سازمان بین المللی و منطقه ای اشتراک کرده اند و محور اصلی بحث های آن دو عرصه بوده است: یکی انکشاف زیربناها یعنی ترانسپورت و انرژی و دیگری تجارت و ترانزیت.
پروسه استانبول یا قلب آسیا نیز که در نوامبر 2011 به طور مشترک توسط افغانستان و ترکیه آغاز شد، با نشست وزرای کشورهای قلب آسیا توسعه یافت. در نشست اعضای پروسه استانبول در 2012 اصطلاح قلب آسیا به مجموعه منطقه ای اعضای پانزدگانه پروسه استانبول اطلاق شد یعنی: افغانستان، ترکیه، ایران، پاکستان، چین، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، هند، روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، آذربایجان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی. درکنار اعضا، بیشتر از 20 کشور مانند آمریکا، بریتانیا، کانادا و جاپان و سازمان های مهم بین المللی و منطقه ای مانند سازمان ملل متحد، اکو و شانگهای نیز در جلسات آن اشتراک می کنند. در این نشست ها بر اتخاذ تدابیر اعتمادسازی در مورد: تجارت و سرمایه گذاری، زیربناهای منطقه ای، مبارزه با تروریزم و مبارزه با مواد مخدر و همکاری های دیگر تأکید شده است.
قابل یادآوری است که ششمین نشست وزرای خارجه کشورهای عضو قلب آسیا یا پروسه استانبول قرار است در هفته اول دسمبر در شهر امریتسر هندوستان به ریاست مشترک رئیس جمهور افغانستان و صدراعظم هندوستان برگزار شود که موضوع اصلی آن «مواصلات و دسترسی بیشتر افغانستان به بازارهای منطقه» است.
دوم- عضویت فعال در سازمان های همکاری منطقه ای:
هرچند در آسیا سازمان های متعدد منطقه ای وجود دارد که افغانستان در همه آن ها عضویت ندارد مثل اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا یا (آسه آن) و کشورهای مشترک المنافع و مانند آن ولی می توان گفت که با توجه به موقعیت خاص افغانستان در منطقه، در اکثر سازمان ها و چارچوب های همکاری اقتصادی منطقه ای موجود، افغانستان عضویت داشته و نقش فعال خود را در جهت ارتقای همگرایی و همکاری اقتصادی منطقه ای ایفا می کند:
1. سازمان همکاری اقتصادی (ایکو) که در سال 1983 تأسیس شده، افغانستان در 1992 در این سازمان عضویت یافته و سایر اعضا عبارتند از: آذربایجان، ایران، قزاقستان، قرغیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان.
2. سازمان همکاری منطقه ای آسیای جنوبی (سارک) که در 1985 تأسیس شده و افغانستان در 2007 عضویت یافته و سایر اعضا عبارتند از: بنگلادیش، بوتان، هند، مالدیو، نپال، پاکستان و سریلانکا.
3. سازمان شانگهای که اعضای آن عبارتند از: چین، روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ازبکستان. در این سازمان افغانستان در سال 2012 به حیث عضو ناظر پذیرفته شد. فعالیت اصلی این سازمان را نیز محورهای امنیت، اقتصاد و مبارزه علیه تروریزم و مبارزه علیه مواد مخدر تشکیل می دهد. اتفاقا امروز (3 نوامبر) پانزدهمین اجلاس شانگهای در بیشکیک قرغیزستان برگزار می شود که از افغانستان یک هیأت عالی رتبه به ریاست رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی اشتراک کرده است.
4. برنامه همکاری اقتصادی منطقه ای آسیای مرکزی (کریک) که در 1997 آغاز به کار کرده و افغانستان در 2005 عضویت یافته و سایر اعضا عبارتند از: آذربایجان، قزاقستان، قرغیزستان، مغولستان، پاکستان، چین، تاجکستان، ترکمنستان و ازبکستان.
5. برنامه خاص سازمان ملل متحد برای اقتصادهای آسیای مرکزی (سپیکا) که در 1998 آغاز به کار کرده و افغانستان در 2005 عضویت یافته و سایر اعضا عبارتند از: آذربایجان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان.
6. دفتر منطقه ای یونسکپ برای آسیای شمالی و مرکزی که در سال 2011 آغاز به کار کرده و افغانستان در همان سال عضویت داشته و سایر اعضا عبارتند از: ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، قزاقستان، قرغیزستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان.
7. دفتر منطقه ای یونسکپ برای آسیای جنوبی و جنوب غربی که در 2011 آغاز به کار کرده و افغانستان از همان سال عضویت یافته و سایر اعضا عبارتند از: بنگلادیش، بوتان، هند، ایران، مالدیو، نپال، پاکستان، سریلانکا و ترکیه.
در همه این سازمان ها و برنامه ها عرصه های تمرکز عبارتند از: تجارت، سرمایه گذاری، ترانسپورت و اتصال زمینی، مخابرات، آب و انرژی، زراعت، توریزم، انکشاف پایدار و سایر برنامه های همگرایی اقتصادی منطقه ای.
سوم- ابتکارات و تلاش ها برای ایجاد صلح و ثبات:
همانطور که پیشتر اشاره شد، یکی از موانع اصلی در راه توسعه اقتصادی و همکاری های منطقه ای، مشکل جنگ و ناامنی در افغانستان است. امروز تروریزم و افراط گرایی در منطقه، نه تنها ناامنی ها را دامن زده، بلکه باعث تخریب زیربناهای اقتصادی، افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر، فساد اداری و رشد اقتصاد غیر قانونی شده است و از سوی دیگر بی اعتمادی در میان کشورهای منطقه را دامن زده و اقتصاد را نیز سیاسی و امنیتی ساخته است.
ما بر این باوریم که با توجه به شرایط و تحولات گذشته، مداخله قدرت های جهانی و منطقه ای و رقابت آن ها بر سر تسلط بر موقعیت استراتژیک افغانستان و در نتیجه تشدید ناامنی ها و جنگ ها در افغانستان، نه تنها به نفع آن ها نبوده و اهداف آن ها را تأمین نکرده بلکه بر عکس دامنه ناامنی ها و بی ثباتی ها به داخل قلمرو خود آن ها نیز کشیده شده و هزینه سنگین مالی و اقتصادی را نیز بر دوش آن ها تحمیل کرده و به جای برد، باخت سنگینی را متحمل شده اند.
حکومت افغانستان بر این باور است که به جای این نوع رقابت های منفی بعد از این، باید قاعده بازی را به بازی برد – برد تغییر داد و تأمین منافع کلان تمام کشورهای دور و نزدیک را بر اساس همگرایی و همکاری تنظیم کرد و سیاست را از سیاست «امنیت محور»، به سیاست «اقتصاد محور» تغییر داد و به جای این که اقتصاد را سیاسی بسازیم، به سیاست رویکرد اقتصادی بدهیم.
ما بر این باوریم که اکنون افغانستان در یک و نیم دهه اخیر از نگاه سیاسی و اقتصادی به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست یافته است. ما اکنون دارای یک نظام سیاسی مردم سالار و مبتنی بر انتخابات و اراده مردم هستیم. قانون اساسی ما یکی از بهترین قوانین اساسی در منطقه ما است. تأمین حاکمیت قانون، حقوق بشر و عدالت اجتماعی و تأمین اهداف توسعه پایدار در رأس اولویت های حکومت است. از نگاه اقتصادی دارای یک نظام مبتنی بر بازار و رقابت آزاد هستیم و امسال عضویت سازمان تجارت جهانی را هم به دست آورده ایم و در عرصه های مختلف انکشاف زیر بنا، خدمات صحی، آموزش، توسعه خدمات شهری و روستایی دستاورد های قابل توجهی داریم. ما اگر به یک ثبات سیاسی پایدار و امنیت مطمئن دست پیدا کنیم، می توانیم زمینه همکاری با همه کشورها را در منطقه فراهم کرده و ثبات و امنیت را در سطح همه منطقه تضمین کنیم.
حضار گرامی!
حکومت وحدت ملی در طی دو سال اخیر همواره از صلح استقبال کرده و در این رابطه گام های صادقانه و شجاعانه ای برداشته است. در برخی از موارد این اقدامات نتیجه مثبت داده است. در این اواخر مذاکرات حکومت با حزب اسلامی آقای حکمتیار به نتیجه رسید و توافقنامه صلح امضا شد.
ما از روزهای نخست شروع کار این حکومت، همه گروه های مسلح مخالف به شمول گروه طالبان را به میز مذاکره فراخواندیم و از همه کشورهای همسایه و دخیل در امور افغانستان مخصوصا دولت همسایه خود پاکستان دعوت کردیم که در این موضوع ما را کمک کنند. در این رابطه گروه هماهنگی چهار جانبه مرکب از کشورهای: آمریکا، چین، افغانستان و پاکستان تشکیل شد تا زمینه گفتگو را فراهم نمایند. کشور پاکستان تعهد سپرد که از نفوذ خود استفاده کرده طالبان را به میز گفتگو بکشاند. اما این تلاش ها نه تنها به نتیجه ای نرسید بلکه در برخی از مناطق افغانستان ناامنی ها شدت بیشتر پیدا کرد.
اکنون نزدیک به ده گروه تروریستی به شمول صدها تروریست خارجی، در یک اتحاد نامقدس، ملت ما را نشانه گرفته اند و هر روز ده ها و بلکه گاهی صدها تن از افراد ملکی به شمول پیر و جوان و طفل و زن در انتحارها و انفجارها قربانی می شوند. این در حالی است که پناهگاه اکثر آنان در خارج کشور ما قرار داشته و از خارج مرزهای ما مورد حمایت قرار می گیرند. ما چاره ای جز این نداریم که با تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی خود در مقابل تروریزم از مردم و سرزمین خود دفاع کنیم. در حقیقت ما در خط مقدم نبرد با کسانی هستیم که هدف آنان تنها به افغانستان هم محدود نمی شود. اگر این گروه های تروریستی در افغانستان موفقیت به دست آورند، در فردای نزدیک همه آسیا به شمول چین، آسیای مرکزی و حتی آسیای جنوبی را به خاک و خون خواهند کشاند.
از این رو ما از همه کشورهای منطقه به شمول چین، هند و پاکستان می خواهیم به هر ترتیب ممکن، در تأمین امنیت و ثبات در منطقه سهم بگیرند و بدانند تا از ناامنی نجات پیدا نکنیم هیچ یک از طرح های بلند بالای اقتصادی و تجارتی ما به نتیجه مطلوب خود نخواهد رسید.
کشور بزرگ چین همسایه بزرگ و دوست تاریخی مردم افغانستان و از قدرت های مؤثر در همه روابط و مناسبات سیاسی و اقتصادی بین المللی و منطقه ای است و به همین جهت می تواند نقش فوق العاده مهمی در پروسه صلح افغانستان ایفا کند. ما در حالی که از کمک ها و همکاری های بی دریغ حکومت چین با افغانستان در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و انکشافی تشکر می کنیم، اما در عین حال انتظار داریم از نفوذ خود بیشتر استفاده کرده و از طریق گروه هماهنگی چهار جانبه و یا از هر طریق دیگر، سایر کشورهای منطقه را به تقویت پروسه صلح وادار نماید.
به امید برقراری صلح و ثبات در جهان.
پاینده باد دوستی مردمان افغانستان و چین.
تشکر از توجه شما.

166 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1483

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم