پشتو پشتو    English

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم معرفی معین ارشد امور امنیتی ستر جنرال مرادعلی مراد و معاون اول و معین اداری و معین مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله (وزارت امور داخله- یکشنبه- 31 ثور 1396)

  • یکشنبه, 31 ثور 1396

﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
جلالت مآبان وزیر امور داخله جاهد صاحب، سرپرست وزارت دفاع جنرال بهرامی، معین ارشد امور امنیتی وزارت امور داخله ستر جنرال مراد علی مراد، معاون اول وزارت امور داخله دگر جنرال جانان بارکزی، معین اداری وزارت امور داخله تورن جنرال امین الله کریم، معین مبارزه علیه مواد مخدر پاسوال عبدالخلیل بختیار، معین تأمیناتی وزارت امور داخله آقای طهماسی، معینان پیشین وزارت امور داخله، اعضای شورای ملی، معاونان، رؤسا و نمایندگان وزارت دفاع، امنیت ملی و شورای امنیت ملی، اداره امور ریاست جمهوری، قوماندانان، افسران، مهمانان گرامی، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
مسرت دارم که امروز در مراسم معرفی معینان جدید وزارت امور داخله و در خدمت وزیر صاحب امور داخله و جمعی از افسران، صاحب منصبان، فرماندهان و مقامات دولتی و غیر دولتی هستم. در ابتدا تقرر جنرالان مجرب و توانای کشور را به سمت های مهم معینیت و معاونت وزارت امور داخله به ایشان و به همه منسوبین پولیس و مقامات وزارت امور داخله تبریک می گویم و برای همه ایشان که واقعا اشخاص مسلکی، تحصیل کرده، با تجربه، با انرژی و وفادار به اهداف و آرمان های جمهوری اسلامی افغانستان هستند، در انجام این وظایف مقدس و بسیار مهم، آرزوی موفقیت می کنم. از جلالت مآب رئیس جمهور نیز تشکر می کنم که به نهادها و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توجه خاص دارند و همواره از اردو و پولیس شجاع و فداکار کشور حمایت می کنند و این بار جمعی از کدرهای مجرب و شایسته را به معینیت های وزارت امور داخله گماشته اند و همچنین از زحمات بی شایبه معینان قبلی وزارت، معین ارشد، معین اداری و معین مبارزه با مواد مخدر، تقدیر و تشکر می کنم و امیدوارم که همه این عزیزان در وظایف و سمت های بعدی مصدر خدمت به کشور و مردم خود واقع شوند. در شرایط کنونی کشور، ضروری است که برای تجدید قوا و جلوگیری از فرسودگی و خستگی نیروها، هرچند مدت یکبار، تعویض و یا تغییر و تبدیلی صورت گیرد و اشخاص تازه نفس و کدرهای جدید مسئولیت ها را به دوش گیرند.
حضار گرامی!
اجازه دهید در آغاز درود بفرستم به روان پاک همه شهدای نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی کشور مخصوصا همسنگران پولیس شما که به طور شبانه روزی در سرتاسر کشور وظیفه مقدس پاسداری از نظم و امنیت، مبارزه با تروریزم و جرایم و خدمتگذاری به مردم را انجام می دهند و در این راه قربانی می دهند و به شهادت می رسند.
با اغتنام از فرصت چند مطلب را به طور فشرده با شما در میان می گذارم:
پولیس از یکسو بازوی توانمند نظام و مظهر اعمال اقتدار و حاکمیت دولت و از سوی دیگر نیروی خدمتگذار جامعه و مردم است. چنان که چندی پیش در مراسم معرفی معین ارشد امنیتی قبلی وزارت تورن جنرال بهرامی که اکنون سرپرست وزارت دفاع هستند، به تفصیل خدمت شما توضیح دادم، وظایف اساسی و بنیادی پولیس، در دو محور اصلی خلاصه می شود:
اولین و مهم ترین وظیفه پولیس تأمین نظم عمومی است. نظم عامه بدین معنی است که در جامعه، امنیت عامه و آسایش عامه و صحت و سلامتی عامه تأمین شود. اما در این میان، امنیت نقش برجسته دارد. پولیس مکلف است که از تدابیر و اقداماتی کار بگیرد که از جان و مال شهروندان حراست و پاسداری به عمل آید و زمینه استفاده و بهره مندی آنان نسبت به حقوق و آزادی های عمومی فراهم شود.
دومین وظیفه بنیادی پولیس که با وظیفه اول هم ارتباط دارد، تأمین عدالت و حاکمیت قانون است. در مبارزه با جرایم، مهم ترین صفحه، مرحله پیش گیری از ارتکاب جرم و بعد هم مرحله کشف جرم بعد از وقوع آن است.
امروز جامعه و مردم ما به دلایل گوناگون، با جرایم و جنایات مختلف مواجه است؛ از جرایم عادی گرفته تا جرایم تروریستی، قاچاق، اختطاف و سایر جرایم سازمان یافته و حتی جرایم بین المللی و از سوی دیگر با مجرمینی مواجه هستیم که به صورت حرفه ای و آموزش دیده، از آخرین ابزارها و تاکتیک ها استفاده می کنند. پولیس ما مطابق قانون و وظایف قانونی خود، در مقابله با جرایم، چهار وظیفه را بر دوش دارد: یکی پیش گیری از جرم، دوم کشف جرم و سوم هم تطبیق جزا و تطبیق فیصله های قطعی محاکم و چهارم هم بازپروری مجرمین و نگهداری آن ها در محلات سلب آزادی. ما در صورتی موفق به تطبیق عدالت و حاکمیت قانون خواهیم شد که پولیس ما بتواند در هر یک از این چهار مورد به صورت دقیق، مسلکی و سازنده عمل کند.
امروزه پولیس ما در مسیر انجام وظایف قانونی خود با مشکلات و چالش های اساسی نیز مواجه است و همین چالش ها، از سوی دیگر اولویت های کاری ما را هم نشان می دهد. چنان که همیشه گفته ام اجازه دهید امروز نیز چند مورد از این چالش ها را فهرست وار با شما مطرح کنم:
1. پولیس از نگاه قانون اساسی و سایر قوانین، باید کاملا بی طرف و غیر سیاسی باشد. فعالیت ها و تصمیم گیری ها بر اساس تعلقات حزبی، قومی، لسانی و سمتی، بزرگترین چالشی است که می تواند پولیس ما را از مسیر اصلی و انجام وظایف قانونی آن باز دارد. از این جهت غیر سیاسی ساختن پولیس وملی ساختن پولیس از مهم ترین اولویت های وزارت امور داخله است.
ما از وزارت داخله می خواهیم که سیاست کدری خود را اصلاح کند. تسلیم فشارها و واسطه ها نشود و در تعیینات همه منسوبین خود، به شایستگی ها و معیارهای قانونی توجه کند و به کدرهای جوان تحصیل کرده و فارغ از آکادمی پولیس و مراکز نظامی دیگر اولویت قایل شود.
2. مشکل دوم مبارزه با فساد در داخل پولیس است. پولیس نهادی است که باید با فساد به عنوان یک جرم مبارزه کند و این می طلبد که قبل از هر جای دیگر، صفوف داخلی پولیس از فساد پاک ساخته شود. اگر خدای ناکرده خود پولیس به فساد مالی، اداری و اخلاقی آلوده باشد، چگونه می توان انتظار داشت که در سطح جامعه و کشور با فساد مبارزه شود. از این جهت لازم است که پولیس ما مثل آیینه، پاک باشد و شفاف عمل کند.
3. موضوع سوم مسلکی بودن پولیس و ضرورت ارتقای ظرفیت آن در همه موارد و در همه سطوح است. همانطور که پیشتر گفته شد امروز مجرمین و دشمنان این کشور از پیشرفته ترین ابزارها و تاکتیک ها استفاده می کنند. ما در صورتی در مبارزه با آنان می توانیم موفق شویم که پولیس ما نیز از پیشرفته ترین شیوه ها استفاده کند و این میسر نیست مگر این که ظرفیت ها بالا برود و برای افزایش قابلیت ها و توانمندی های پولیس، سرمایه گذاری بیشتر شود و اگر چنین نکنیم در انجام وظایف خود ناکام خواهیم ماند.
وزیر محترم امور داخله! معینان محترم و هیأت رهبری وزارت امور داخله!
در کنار موفقیت ها و پیشرفت های بسیار زیاد که در وزارت امور داخله صورت گرفته اما خوب است که برای اصلاحات بیشتر، کاستی ها و ضعف های کار خود را نقد کنیم. بیایید دست به دست هم بدهیم و یک برنامه اصلاحی جامع و همه جانبه را در پولیس به اجرا بگذاریم و اثبات کنیم که شایعات رنگارنگ در باره پولیس بی بنیاد است؛ شایعاتی که گاهی حتی در رسانه های داخلی و خارجی هم مطرح می شود که گویا رتبه ها و بست های پولیس در مقابل پول فروخته می شود! و گویا ترفیعات و عزل و نصب ها در وزارت امور داخله شفاف نیست و بر اساس روابط قومی و یا حزبی و یا فشارها و تطمیع ها صورت می گیرد و نه ضوابط و معیارها و شایستگی ها و گویا این که هزاران پولیس خیالی در تشکیل پولیس وجود دارد و گویا این که به معاشات و اعاشه سربازان خیانت می شود و گویا این که قراردادها و تدارکات وزارت امور داخله شفاف نیست و گویا این که مرمی و مهمات پولیس فروخته می شود!
برادران عزیز! من نمی گویم که این گزارش ها واقعیت دارد و مطمئن هستم که بسیاری از این سخنان، جعلیات و تبلیغات دشمنان است که به منظور تضعیف این نهاد مهم امنیتی ما دامن زده می شود. اما بیاییم در باره همه این شایعات، صادقانه و همه جانبه تحقیق و تفتیش کنیم. بیاییم عناصر خیانتکار و ضعیف النفس و آلوده را شناسایی کنیم و اجازه ندهیم که پلشتی عده انگشت شمار، همه افسران و صاحب منصبان وفادار و پاکدست و پاک نفس ما را زیر سؤال شک و اتهام قرار دهد.
جناب معین صاحب ارشد امنیتی و معاون اول وزارت امور داخله! از شما می خواهیم که در تمام ترفیعات و تقرری های مقامات پولیس به شمول قوماندان های امنیه و قدمه های پایین و بالا تنها به شایستگی و مسلکی بودن اشخاص توجه کنید و تسلیم هیچ نوع تهدید و تطمیع نشوید. از شما می خواهیم که تشکیل پولیس و موجودیت فیزیکی نیروها را یکبار دیگر مورد بررسی دقیق قرار دهید تا به شایعه پولیس خیالی برای همیشه خاتمه داده شود.
جناب معین صاحب اداری و معین صاحب تأمیناتی! از شما می خواهیم که بر قراردادهای وزارت امور داخله نظارت و کنترل دقیق داشته باشید و امور مالی و اداری و تدارکاتی این وزارت را به طور دقیق تفتیش و کنترل کنید تا از منابع بشری و منابع مالی وزارت به صورت شفاف، قانونی و مسئولانه استفاده شود.
جناب وزیر صاحب امور داخله! شما یک شخص متعهد و پایبند به ارزش ها و یک مجاهد مسلمان هستید. امروز مسئولیت تأمین نظم و امنیت برای 30 میلیون نفوس افغانستان و تأمین عدالت و تنفیذ قانون و حمایت از حریم حقوق و آزادی های شهروندان و رهبری یک وزارت کلیدی و نهاد مقدس پولیس بر دوش شما قرار گرفته است. همه می دانیم که این مسئولیت چقدر سنگین و طاقت فرسا است. بیایید با خدای خود عهد کنیم و به مردم و کشور خود تعهد بسپاریم که از تمام توان و نیروی خود برای انجام این مسئولیت مهم و تطبیق اصلاحات استفاده کنیم و به دشمنان این سرزمین و به گروپ های مافیا و باندهای قاچاق و مواد مخدر و اختطاف اجازه ندهیم که فضای کشور را ناامن گردانند و اذهان مردم را مشوش سازند و مانع کسب و کار و سرمایه گذاری و فعالیت های مشروع و قانونی شهروندان شوند.
در پایان ضمن اتحاف دعا به روان پاک همه شهدای کشور مخصوصا شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی و به طور خاص شهدای پولیس قهرمان کشور و همچنین ادای احترام به همه پاسداران نظم و امنیت و خدمتگذاران واقعی جامعه یعنی پولیس افغانستان که در سنگر مبارزه با جرایم، مخصوصا جرایم امنیتی و تروریستی می رزمند، یکبار دیگر به معینان محترم جدید این وزارت، وظایف جدید را تبریک می گویم و امیدوارم بر اثر سعی و تلاش ایشان و رهبری و مدیریت جناب وزیر امور داخله جاهد صاحب که الحمدلله همگی از اشخاص مسلکی و با تجربه و دلسوز این مرز و بوم هستید، پیشرفت ها و موفقیت های پی در پی را در پیش رو داشته باشیم و شاهد پیروزی های چشمگیر بر دشمنان و مزدوران بیگانه باشیم.
تل دی وی افغانستان
درود بر پولیس دلیر و فداکار افغانستان
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

53 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1861

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم