پشتو پشتو    English

متن بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم امضای 16 قرارداد سرک سازی شاروالی کابل

  • شنبه, 27 جوزا 1396

﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
حضار گرامی، سرپرست محترم شاروالی کابل آقای حبیب زی، هیأت رهبری شاروالی، اعضای شورای ولایتی کابل، وکلای گذر، اصحاب رسانه، مهمانان عالیقدر، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
در ابتدا ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان، درود می فرستم به روان پاک شهدای مظلوم مردم کابل در حوادث تلخ هفته های اخیر و همچنین شهدای حادثه خوست و شهدای مردم هرات در حادثه تروریستی مسجد جامع آن شهر و همه شهدای قهرمان نیروهای دفاعی و امنیتی در سرتاسر کشور.
بسیار خوشحالیم که در کنار همه مشکلات و چالش های سیاسی و امنیتی فراروی دولت و کشور ما، شاهد اقدامات نیک و گام های بلند در جهت رسیدگی به مشکلات مردم و تطبیق برنامه های بهسازی و انکشافی در پایتخت کشور توسط شاروالی محترم کابل هستیم و امروز در حدود 28 قرارداد مربوط به پروژه های انکشافی سرک سازی در چندین ناحیه کابل بین شاروال کابل و قراردادی های محترم به امضا می رسد. بجا است که در این جا از جناب شاروال محترم آقای عبدالله حبیب زی صمیمانه تشکر کنم. از روزی که ایشان به حیث سرپرست شاروالی تعیین شده اند، اصلاحات و پیشرفت های قابل توجهی در فعالیت های شاروالی کابل ایجاد شده و در عرصه های مختلف تحرکات چشمگیری به مشاهده می رسد. امیدوارم به همین زودی ها سرپرستی ایشان نیز خاتمه یافته و ایشان به عنوان شاروال رسمی کابل به وظایف خود ادامه بدهند.
حضار گرامی!
اما در کنار این پیشرفت ها اجازه می خواهم با اغتنام از فرصت، در این محفل پاره ای از اولویت ها و موضوعات مهم و همچنین مشکلات موجود و راه حل ها را نیز مطرح کنیم و به نمایندگی از حکومت و مردم از شاروالی محترم کابل بخواهیم که در جهت حل این مشکلات اقدامات جدی به عمل آورد.
نخستین موضوع قابل توجه این است که از نگاه نظام اداری ای که در فصل هشتم قانون اساسی ما برای افغانستان تعریف شده، شاروالی یک نهادی است که از اهمیت خاصی برخوردار است. در این فصل از قانون اساسی برای اداره افغانستان یک نوع نظام غیر متمرکز پیش بینی شده است. در این نظام در مرحله اول حکومت مکلف شده که مطابق به مادۀ 137 قانون اساسی با حفظ اصل مرکزيت به منظور تسريع و بهبود امور اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و سهم گيري هر چه بيشتر مردم در انکشاف حيات ملي، صلاحيت¬هاي لازم را مطابق به احکام قانون، به ادارة محلي تفويض نمايد و در مرحله دوم، برای هر ولایت و هر ولسوالی و هر قریه یک شورای محلی پیش بینی شده که اعضای آن ها از طریق انتخابات آزاد، عمومی، سری و مستقیم انتخاب می شوند و در ماده 139 تأکید شده که شوراي ولايتي در تأمين اهداف انکشافي دولت و بهبود امور ولايت به نحوي که در قوانين تصريح مي گردد سهم گرفته و در مسايل مربوط، به ولايت مشوره مي دهد. در مرحله سوم در ماده 141 قانون اساسی برای اداره امور شهری، ایجاد نهادی به نام شاروالی در نظر گرفته شده و تأکید شده بر این که شاروال و اعضاي مجالس شاروالي، از طريق انتخابات آزاد، عمومي، سري و مستقيم انتخاب مي شوند.
این سازوکاری که در قانون اساسی ما پیش بینی شده نشان می دهد که اولا نظام اداره محلی ما یک نظام غیر متمرکز است و ثانیا در این نظام نقش اساسی و بنیادی به مردم داده شده که باید در تنظیم حیات ملی و امور توسعه ای از طریق نمایندگان منتخب خود سهم بگیرند و این به معنای اعمال اراده ملی و تطبیق دموکراسی در حد بالای آن از مرکز تا آخرین قریه های کشور است و ثالثا برای مدیریت تمام امور شهری و در همه عرصه ها صلاحیت کامل به شاروال و مجالس منتخب شاروالی داده شده و این بدان معنا است که شاروالی یک نهاد کلیدی مستقل و غیر حکومتی و تمثیل کننده اراده مردم هر شهر است و مکلف است که در حدود امکانات و بودجه خود، خدمات شهری را برای تمام شهروندان بدون هیچ گونه تبعیض و بر اساس حقوق برابر شهروندی و مطابق به خواست های خود مردم تأمین نماید.
جناب شاروال! حضار گرامی!
مردم افغانستان و مخصوصا شهریان کابل در طول سالیان متمادی رنج بی شماری را متحمل شده اند؛ رنج جنگ و ویرانی و مهاجرت؛ رنج تروریزم و حملات انتحاری تروریستی. اما سخت تر از این رنج ها، محرومیت و مشکلاتی است که این مردم از جهت عدم برخورداری از خدمات مناسب شهری متحمل می شوند. در طول یک و نیم دهه اخیر شهر کابل و شهریان کابل از کمک ها و برنامه های انکشافی سهم بسیار اندک و ناچیز داشته اند. هنوز هم حاشیه نشینی در کابل بیداد می کند و اکثریت نفوس شهر در حاشیه های شهر به گونه ای زندگی می کنند که از خدمات مناسب محروم هستند و هنوز هم برخی از نواحی شهر کابل در حالت بدتر از روستاهای کشور به سر می برند. هنوز هم در نواحی زیادی از شهر، از برق و آب آشامیدنی و از تعمیر مکتب و کلینیک و شفاخانه و حتی از سرک های معیاری و کوچه های اسفلت شده خبری نیست.
شاید همه شما بگویید که همه این نارسایی ها به خاطر نبود یا کمبود بودجه شاروالی و نداشتن امکانات کافی برای تأمین خدمات است. این پاسخ در یک حدی قابل قبول است اما باید گفت که تمام شاروالی های دنیا بودجه خدمات خود را از طریق عواید داخلی خود و از مدرک فیس و محصول و وجوهی که از خود مردم دریافت می کند، تأمین می کند. امروز کابل طبق احصائیه رسمی اداره مرکزی احصائیه 4،6 میلیون و طبق احصائیه های غیر رسمی در حدود شش میلیون نفوس دارد. با توجه به وسعت شهر و ازدیاد نفوس، هرگاه امور شاروالی و جمع آوری عواید آن درست مدیریت شود، اگر نه تمام مشکلات، حداقل قسمت عمده مشکلات شهری خود به خود حل خواهد شد. امروز برای بهبود مدیریت در شاروالی لازم است که اقدامات ذیل به طور سریع و قاطع عملی شود:
1. تشکیل شاروالی کابل از نو مطابق نیاز و ضرورت و مطابق با استندردهای عصری و معیارهای لازم در امور شهرداری، مورد بازنگری قرار گیرد و در همه بست ها و سمت های مرکز و نواحی، اشخاص مسلکی، متخصص، تحصیل کرده، جوان، با انرژی، پاکدست و باکفایت گمارده شوند.
2. ادارات شاروالی بازسازی شده و برای اجراآت اداری، سازوکار ساده در نظر گرفته شده و طی مراحل اسناد در بخش های مختلف کوتاه شود و در جهت از بین بردن بوروکراسی اداری از شیوه های حکومتداری الکترونیک کار گرفته شود. به عنوان مثال جمع آوری محصول، مالیات، جرایم ساختمانی و سایر عواید باید به صورت انترنتی و کامپیوتری انجام شود.
3. در برابر فساد اداری و سوء استفاده ها مخصوصا در جمع آوری عواید، از مرکز شاروالی گرفته تا نواحی، مبارزه قاطع و بی امان صورت گیرد.
4. از کار تکراری و تداخل وظیفوی بین ادارات مرتبط جلوگیری شود و در میان ادارات مختلفی که وظیفه خدمت رسانی را به عهده دارند، تفکیک وظایف و هماهنگی لازم به عمل آید. چون طبیعی است که خدمات شهری تنها به شاروالی خلاصه نمی شود بلکه تمام وزارت های شهرسازی، معارف، صحت عامه، انرژی و آب، اداره انکشاف زون پایتخت، شرکت های برشنا و آبرسانی، اداره محیط زیست و غیره همگی در ساحه وظایف خود، مسئولیت دارند که نیازهای مردم کابل را تأمین کنند.
5. همچنین شاروالی مکلف است در کنار قانون اصلی شاروالی، تمام قوانین، مقرره ها، لوایح، پالیسی ها و پلان های کاری خود را بازنگری کند و همگی را مطابق به شرایط زمان و نیازهای کنونی شهر کابل عیار نماید.
6. نقطه مهم دیگر هم این است که اکنون وقت آن فرا رسیده که دولت و به طور خاص شاروالی ها و کمیسیون مستقل انتخابات، بیش از این تعلل نکرده و حکم قانون اساسی را تطبیق نمایند و شاروال ها و مجالس شاروالی و حد اقل شاروال های شهرهای مهم کشور را از طریق انتخابات آزاد و عمومی و مستقیم مردم تعیین نمایند. ما امیدواریم در خلال یک یا دو سال آینده همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی و ولسوالی ها، بتوانیم انتخابات شاروالی ها را نیز برگزار کنیم و شاروال های خود را از طریق آرای مردم انتخاب کنیم.
حضار گرامی! شاروال محترم!
جدا از مشکلات سازمانی و مدیریتی در شاروالی، لازم است بخشی از مشکلات عمومی شهری کابل را نیز به طور خلاصه و فهرست وار یادآوری کنیم. چند موضوع از چالش های اصلی است که باید حل آن ها از طریق شاروالی در اولویت قرار گیرد:
1- عدم دسترسی برخی از نواحی به سرک و همچنین خامه بودن بسیاری از سرک ها و کوچه ها و ضرورت اسفلت آن ها.
2- مشکل کثافات و زباله و ضرورت اقدام جدی و همه جانبه در زمینه تنظیف شهر و حفظ محیط زیست و اقدام برای سرسبزی و ایجاد پارکها و فضای سبز شهری.
3- مشکل ازدحام و تراکم نفوس و وسایط نقلیه و مسدود شدن راه ها و معابر عمومی و ضرورت تنظیم مجدد ترافیک و انتقال مدیریت آن از وزارت داخله به شاروالی و تمرکز بر توسعه و گسترش شبکه ترانسپورت عامه در تمامی سطح شهر و همچنین به روز رسانی مدیریت ترافیک شهری در مناطق مزدحم خصوصا چهارراه ها و سرک های مرکزی شهر.
4- مشکل وجود ساحات غیر پلانی و قباله های عرفی و ضرورت شامل شدن این مناطق در پلان شهری و تطبیق کامل ماستر پلان شهری و پلان های بهسازی در این نواحی و اقدام به ثبت ملکیت ها و جایدادها و صدور قباله های شرعی برای مالکین زمین ها و جایدادها.
5- مشکل ساخت و سازهای خودسر و غصب زمین های دولتی و غیر دولتی توسط زورمندان و مافیای زمین و ضرورت ایجاد میکانیزم مناسب و برخورد قاطع و جدی در موارد تخطی و نقض قانون.
6- مشکل نداشتن آب و برق و نداشتن تعمیر مکتب و کلینیک و شفاخانه در بسیاری از نواحی که باید با هماهنگی ادارات مربوطه این مشکلات رفع گردد. به عنوان مثال در ناحیه 13 شهر کابل که بیش از یک میلیون نفوس زندگی می کنند، تنها یک شفاخانه 50 بستر وجود دارد و بسیاری از مکاتب این ناحیه هنوز تعمیر و یا تجهیزات لازم ندارند و قسمت های از گذرهای آن برق ندارند و کوچه های تنگ و خامه آن، عبور و مرور اشخاص و وسایط را با مشکلات جدی مواجه ساخته است.
7- تعیین بازارها و محلات خاص برای اصناف و دست فروشان و تأسیس و یا جابجایی مراکز آموزشی، درمانی، خدماتی و اداری همچون شفاخانه ها، مکاتب، دفاتر محلی و منطقه ای شاروالی، با هماهنگی ارگان¬ها و سازمان¬های مربوطه در نقاط مختلف شهر تا هم مردمی که در حاشیه شهر زندگی می کنند، دسترسی آسان به خدمات دولتی داشته باشند و هم از تمرکز آن ها در یک نقطه جلوگیری شود. با این کار هم مردم به سادگی می توانند به خدمات دولتی دسترسی داشته باشند و هم از سفرهای غیر ضروری که موجب ایجاد ترافیک می شود می توان جلوگیری کرد.
8- تلاش برای جذب سکتور خصوصی و ایجاد سهولت برای آنان جهت سرمایه گذاری در پروژه های شهری. به عنوان مثال می توان از ظرفیت و توانمندی شرکت های خصوصی ترانسپورتی که هم اکنون در سطح شهر فعالیت می کنند استفاده نمود، به شرطی که فعالیت و عملکرد آنان زیر نظر شاروالی سازماندهی شود و عواید آنان به صورت شفاف جمع آوری گردد.
حضار گرامی! مهمانان عالیقدر!
نکته قابل ذکر دیگر این است که شاروالی ما در صورتی می تواند در انجام وظایف خود موفق شود که شهریان شریف کابل در همه عرصه ها به تمام معنا با شاروالی همکاری نمایند. به این جهت از تمام اقشار مردم مخصوصا علما، فرهنگیان، جامعه مدنی، بزرگان، متنفذین و جوانان انتظار داریم که شهر را خانه خود بدانند و برای بهبود وضعیت خانه و محل سکونت خود از هیچ کوششی دریغ نفرمایند.
در پایان ضمن سپاس مجدد از هیأت رهبری شاروالی کابل مخصوصا شخص آقای عبدالله حبیب زی سرپرست محترم شاروالی کابل، از قراردادیان محترمی که در داوطلبی برنده شده و امروز قراردادهای خود را امضا می نمایند، جدا می خواهیم که مطابق شرایط تنظیم شده در قرارداد، کار محوله را با بهترین کیفیت و در موعد تعیین شده به انجام برسانند و از شاروالی محترم و نواحی آن و شوراهای مردمی محل نیز می خواهیم که بر نحوه پیشرفت کارها از نزدیک نظارت نمایند.
تشکر از توجه شما
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
(مرکز رسانه های حکومت- پنجشنبه- 25 جوزای 1396)

37 بازدید
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)
کد خبر: 1892

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عکس و فیلم