محفل افتتاحیه صندوق حمایت از خبرنگاران قبل از ظهر امروز در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد. رئیس جمهور، استاد دانش معاون دوم رئیس جمهور، اعضای کابینه، اعضای کمیته مصونیت مشترک حکومت و رسانه‌ها، رئیس و اعضای فدراسیون خبرنگاران، رئیس و اعضای صندوق حمایت از خبرنگاران، مسئولین و نمایندگان رسانه‌ها، نمایندگان سکتور خصوصی، سخنگویان نهادهای دولتی در این جلسه اشتراک کرده کرده بوند.

استاد دانش در سخنرانی خود، ابتدا از رئیس جمهور به خاطر حمایت همه‌جانبه‌شان از رسانه‌ها و ژورنالیستان و تلاش برای تأمین مصونیت و امنیت آنان و رسیدگی به مشکلات رسانه‌ای و تقویه صندوق حمایوی از خبرنگاران قدردانی کرد.

معاون رئیس جمهور حضور جوانان و نسل دانشگاهی را بعنوان دو خصوصیت عمده و امیدوارکننده در رسانه‌ها و صنعت رسانه‌گری در افغانستان مطرح کرد و بیان داشت که رسانه‌ها در حقیقت باید رهبران آینده کشور را تربیه کنند و نسلی را آموزش دهند که مدیریت کشور را به عهده بگیرند.

معاون رئیس جمهور در همین راستا از برخورد انتقادی رسانه‌ها استقبال کرد و بیان داشت که «ایفای نقش نظارتی رسانه بدون نقد حکومت امکان‌پذیر نیست». وی اما از رسانه‌ها خواست که تلاش کنند تا حقایق و واقعیت‌های کشور را آن گونه که هست بیان کنند.

استاد دانش تأکید کرد که حکومت با همکاری نهاد‌های رسانه‌ای تلاش می‌کنند تا به مشکلات خبرنگاران و رسانه‌گران به صورتی که انتظار می‌رود رسیدگی به موقع صورت گیرد. وی افزود که کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها برای پیگیری و رسیدگی به مشکلات خبرنگاران و رسانه گران تاکنون بیست و دومین جلسه ماهانه خود را برگزار کرده که دست آوردهای خوبی داشته است. وی گفت که به اعتراف نهاد خبرنگاران بدون مرز، چنین کمیته‌ای در چنین سطحی در هیچ کشوری وجود ندارد.

معاون رئیس جمهور گفت که با تشکیل این کمیته، هماهنگی لازم بین رسانه‌ها، ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌ای و نهادهای امنیتی در قالب کمیتۀ مشترک در مرکز، و ایجاد کمیته‌های ولایتی در هر ولایت به ریاست معاون والی و ترکیب ادارات مربوطه و نمایندگان انتخابی رسانه‌های فعال ولایت صورت گرفته است. وی گفت برای تأمین امنیت خبرنگاران در حالات تهدید بلند، طرح خانه امن در برخی از ولایات و یا زون ها را نیز روی دست گرفته ایم که به اجرا گذاشته خواهد شد.

معاون رئیس جمهور در خصوص بررسی به پرونده‌های خشنوت علیه خبرنگاران در کمیته مشترک رسانه‌ها گفت که بررسی همه قضایای گذشته خاتمه یافته است و فعلا هیچ قضیه بررسی ناشده نداریم و اکنون بررسی عاجل تمام رویدادهای جاری مربوطه، به صورت هفته‌وار و ماهانه صورت می گیرد.

استاد دانش اسناد تقنینی مربوط به فعالیت‌های رسانه‌ها، مثل قانون دسترسی به اطلاعات، مقرره طرز فعالیت و تأسیس رسانه‌های همگانی خصوصی، رهنمود نشرات زنده از صحنه‌های جنگ و نیز تهیه طرزالعمل کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها را از دیگر دست‌آوردهای مهم این کمتیه عنوان کرد.

استاد دانش یکی از فعالیت های کمیته مشترک را بررسی مجدد اساسنامه صندوق حمایت از خبرنگاران و بررسی فعالیت‌های گذشته این صندوق و آمادگی برای احیای مجدد آن با اساسنامه جدید و مسئولین جدید عنوان کرد و از اراکین دولتی و تجار ملی درخواست کرد که در بخش تقویت و حمایت از این صندوق همکاری همه جانبه داشته باشند. استاد دانش از رئیس صندوق حمایت از خبرنگاران و دیگر همکاران شان تشکر کرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به جایگاه و مقام قانون جدید دسترسی به اطلاعات در سطح جهان گفت یکی از محورهای اساسی و کاملا جدید در این قانون، تشکیل یک کمیسیون خاص پنج نفره جدید مستقل از حکومت با تشکیل و بودجه مستقل و به نام کمیسیون دسترسی به اطلاعات است که اعضای آن از طریق کمیته گزینش شناسایی شده و به رئیس جمهور جهت منظوری معرفی می گردد. استاد دانش از وزیر اطلاعات و فرهنگ خواست که کار کمیته گزینش را سرعت بدهد تا هر چه زودتر این کمیسیون تأسیس شود تا با تأسیس این کمیسیون مرحله تطبیق عملی احکام این قانون فراهم شود.

استاد دانش با اشاره به نزدیک شدن روز برگزرای انتخابات از اعلام آمادگی رسانه‌ها برای اطلاع رسانی به موقع و همکاری با نهادهای ذی‌ربط تشکر کرد.

به گفته استاد دانش یک جلسه هماهنگی به میزبانی وزارت اطلاعات و فرهنگ و با اشتراک همه رسانه ها برای اطلاع رسانی در روز برگزاری انتخابات دابر خواهد شد. همچنین گفت که در مرکز رسانه های حکومت، یک مرکز فعال هماهنگی خبری و اطلاع رسانی به مدت سه روز مستقر شود تا در مورد انتخابات به طور سریع و به موقع اطلاع رسانی کنند.

استاد دانش ابراز امیدواری کرد که با آمادگی‌هایی که از سوی حکومت و کمیسیون گرفته شده، انتخابات پارلمانی ما بدون هیچ مشکلی و به صورت پرجوش و باشکوه برگزار گردد.

در این برنامه رئیس جمهور شخصا مبلغ ۵ میلیون افغانی به صندوق حمایت از خبرنگاران اهدا کرد و گفت که وزارت مالیه آمادگی ۱۰ میلیون افغانی را برای اهدای کمک به صندوق حمایت از خبرنگاران دارد.

رییس جمهور گفت که رسیدگی به مشکلات مالی خانواده‌های شهدا و تداوی خبرنگاران مجروح اولویت کار صندق حمایت از خبرنگاران است.

ضیا بومیا معاون کمتیه مشترک حکومت و رسانه‌ها نیز در سخنرانی خود گفت: «این صندوق موجب خواهد شد که دست خبرنگاران ما از گدایی ان.جی.او ها و سفارت‌ها کوتاه گردد و دست شان به جیب خودشان باشد. فرق نمی‌کند که جیب‌شان خالی است؛ جیب خالی خود بهتر از جیب پر دیگران است».

فریده نیکزاد نیز در صحبت‌های خود از تلاش‌های حکومت و مخصوصاً معاون دوم رئیس جمهور در حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران تشکر کرد.

اشتراک گذاری