تدامیچی یماماتو رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، قبل از ظهر سه شنبه ۲۰ سنبله با استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری دیدار کرد.

در این دیدار معاون رئیس جمهور تأکید کرد که شورای امنیت سازمان ملل حمله بر گروه خاص قومی درافغانستان را باید به صورت مستقل بررسی کند.

این درخواست معاون رئیس جمهور در پی حملات اخیر تروریستی در غرب کابل مطرح شد. در این حملات شماری از باشندگان غرب کابل قربانی شده و دها تن دیگر زخمی شدند.

استاد دانش این حملات را هدف‌مندانه خواند که درآن یک گروه خاص قومی هدف قرار گرفته است. وی گفت این مسئله باید به صورت مستقل و جدا از بحث امنیت و مسایل سیاسی افغانستان در سازمان ملل متحد وبه خصوص شورای امنیت بررسی شود.

نماینده سازمان ملل متحد درافغانستان ضمن ابراز نگرانی از حمله بر شهروندان عادی کشور گفت که از نهادهای مربوطه سازمان ملل متحد از جمله شورای حقوق بشر این سازمان خواهد خواست تا موقف خود را در این زمینه روشن کنند.

آقای یماماتو اطمینان داد که مطالبۀ معاون رئیس جمهور را با مسؤولان اصلی شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح می کند.

دراین دیدار مسئله امنیت و مصوونیت خبرنگاران نیز مورد بحث قرار گرفت.

آقای یماماتو با اشاره به حوادث اخیر که شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در آن قربانی شدند، از حکومت افغانستان خواست که برای تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران تلاش بیشتر کند.

معاون رئیس جمهور اما با بیان اینکه خبرنگاران و رسانه‌ها یکی از اهداف گروه‌های تروریستی است گفت که در کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت که رهبری آن را شخص وی به عهده دارد، طرزالعملی برای تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران تهیه شده و تلاش می‌شود که تدابیر بهتری برای امنیت خبرنگاران و رسانه ها روی دست گرفته شود.

در طرز العمل یاد شده مکانیزمی خاص برای امنیت خبرنگاران در زمان پوشش رویدادهای امنیتی و حملات گروه‌های تررویستی از طریق هماهنگی بین نیروهای امنیتی، رسانه‌ها و خبرنگاران تعریف شده است.

استاد دانش با توجه به اهمیت آزادی بیان و اطلاع رسانی، به واکنش جدی جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی به خصوص سازمان ملل متحد در هدف قرار گرفتن خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای از سوی گروه‌های تروریستی تأکید کرد.

معاون رئیس جمهور گفت که حکومت افغانستان به حمایت از آزادی بیان، اطلاع رسانی به شهروندان، تأمین امنیت و مصوونیت رسانه ها و خبرنگاران متعهد است.

در این دیدار، موضوعات مربوط به انتخابات پارلمانی نیز بحث شد. آقای یماماتو مطالبۀ شماری از احزاب سیاسی مبنی بر تغییر نظام انتخاباتی و استفاده از تکنالوژی در پروسۀ رای دهی را با توجه به میعاد زمانی تعیین شده برای انتخابات عملی ندانسته و بر تلاش‌های پیگیر کمیسیون مستقل انتخابات به تفهیم احزاب سیاسی تأکید کرد.

وی مسدود کردن دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در برخی ولایات را غیر قانونی خوانده گفت که حکومت افغانستان و کمیسیون‌های انتخاباتی برای آگاهی مردم در این زمینه باید دست به کار شوند.

استاد دانش نیز ضمن قدر دانی از همکاری دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در مسایل مربوط به انتخابات بر تلاش‌های جدی کمیسیون‌های انتخابات در امر انجام وظایف و مکلفیت‌های قانونی هردو کمیسیون تأکید ورزید.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اخیرا کارکرد کمیسیون های انتخاباتی با پیشرفت های خوبی همراه بوده است، از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که انتخابات پارلمانی را به موقع برگزار کند.

اشتراک گذاری