از روز جهانی استندرد با حضور و سخنرانی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس شواری عالی استندرد، قبل از ظهر روز سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷، در کاخ شورای وزیران تجلیل شد.
معاون دوم رئیس جمهور نخست برگزاری انتخابات پارلمانی کشور را یک رویداد تاریخی و سرنوشت ساز خوانده گفت که در روزهای تاریخی ۲۸ و ۲۹ میزان مردم افغانستان سنگ تمام را گذاشتند. وی گفت که صفوف طولانی رأی دهی در همه ولایات نشان دهنده اراده قاطع و انتخاب عقلانی مردم بود.
معاون رئیس جمهور پروسه انتخابات پارلمانی را نخستین پروسۀ خواند که به طور کامل تحت مدیریت و رهبری دولت و نهادهای ملکی و امنیتی افغانستان برگزار شد و توانمندی دولت افغانستان را در مدیریت پروسه‌های بزرگ ملی به نمایش گذاشت.
وی از از همکاران انتخاباتی، حکومت افغانستان و در رأس آن از رئیس جمهور سپاسگزاری کرد که با جدیت و دقت مسایل مختلف مربوط به انتخابات را نظارت و پی گیری می‌کرد.
معاون رئیس جمهور عملکرد رسانه‌ها و خبرنگاران را در پروسه انتخابات شجاعانه و ستودنی توصیف کرد و گفت که رسانه‌ها به درستی نشان دادند که به منافع مردم خود وفادار اند و از هوشیاری و توانمندی بالایی برخوردار می‌باشند.
به باور معاون رئیس جمهور، مشارکت گسترده زنان افغانستان در همه ولایات یک نمایش قدرتمندانه و معنادار از تحول عمیق سیاسی و فرهنگی در همه لایه‌های جامعه افغانستان و نشان دهنده تغییر بنیادین در سطح روابط و ساختار اجتماعی افغانستان می باشد. وی تصریح کرد که در این سرزمین بعد از این، زنان هرگز تسلیم باورهای کج و معوج، تعصب و تحجّر نخواهند شد.
استاد دانش با اشاره به پیام روشن مشارکت شهروندان در این انتخابات بیان داشت که شهروندان افغانستان حل‌وفصل مسایل سیاسی افغانستان را تنها از طریق ارادۀ آزاد و با استفاده از روش‌های دموکراتیک و صلح‌آمیز امکان‌پذیر می‌دانند، نه با توسل به جنگ و شیوه‌های خشونت‌آمیز.
وی از مخالفان خواست که اگر آنان می‌خواهند در کنار ملت افغانستان باشند، بیایند از طریق رقابت آزاد سیاسی، اقتدار و مشروعیت خود را از رأی مردم بگیرند و نه از تفنگ و توسل به انتحار و انفجار.
استاد دانش با اشاره به مشکلات زیادی که در جریان انتخابات اتفاق افتاد گفت:« این مکلفیت کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان است که از آرای مردم به خوبی حراست و صیانت کنند و به صورت شفاف، عادلانه به شکایت‌های مردم، تخطی‌ها و تخلفات انتخاباتی رسیدگی نمایند.» استاد دانش از کمیسیون های انتخاباتی خواست که به زودترین فرصت ممکن انتخابات را در دو ولایت بزرگ افغانستان یعنی قندهار و غزنی نیز برگزار کنند تا همه مردم ما به صورت عادلانه از حق سیاسی خود بهره‌مند شوند.
استاد دانش به مناسبت روز جهانی استندرد از مسؤلین اداره ملی استندرد افغانستان خواست که این اداره باید تلاش کنند تا مکلفیت های خود را براساس احکام قانون به پیش ببرد.
اداره ملی استندرد افغانستان بعنوان یک اداره تخنیکی و مسلکی درسال ۱۳۸۶ با تصویب شورای وزیران تأسیس شد و در سال ۱۳۹۶ قانون استندرد مجددا تعدیل و تصویب گردید.
تهیه ستندردهای ملی، تأیید معیارهای ملی شهرسازی و مسکن، پاسخ گویی به موقع از استندردها و مقررات تخنیکی مطابق به تعهدات بین المللی افغانستان، اعطای تصدیق نامه کیفیت برای محصولات تولیدی و آزمایش لابراتواری اموال وارداتی و صادراتی تنها بخشی از وظایف و مکلفیت اداره ملی استندرد می‌باشد.
به گفته استاد دانش این اداره در مدت فعالیت خود در ۱۱ سکتور حدود ۵۸۵ استندرد ملی و ۶ کد ملی ساختمانی را تدوین کرده و در بخش آگاهی دهی و تبلیغات و ارتباط با نهادهای بین المللی و منطقوی هم فعالیت های زیادی انجام داده است. با این هم معاون رئیس جمهور ابراز تأسف کرد که این مقدار فعالیت در طول بیش از یک دهه هرگز بسنده نیست. وی از مسؤلان و نهاد های ذی ربط خواست که در این رابطه مسئولانه تر و جدی تر عمل کنند و هشدار داد که این کوتاهی ها به هیچ صورت پذیرفتنی نیست.
در این جلسه همچنین انجینر عبدالخالق بابر سرپرست اداره ملی استندرد، عتیق الله نصرت رئیس هیأت عامل اتاق های صنعت و تجارت و دیگر نمایندگان نهاد های ذی ربط صحبت کردند.
آقای بابر سرپرست اداره ملی استندرد، ضمن برشمردن برخی از دست آورد های این اداره وعده سپرد که رهنمودهای شورای عالی استندرد را که به ریاست معاون دوم رئیس جمهور رهبری می شود، مورد تطبیق قرارخواهد داد و تلاش می کند که وجایب و مکلفیت های این اداره به درستی و به موقع عملی گردد.
در این محفل سلامت عظیمی وزیر امور زنان، انجنیر عبدالخالق بابر سرپرست اداره ملی استندرد، معینان و رؤسای ادارات دولتی، اعضای شورای عالی استندرد، نمایندگان سکتور خصوصی و نهادهای بین المللی و رسانه ها اشتراک ورزیده بودند.

اشتراک گذاری