استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در سفرش به کشور ترکیه، بعد از ظهر روز سه شنبه، به صورت جداگانه از آرامگاه مولانا جلاالدین محمد بلخی و شمس تبریزی در شهر قونیه ترکیه باز دید کرد.
مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولوی، شاعر بزرگ قرن هفتم هجری است. مولوی در سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ افغانستان زاده شد. به روایتی وی به قصد حج، از بلخ به بغداد و سپس مکه و پس از انجام مناسک حج به شام رفت. به تعقیب آن با دعوت علاءالدین کیقباد سلجوقی به قونیه رهسپار شد و تا اواخر عمر همان‌جا ماندگار شد و سرانجام به یکی از چهره های علمی و عرفانی تبدیل شد.
ملاقات و آشنایی مولوی با شمس تبریزی که یک رویداد مشهور تاریخی است در سال ۶۴۲ هجری قمری یک انقلاب فکری و معنوی در وی پدید آورد.
مولوی سر انجام در سال ۶۷۲ هجری قمری در قونیه بدرود حیات گفت.
از آثار او می‌توان به مثنوی معنوی، دیوان غزلیات یا کلیات شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد که مشهور ترین آن مثنوی معنوی است.
یکی از نوادگان مولوی که نسل بیست و دوم مولوی به حساب می آید در ترکیه زندگی می کند.
به گفته معاون والی قونیه از آنجا که خانقای مولانا در بلخ و آرامگاه او در قونیه است قبلا خواهر خواندگی بین شهر های قونیه و بلخ امضا شده است
استاد دانش مولانا را نقطه اشتراک بین دو کشور افغانستان و ترکیه خوانده و از محلات مختلف آرامگاه وی از جمله موزیم خاطرات مولوی و آثاری که در آن به نمایش گذاشته شده است، دیدار کرد.

اشتراک گذاری