استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در واکنش به حمله گروهی از طالبان بر مردم ملکی و بی‌سلاح ولسوالی ارزگان خاص در ولایت ارزگان گفت: «تأسف در این است که نه از طرف ادارۀ محلی و نه از طرف نهادهای امنیتی ما از مرکز، به هر دلیلی هیچ نوع اقدام عملی برای دفاع از مردم و جلوگیری از حملات طالبان صورت نگرفته است.»

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مشکلات و ناگزیری‌های نیروهای امنیتی کشور برای همه ما قابل درک است، تأکید کرد که نهادهای امنیتی و دفاعی کشور مکلف هستند که در حد امکانات خود به اسرع وقت و از هر راه ممکن به کمک این منطقه بشتابند و از مردم ملکی و بی دفاع آن دفاع کنند.

استاد دانش تصریح کرد که نهادهای امنیتی نباید اجازه بدهند که مشکلات ارزگان خاص به یک گره کور دیگر تبدیل شود.

استاد دانش به شهدای مردم ارزگان خاص درود فرستاد و از مردم شریف و قهرمان آن منطقه خواست که تسلیم زورگویی‌های مهاجمین نشده و مردانه از عزت و آزادگی خود دفاع کنند.

وی همچنین به شهدای اخیر حادثه سقوط چرخبال اردوی ملی درود فرستاد و این حادثه را یک ضایعۀ بزرگ و جبران ناشدنی خواند.

استاد دانش که در مراسم روز جهانی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران صحبت می کرد، ضمن گرامی‌داشت از روز جهانی خاتمه یافتن معافیت خشونت و جرایم علیه خبرنگاران، به روان پاک شهدایی که جان‌شان را در راه آزادی بیان و اطلاع‌رسانی از دست داده اند درود فرستاد.

مراسم روز بین‌المللی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران از جانب «کمیته مصونیت خبرنگاران افغان» و یوناما با حضور استاد سرور دانش معاون رئیس جمهور و رئیس کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها، تادامیچی یاماماتو نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، رئیس کمیتۀ مصونیت خبرنگاران، اعضای کمیتۀ مشترک حکومت و ژورنالیستان، معینان و نمایندگان ادارات دولتی، مسئولین فدراسیون خبرنگاران، نمایندگان رسانه‌های کشور، سخنگویان نهادهای دولتی و ژورنالیستان قبل از ظهر روز پنجشنبه در تالار مرکز رسانه‌های حکومت برگزار شد.

استاد دانش گفت وجود فرهنگ معافیت از یک سو باعث می‌شود تا عاملین خشونت علیه خبرنگاران به پنجۀ قانون سپرده نشوند از سوی دیگر، باعث شده است در رده‌بندی جهانی، کشور ما در این رابطه در جایگاهی قرار گیرد که شایستۀ نام مردم و ملت ما نیست.

استاد دانش گفت که دولت افغانستان بر اساس کنوانسیون‌ها و توافقات بین‌المللی، خود را متعهد و مؤظف به تأمین امنیت شغلی و جانی خبرنگاران می‌داند.
استاد دانش تأکید کرد «محافظت از آزادی بیان و تأمین امنیت کاری خبرنگاران و رسانه‌های آزاد برای نظام سیاسی افغانستان یک خط قرمزِ غیرقابل عبور است.» وی رسیدگی و پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران، اطلاع رسانی به موقع در مورد تهدیدات و خطرات، تهیه رهنمودها برای نحوه حضور خبرنگاران در صحنه های جنگی و تروریستی، تعدیل و اصلاح اسناد تقنینی مربوطه و تلاش برای بازگشایی مجدد صندوق حمایت خبرنگاران را بخشی از فعالیت‌های کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه‌ها عنوان کرد. وی از همکاران بین‌المللی افغانستان نیز خواست که در مورد قضایای حمله بر رسانه‌ها و خبرنگاران باید نقش برجسته‌تر از آنچه تا حالا داشته‌اند ایفا نمایند.

وی یک بخش عمده مشکلات خبرنگاران را ناشی از نحوه برخورد مالکان و مسئولان رسانه ها خواند. به گفتۀ استاد دانش، مصونیت شغلی و حقوق کارمندی خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها از جانب تعدادی از رسانه‌ها رعایت نمی‌شود.

در این جلسه تادامیچی یاماماتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز صحبت کرد. آقای یاماماتو بر همکاری جامعۀ جهانی و حمایت آنان از آزادی بیان در افغانستان تأکید کرد. وی گفت که آزادی بیان و رشد رسانه ها در افغانستان یک دست‌آورد ماندگار است.

نجیب شریفی رئیس کمیتۀ مصونیت خبر نگاران در صحبت های خود از استاد دانش به خاطر حمایت‌های همه جانبه‌اش از رسانه‌ها و خبرنگاران در افغانستان ابراز قدردانی کرد. وی بیان داشت که استاد دانش در تمام سال‌های مسئولیت‌اش همیشه پیشتیبان رسانه‌ها در افغانستان بوده است.

اشتراک گذاری