صبح امروز چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۳ وزیر ارشاد، حج و اوقاف و اعضای کمیته نظارت حج گزارش تفصیلی خویش ار پروسه حج سال ۱۳۹۳ به حضور استاد سرور دانش معاون ریاست جمهوری اسلامی افغانستان ارایه کردند.

یوسف پشتون مشاور رییس جمهور در امور مسکن و شهرسازی طی گزارشی ضمن مثبت خواندن کلیت پروسه حج امسال اظهار داشت: علی رغم دستاوردهای کلانی که در سال های اخیر ما در پروسه حج داشته ایم، مشکلاتی نیز وجود دارد که امیدواریم با توجه ویژه به اهمیت پروسه حج در سال های آینده مرتفع گردد. وی افزود: یکی از مهم ترین مشکلات ما در این پروسه کلان مشکلات ترانسپورتی است که بی مسولیتی برخی از شرکت های هوایی، کهنه بودن طیاره های آن شرکت ها و ظرفیت پایین طیاره ها از جمله این مشکلات به شمار می رود. مشاور رییس جمهور هم چنین تصریح کرد: بی تجربگی برخی از معلمین و نبود انسجام کافی میان نهادهای مربوطه از دیگر مشکلات است که امیدواریم در سال های مرتفع شود.

هم چنین داکتر یوسف نیازی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف نیز طی گزارشی پروسه حج سال ۹۳ را بسیار خوب توصیف کرده و اظهار داشت: ۴۴ لایحه در بخش های مختلف حج تهیه شده تمام پروسه حج بر اساس این لوایح اعمال می شود و بسیاری از مشکلات ما در سال های اخیر مرتفع شده و حج امسال نیز در یک فرایند بسیار شفاف و متفاوت از سال های گذشته صورت گرفته است. وی افزود: کاهش تعرفه حج برای حجاج، سهولت در مناسک، خدمات عمومی برای حجاج، کسب مقام عالی بعثه افغانستان در میان دیگر کشورهای مسلمان، نظارت از پروسه حج توسط کمیته نظارت و… از دستاوردهای حج امسال بوده است. وی تاکید کرد: ما همه مشکلات را یادداشت می کنیم و هر ساله به دنبال رفع آن ها بوده ایم تا رضایت حجاج خود را به دست آورده ایم.

پس از گزارش کمیته نظارت و وزیر، معاون رییس جمهور ضمن ابراز رضایت از پروسه حج امسال اظهار داشت: زحمات همه کسانی که در پروسه حج سهم داشته اند قابل قدر است و در آینده در یک فرصت مناسب امیدواریم که زمینه فراهم شود تا با حضور شخص رییس جمهور از آن ها تقدیر به عمل آید. وی هم چنین افزود: در این جا باید از مدیریت و رهبری استاد خلیلی نیز تقدیر کنیم که در طول سال هاى گذشته در راس کمیته حج قرار داشته و همواره خالصانه زحمت کشیدند تا ما امروز شاهد رضایت نسبی حجاج افغانستان باشیم.

معاون رییس جمهور اطمینان داد که در آینده با اراده جدی و اشخاص دلسوزی که در هیات رهبری کمیته حج قرار دارند، همه مشکلات قابل رفع است و می توانیم شرایطی بسیار بهتر از گذشته به وجود آوریم. وی تاکید کرد: شخصا در جریان پروسه حج قرار دارم و همه حاجیانی را که ملاقات کرده ام، خوش بختانه از پروسه حج و خدمات ارایه شده امسال راضی بوده است و من شخصا به همه کسانی که دست اندرکار مسایل حج بوده است، تبریک می گویم. زیرا در سال های گذشته متاسفانه مشکلات زیادی در پروسه حج وجود داشت که به طور نسبی حل شده و ما دیگر شاهد توهین و تحقیر حجاج افغانستان در میان حجاج دیگر کشورها نیستیم.

اشتراک گذاری