بعد از ظهر امروز سه شنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۴ جلسه کمیته ملی حج فرضی تحت ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان و رییس آن کمیته برگزار شد و آخرین وضعیت پروسه حج مورد بررسی قرار گرفت. 
معاون رییس جمهور در آغاز جلسه ضمن اظهار رضایت از روند کارهای انجام یافته در مورد حج به خصوص پروسه انتقال حجاج گفت: مهم ترین مساله ای که برای حج امسال مطرح بود، پروسه انتقال حجاج بود که خوش بختانه با تدابیر اتخاذ شده، این موضوع حل شده و نگرانی از این جهت وجود ندارد. وی تاکید کرد: ممکن است مشکلاتی دیگر به صورت احتمالی مطرح باشد ولی چندان مهم نیست که بتواند پروسه را با مشکل جدی مواجه سازد.
استاد دانش از همه نهادهای مربوطه خواست تا در هماهنگی کامل و به صورت متعهدانه عمل نموده و دین خود را در راستای خدمت به مردم افغانستان ادا نمایند.
در این جلسه هم چنین وزیر ارشاد، حج و اوقاف گزارشی از وضعیت کلی پروسه حج در جلسه ارایه کرد و اطمینان داد که مشکل جدی وجود ندارد و تمام نهادهای ذیربط آمادگی های کامل را گرفته اند. وی ضمن ابراز این مطلب که در سال جاری برای هزینه هر حاجی ۳۵۰ دالر صرفه جویی شده است، گفت: در سال جاری ۲۴ هزار حاجی از افغانستان به حج اعزام خواهند شد که تا کنون تمام مراحل کار اعزام از جمله صدور پاسپورت، تهیه مکان های اقامتی در عربستان سعودی، تدابیر انتقال به وسیله شرکت آریانا، آموزش عملی حجاج در کابل و زون های مختلف کشور و… نهایی گردیده است.
هم چنین نماینده شرکت آریانا از فراهم نمودن سه بال طیاره مطابق ستندردهای بین المللی و کشور عربستان سعودی از سوی شرکت آریانا برای انتقال حجاج خبر داد و به معاون رییس جمهور و اعضای جلسه اطمینان داد که هیچ مشکلی در پروسه انتقال حجاج وجود نخواهد داشت.
در این جلسه هم چنین در باره نحوه نظارت از پروسه حج، نحوه ارایه خدمات صحی برای حاجیان، تدابیر امنیتی، هماهنگی های لازم میان افغانستان و عربستان سعودی، نشرات ارشادی در بین حجاج و آموزش های لازم، انعکاس دقیق اخبار مربوط به حج و… بحث های لازم صورت گرفت.

اشتراک گذاری