﴿بسم الله الرحمن الرحیم﴾
والذین استجابوا لربهم و اقاموا الصلوه و امرهم شوری بینهم و مما رزقناهم ینفقون. سوره شوری/ ۳۸
جلالت مآب آقای ابراهیمی رئیس ولسی جرگه، آقای احمد زی نایب دوم و آقای عرفان الله عرفان منشی دوم ولسی جرگه، نمایندگان محترم مردم افغانستان، کاندید وزیران محترم، وزیر امور پارلمانی، حضار گرامی، اصحاب رسانه ها، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
با درود بی پایان به روان پاک همه شهدای کشور مخصوصا شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی که قدرتمندانه از عزت و سربلندی مردم افغانستان دفاع می کنند و با تقدیم سلام و احترام به محضر یکایک شما نمایندگان مردم سرافراز افغانستان در ولسی جرگه؛ امروز بسیار مسرت دارم که یک بار دیگر در خانه ملت حضور پیدا کرده ام و به منظور تکمیل شدن اعضای کابینه حکومت وحدت ملی، اکنون جمعی دیگری از کدرهای شایسته و اشخاص متخصص، با تجربه، مدیر و مدبر را به منظور اخذ رأی تأیید، برای شما نمایندگان مردم معرفی می کنم و به شما اطمینان می دهم که گروه باقی مانده اعضای کابینه و ستره محکمه هم به زودی معرفی خواهند شد.
از آنجا که امروز (۲۵ نوامبر) مصادف است با روز جهانی محو خشونت علیه زنان، این مناسبت مهم را گرامی می دارم و این روز را برای همه زنان کشور مخصوصا بانوان عضو ولسی جرگه افغانستان تبریک می گویم و آرزو می کنم که حکومت و شورای ملی افغانستان بتوانند به کمک هم در رابطه به منع خشونت و راه های جلوگیری قانونی از این پدیده مجرمانه، اقدامات لازم و جدی را به عمل آورند و از شورای ملی افغانستان به طور خاص تقاضا دارم که تکلیف قانون منع خشونت علیه زنان را نیز هرچه زودتر مشخص سازند.
آقای رئیس! وکلای محترم مردم در ولسی جرگه!
علاقه مندم با اغتنام از فرصت، مطالب کوتاهی را در باره وضعیت عمومی دولت و فعالیت ها و برنامه های حکومت وحدت ملی با شما بزرگوران در میان بگذارم. کشور ما امروز در شرایط حساس و دشواری قرار دارد و با مشکلات زیادی مواجه هستیم. ما در سه سال گذشته وضعیت سختی را پشت سر گذاشتیم، ولی خوشبختانه با رهبری مدبرانه جلالت مآب رئیس جمهور و در اثر همدلی و هماهنگی کامل بین ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه، گام های استوار و متینی هم برداشته شده است که چند مورد را فهرست وار و از باب یادآوری ذکر می کنم:
۱٫ در بخش روابط و مناسبات خارجی، افغانستان اکنون در جایگاه مناسب و شایسته ای قرار دارد. تعهدات حکومت به جامعه بین المللی در محورهای مختلف در حال تطبیق بوده و پیشرفت های خوبی در این زمینه داشته ایم و جامعه بین المللی هم متقابلا در مناسبت های مختلف، حمایت های بی دریغ سیاسی، امنیتی و مالی خود را از دولت و مردم افغانستان اعلام داشته اند و مخصوصا استراتژی اخیر دولت آمریکا در مورد مبارزه با تروریزم و حمایت از موقف افغانستان، یک گام بسیار بزرگ و بی پیشینه در طول سالیان اخیر بوده که هم قابل تقدیر است و هم مایه امیدواری برای مردم افغانستان.
۲٫ در بخش امنیتی و دفاعی، دشمن با همه تلاش های همه جانبه خود در سه سال اخیر برای دستیابی به موقعیت برتر و یا سقوط دادن نظام، اکنون ناکام تر از هر وقت دیگر بوده و همه نقشه های جنگی و سیاسی آنان و از آن جمله تلاش های آنان مبنی بر ایجاد تفرقه و بی اعتمادی در میان اقوام کشور نقش بر آب شده است و در مقابل نیروهای دفاعی و امنیتی ما در این سال ها از تعلیمات مسلکی و تجهیزات کافی برخوردار شده و اکنون از نگاه روحی و مادی و معنوی در موقعیت برتر قرار دارند.
دولت افغانستان با این که برای تأمین صلح شرافتمندانه و عادلانه از هیچ کوششی دریغ نمی کند و دروازه مذاکره و مصالحه همچنان به روی مخالفین باز است اما دولت افغانستان و مخصوصا نیروهای امنیتی و دفاعی ما از استقلال و تمامیت ارضی کشور و همچنین از جان و مال تک تک شهروندان این کشور با قاطعیت تمام دفاع خواهند کرد و در برابر فشارهای رنگارنگ دشمنان هرگز تسلیم نخواهند شد.
۳٫ در بخش اقتصادی نیز شما می دانید که سه سال پیش در آغاز حکومت وحدت ملی، ما در وضعیت بسیار نابسامان و ناامیدکننده ای قرار داشتیم، ولی امسال وضعیت کاملا رو به بهبود است. پروژه های کلان منطقه ای به حرکت افتاده و یک نوع همگرایی سیاسی و همکاری منطقه ای با محوریت افغانستان آغاز شده که برگزاری هفتمین اجلاس ریکا به تاریخ ۱۴ و ۱۵ نوامبر امسال در ترکمنستان و امضای موافقتنامه راه لاجورد یک نمونه آن است و اجلاس قریب الوقوع قلب آسیا به تاریخ ۴ دسمبر آینده در آذربایجان و امضای موافقتنامه های متعدد با کشورهای آسیای میانه در سفرهای رئیس جمهور شاهد این مدعا است. در پروژه های کوچک و بزرگ داخلی نیز تحرک لازم ایجاد شده، عواید داخلی ما افزایش یافته و سرمایه گذاری های داخلی نیز رو به ازدیاد است. این ادعا را منابع معتبر بین المللی نیز تأیید می کند. گزارش اخیر بانک جهانی نشان می دهد که اقتصاد کشور نسبت به سال گذشته رشد نسبی داشته و از ۲،۲ به ۲،۶ ارتقا یافته و این سیر صعودی در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت و به همین جهت است که سروی اخیر ایشیا فوندیشن هم از بالا رفتن رضایت نسبی مردم حکایت می کند و گزارش های صندوق بین المللی پول نیز این بهبود و رشد را تأیید می کند. من مطمئن هستم که در سال مالی پیش رو، وضعیت به مراتب خوبتر و شفاف تر از گذشته خواهد شد و پروژهای ما به صورت جدی تر ادامه خواهد یافت.
۴٫ در بخش اصلاحات، باید بگویم که حد اقل در سه بخش، یعنی اصلاحات عدلی و قضایی و اصلاحات اداری و خدمات ملکی و مبارزه علیه فساد اداری گام های بزرگی برداشت شده است و در هر سه مورد برنامه ها و استراتژی های مؤثری تنظیم و تصویب شده و مسئولین مربوطه در هر مورد با جدیت اقدام کرده و اصلاحات مؤثری صورت گرفته است که من شخصا هم از مسئولین ستره محکمه و لوی سارنوالی و کمیسون اصلاحات اداری و خدمات ملکی و از شخص قاضی القضات، لوی سارنوال و رئیس کمیسیون اصلاحات اداری صمیمانه تشکر می کنم.
۵٫ در کنار آنچه گفته شد، برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها در سال آینده و انتخابات ریاست جمهوری در سال بعدتر، از اولویت های اصلی بوده که مخصوصا در یک سال اخیر در این رابطه اقدامات زیادی صورت گرفته است. در این رابطه لازم است اشاره کنم که انتقادات و پیشنهادات همه شخصیت ها، گروه ها و احزاب سیاسی کشور و نمایندگان مردم، از جانب حکومت همواره به صورت جدی تعقیب می شود. انتخابات به مردم افغانستان تعلق دارد و نه به حکومت، یا کمیسیون و یا تنها به پارلمان. باید همه نهادها مخصوصا شورای ملی ما و همه گروه ها اعم از سیاسی و مدنی سهم بگیرند و به نظریات شان احترام گذاشته شود. حکومت تنها تسهیلات ایجاد می کند و از قانونیت و شفافیت نظارت می کند. بر همین اساس ما همچنان که اعلام شده با اراده و تصمیم قاطع و جدی و با کمک و همکاری شورای ملی افغانستان، همه گروه های سیاسی و مدنی کشور و جامعه بین المللی، انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها را در سال آینده برگزار خواهیم کرد و امیدواریم با اقداماتی که صورت گرفته و می گیرد، در سال آینده یک انتخابات شفاف و عادلانه و عاری از تخطی و تخلف داشته باشیم.
وکلای محترم! حضار گرامی!
امروز همه ما به عنوان دولت و ملت افغانستان برای رسیدن به اهداف بزرگ ملی خود بیش از هر زمان دیگر نیاز به عقلانیت، خرد ورزی، مشوره، همدلی و همپذیری داریم و از همین رو همکاری و هماهنگی بین قوای سه گانه دولت مخصوصا همکاری بین دو قوه مقننه و قوه مجریه، یک عنصر کلیدی و رمز موفقیت ما در مبارزه با همه چالش ها و مشکلات است. در شرایط کنونی دشمنان مرئی و نامرئی افغانستان کوشش می کنند در میان اقوام باهم برادر کشور و در میان قوای سه گانه دولت و بین مردم و دولت، فاصله و بی اعتمادی ایجاد کنند. گرایش های نابخردانه قوم گرایی و تبارگرایی و تحریک احساسات و ایجاد فتنه در میان اقوام و زبان های کشور، از هر سوی هر کسی که باشد، یک خیانت ملی بوده و یک ضربه هولناک بر پیکر وحدت ملی و برادری مردم ما است. مسئولیت اصلی مبارزه با این فتنه های ویرانگر بر دوش ما و شما یعنی حکومت و شورای ملی است که به عنوان نمایندگان مردم و سکانداران کشتی رهبری و مدیریت کشور، با این خطرات و تهدیدات ویرانگر و رویکردهای غیر ملی و غیر اسلامی، برخورد جدی و قاطع نماییم.
وکلای محترم!
کاندید وزیرانی که امروز در خانه ملت حضور یافته اند، همگی چهره های برجسته و کدرهای شایسته وطن ما و دارای تجربیات طولانی در رهبری و مدیریت و اشخاص صادق و پاکدست هستند و در سکتورهای بی نهایت مهم حکومت، توظیف شده اند که به طور خلاصه عبارت است از: اول، سکتور امنیتی و دفاعی ما یعنی وزارت های مهم دفاع ملی و امور داخله؛ دوم، سکتور زیربنا و امور اقتصادی یعنی وزارت های فواید عامه، ترانسپورت، اقتصاد، معادن و پطرولیم، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، احیا و انکشاف دهات، زراعت، آبیاری و مالداری و کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین؛ سوم، سکتور تحصیلی ما یعنی وزارت تحصیلات عالی افغانستان و همچنین وزارت مهم سرحدات، اقوام و قبایل.
تقاضای ما از شما وکلای محترم ملت افغانستان این است که با توجه به حساسیت اوضاع کشور و با درک منافع و مصالح علیای مردم، به کاندید وزیرانی که امروز خدمت شما معرفی می شوند، در چوکات قانون اساسی و وظایف قانونی خود هر چه زودتر رأی تأیید بدهید تا به کمک خداوند و حمایت شما، کابینه ما هر چه زودتر کامل شود و وظایف قانونی و برنامه ها و پلان های خود را به اجرا بگذارد و به تشویش ها و نگرانی های مردم شریف ما پایان داده شود.
با تشکر مجدد از شما و ضمن این که سلام و احترام جلالت مآب رئیس جمهور و جلالت مآب رئیس اجرائیه را حضور همه شما تقدیم می کنم، از آنجا که احکام جداگانه رئیس جمهور در مورد معرفی کاندیدان نزد همه شما موجود است، از قرائت متن های جداگانه آن ها صرف نظر می کنم و تنها با قرائت لیست کاندیدان محترم، آن ها را رسما به ولسی جرگه شورای ملی افغانستان معرفی می کنم تا خانه ملت بر اساس احکام قانون اساسی افغانستان، اعضای جدید حکومت را مورد تأیید قرار دهند.
۱٫ محترم تورن جنرال ارکان حرب طارق شاه بهرامی، نامزد وزارت دفاع ملی؛
۲٫ محترم ویس برمک، نامزد وزارت امور داخله؛
۳٫ محترم محمد شفیق گل آغا شیرزی، نامزد وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل؛
۴٫ محترم انجنیر یما یاری، نامزد وزارت فواید عامه؛
۵٫ محترم مصطفی مستور، نامزد وزارت اقتصاد؛
۶٫ محترم پوهنمل داکتر نجیب الله خواجه عمری، نامزد وزارت تحصیلات عالی؛
۷٫ محترمه بانو نرگس نهان، نامزد وزارت معادن و پطرولیم؛
۸٫ محترم فیض الله زکی، نامزد وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین؛
۹٫ محترم شهزاد گل آریوبی، نامزد وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی؛
۱۰٫ محترم محمد حمید طهماسی، نامزد وزارت ترانسپورت؛
۱۱٫ محترم نصیر احمد درانی، نامزد وزارت زراعت، آبیاری و مالداری؛
۱۲٫ محترم مجیب الرحمن کریمی، نامزد وزارت احیا و انکشاف دهات.
تشکر از توجه شما – السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

اشتراک گذاری