﴿بسم الله الرحمن الرحیم﴾
جلالت مآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، برادر گرامی امرالله صالح کاندید معاونت اول ریاست جمهوری، برادر گرامی الحاج غضنفر، رؤسای محترم شورای ملی، اعضای محترم شورای ملی، رهبران احزاب سیاسی، شخصیت های سیاسی و ملی، حضار گرامی، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
در ابتدا گرامی می داریم یاد و خاطره همه کسانی را که جان‌های شیرین خویش را در راه استقلال و آزادی و مبارزه با دشمنان افغانستان از دست داده اند، به خصوص شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور و شهدای مظلوم حملات ضد انسانی انتحاری‌ و همچنین درود می فرستیم به روان پاک رادمردانی چون شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری، قهرمان ملی شهید احمدشاه مسعود، شهید راه صلح استاد برهان الدین ربانی، شهیدحاجی عبدالقدیر و ده ها شهید نام آور این سرزمین و افتخار داریم که متعهد به تداوم راه و آرمان آنان هستیم.
هموطنان عزیز! حضار گرامی!
امروز در آغاز یک فصل نوین سیاسی کشور قرار داریم. مسایل مهم و خطوط اساسی تیم را جلالت مآب رئیس جمهور به تفصیل گفتند. من تنها نکات کوتاهی را فهرست وار باشما در میان بگذارم:
۱٫ تیم انتخاباتی ما و تلاش ها برای رفع چالش‌ها
ما در دوره گذار از بحران‌های متوالی دهه‌های گذشته قرار داریم و هنوز تحت فشار روانی گذشته‌های تلخ و غمبار تاریخ این سرزمین هستیم. هنوز بحران پایان نیافته است و ما هنوز در یک چرخه‌ای از دشواری ها و چالش های رنگارنگ به سر می‌بریم که موارد زیر تنها بخشی از این مشکلات است:
۱- تروریسم و هیولای افراطی گری،
۲- فقر و مشکلات اقتصادی مردم،
۳- رعایت نشدن توازن در عرصه‌های مختلف،
۴- شکاف‌های اجتماعی و قومی،
۵- بی اعتمادی میان مردم و قدرت،
۶- دست‌اندازی بیگانگان بر مقدرات کشور،
۷- حلقه‌های فساد و مافیا،
۸- معادلات کور و پیچیده استخباراتی،
۹- ویرانی زیرساخت‌های اقتصادی.
اما این چالش‌ها هیچ‌گاه ما را مأیوس نکرده است، بلکه ما مصمم‌تر از گذشته و با درس از کاستی‌ها و نواقص گذشته و با شناخت کامل از عمق مشکلات کنونی و به خاطر فایق آمدن بر آنها به میدان آمده ایم. به همین خاطر، پس از رای‌زنی‌های زیاد، تیمی را ساخته ایم که متعهد و مقتدر، مسلکی و متخصص، پاک نفس و عاری از فساد و دارای آرمان های بلند ملی و اهداف روشن و قابل اجرا است.
این تیم که خوش‌بختانه تجربه عبور موفقانه از یک دوره خطرناک فروپاشی را در کارنامه خود دارد، طی چند سال گذشته توانسته است یک افغانستان آباد، آزاد و سربلند را اساس بگذارد و با حفظ دست‌آوردهای سال‌های اخیر، تحولات بی سابقه‌ای را نیز به میان آورد.
۲٫ دستاوردهای مهمی که باید از آن ها محافظت شود
زمانی که حکومت وحدت ملی مقدرات کشور را در دست گرفت، ترس از فروپاشی وجود داشت و ما به معنای واقعی کلمه یک افغانستان درگیر بحران را تحویل گرفتیم. در چهار سال گذشته با تمام مشکلات و چالش‌هایی که وجود داشت به دست‌آوردهای مهمی دست یافتیم که تنها به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنم:
۱- اصلاح سکتور امنیتی و تقویت قوای دفاعی کشور در برابر دشمن،
۲- سرکوب و تضعیف حلقه‌های فساد و مافیای اقتصادی و سیاسی،
۳- اصلاحات در سکتور عدلی وقضایی،
۴- اصلاحات اساسی در اداره و پروسه استخدام،
۵- ایجاد زیرساخت های قانونی و حقوقی کشور با تدوین و تصویب بیش از ۴۰۰ سند تقنینی،
۶- ایجاد شفافیت در پروسه کانکور سراسری و بورسیه های تحصیلی،
۷- از بین بردن وابستگی کشور به راه های ترانزیتی انحصار شده در دست همسایگان با ایجاد دهلیزهای هوایی و زمینی،
۸- بازسازی چهره مخدوش کشور در عرصه بین المللی و تبدیل نمودن آن به یک شخصیت حقوقی قابل احترام،
۹- به حداقل رساندن میزان وابستگی کشور به کمک های خارجی از طریق افزایش عواید داخلی،
۱۰- برداشتن گام های بزرگی برای مهارآب های کشور به گونه هدفمند و پلان شده،
در طول چهار سال گذشته یک تحول و تغییر بنیادی تهداب گذاری شده و در عرصه های گوناگون حکومتداری، تجارت و اقتصاد، زیربناها، معادن، انرژی، زمینداری، توسعه شهری و موضوعات دیگر، پالیسی ها و پلان های جامع و دقیق ترتیب یافته و به اجرا گذاشته شده است. من امروز با اطمینان می گویم که هیچ حکومتی نه به اندازه حکومت ما با مشکلات و چالش ها مواجه بوده و نه به اندازه این حکومت دستاورد داشته است.
۳٫ طرح‌هایی برای آینده
اما برای ساختن یک افغانستان آباد و باثبات هنوز هم راه طولانی و مسیر پرپیچ و خمی در پیش داریم. ما با تجربه ای که طی چند سال اخیر آموخته ایم، مصمم ومتعهدیم که در راستای تحقق عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن تلاش کنیم. ما موارد آتی را بخشی از ماموریت ناتمام خویش می دانیم و برای تحقق آن‌ها تلاش خواهیم کرد:
۱- تداوم مبارزه با فساد و مافیای اقتصادی،
۲- تداوم اصلاحات در اداره و تمام روندهای ملی،
۳- تقویه سر مایه گذاری و توسعه منابع داخلی و تولیدات وتجارت،
۴- تلاش برای بهبود وضعیت معیشت و کاهش فقر و بی کاری،
۵- مبارزه در راستای محو مداخلات بیگانگان در امور کشور ما،
۶- دسترسی همگان به تعلیم و تربیه و تحصیلات عالی و بالابردن کیفیت آن،
۷- مبارزه با تبعیض و عدم توازن در همه عرصه ها،
۸- تلاش برای تحقق و تکمیل کارهای نیمه تمام حکومت کنونی،
۹- ایجاد نظم و قانونیت و ساختن یک دولت مقتدر و جلوگیری از گسست هایی که توسط حلقات داخلی و خارجی ایجاد شده و وحدت ملی و اعتماد ملی ما را خدشه دار ساخته است.
۱۰- مهم تر از همه ما به صلح به مثابه نیاز مبرم وحیاتی جامعه خود می نگریم واز هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد. جنگ جز قربانی های بی شمار و ویرانی های بی حساب نتیجه ای ندارد. اما ارزشهای دموکراسی ودست آوردهای هجده ساله ملت خود را قربانی هیچ چیزی نخواهیم ساخت.
۴٫ پالیسی ما برای یک رقابت دموکراتیک و ارزشمدار
ما با استعانت از خداوند بزرگ و استمداد از خون شهدای سرافراز وطن و با حمایت بی دریغ مردم شریف و بیدار افغانستان، یک مرحله دیگر را در راه آبادانی و صلح در این کشور آغاز می کنیم. هیچ تلخی و هیچ مرارتی ما را نا امید نخواهد کرد. ما با اعتماد به نفس تمام و با اطمینان از آینده سرشار از اعتماد و امید، وارد پروسه رقابت های انتخاباتی می شویم. ما با همه تیم های انتخاباتی دیگر رقابت سازنده در پرتو قانون و اخلاق و با تبیین دیدگاه های روشن ملی خواهیم داشت. اکثر اعضای این تیم ها در طول سال های دراز و تا همین روزهای اخیر همکاران ما در حکومت بوده اند و هرکدام خود در قوت وضعف کردار حکومت شریک وسهیمند. گرچه بسیار مطلوب بود تا اکثریت شخصیت هایی که اکنون در تیم های مختلف پراکنده شده اند در یک تیم جمع می بودند و از شناخت و تجربه مشترک برای سامان دادن وضعیت دشوار کشور اسفاده می کردند اما برداشت های متفاوت در موضوعات کوچک وجزئی باعث شده است که نه به چند دسته تقسیم و در تیم های مختلف تنظیم گردند.
اما به هر حال ما می خواهیم این مسیر را با تساهل و مدارای کامل و با حفظ احترام به همه تکت های انتخاباتی دیگر طی کنیم. ما خود را بیش از هر کس دیگر مسول ساختن یک آینده انسانی و نهادینه سازی روندهای دموکراتیک در کشور می دانیم. لذا هر چند برخی از تیم ها و افراد از همین اکنون متأسفانه با آغاز کمپاین های غیر قانونی پیش از وقت، لبه تیز حملات و اتهامات خود را متوجه حکومت و تیم ما ساخته اند و می خواهند از این طریق ضعف های خود را بپوشانند ولی ما از تمام هواداران و طرفداران تیم خود می خواهیم که از هر گونه تندی و نفرت پراکنی های قومی، زبانی، مذهبی، حزبی و جناحی و از هر نوع غلو و یا به کار بردن الفاظ رکیک و توهین آمیز پرهیز کنند و هر گونه بداخلاقی را بزرگوارانه نادیده بگیرند. ما حریم اشخاص را نگه خواهیم داشت و قانون و عدالت و انصاف را در مبارزات انتخاباتی رعایت خواهیم کرد و هیچگاه به کسی نه اتهام می بندیم و نه توهین می کنیم و تنها در صورتی که مورد اتهام قرار بگیریم، از خود دفاع خواهیم کرد. ما باید به همه شهروندان خود حق بدهیم که آزادانه انتخاب کنند. انتخاب یک حق شهروندی و یک تکلیف ملی است.
آخرین سخن این که تیم پیروز نود و هشت، تیم ما خواهد بود. ما آمده ایم تا کار ناتمام خود را تمام کنیم. ما همچنان هم به تحول پایبندیم و هم به تداوم. ما تیم «دولت ساز» هستیم. ما تیم قانون، اقتصاد و امنیت هستیم و به سوی حاکمیت قانون، نظم و دیسیپلین و رفاه اقتصادی و صلح و امنیت حرکت خواهیم کرد. ما از ارزش های قانون اساسی کشور پاسداری خواهیم کرد و با حمایت و پشتیبانی بی دریغ شما مردم عزتمند کشور، دولت مستحکم و با اقتداری را خواهیم ساخت؛ دولتی که از هر نوع حرکت های فراقانونی و گسست آفرین جلوگیری کند و ثبات و اعتماد ملی و وحدت ملی ما را بیش از پیش تقویه نماید.
زنده باد افغانستان و پاینده باد مردم افغانستان
تشکر از توجه شما
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

اشتراک گذاری