جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی، شام دیروز تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در ارگ دایر گردید.

در این جلسه ۱۶ مورد تدارکاتی تحت بررسی قرار گرفت که در نتیجه، در خواست اعطای قرارداد ۱۰ پروژۀ جدید به ارزش ۲,۱ میلیارد افغانی که شامل موارد ذیل می‌گردد، منظور گردید.

–       قرارداد پروژۀ انتقال ۴۰هزار متریک تُن گندم از بندر تورخم به ذخایر تعیین‌شدۀ ۱۱ ولایت کشور و ذخایر سیلوی مرکز مربوط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری؛

–       قرارداد پروژۀ سرک هجرت‌کلی الی جلال‌آباد به طول ۱۲,۵۰۹ کیلومتر مربوط وزرات فواید عامه؛

–       قرارداد پروژه ساختمان سرک شورابک سپین‌بولدک قسمت دوم مربوط وزرات فواید عامه؛

–       قرارداد پروژۀ امور ساختمان سرک پدوله به طول ۲,۷۶۰ کیلومتر و عرض ۳۰ متر مربوط شاروالی کابل؛

–       قرارداد تدارک دو قلم گوشت (گوسفند و گاو) مورد نیاز قرارگاه و قوماندانی‌های امنیه ولایات مربوط زون ۲۰۲ شمشاد به اساس قرارداد چهارچوبی مربوط وزارت امور داخله؛

–       تهیه و تدارک ۱۵ قلم مواد اعاشوی لیلیه‌های مرکز و ولایات کشور مربوط وزارت معارف؛

–       قرارداد پروژۀ ترمیم و عایق‌کاری ذخیره‌های ولسوالی خاش ولایت بدخشان مربوط وزارت احیا و انکشاف دهات؛

–       قرارداد پروژۀ ترمیماتی سرک شاهراه سالنگ شمالی لات اول از قریه چوکک الی پل فرشته‌گان به‌طول ۹+۹۳۰,۲۳ کیلومتر ولایت بغلان؛

–       قرارداد پروژۀ سروی تمدید فایبر نوری دهلیز واخان از (بروغیل الی مرز چین) به اساس قرارداد دولت با دولت (G2G) مربوط وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی؛

–       قرارداد پروژۀ اعمار چهارباب مکتب با استفاده از تکنالوژی قطعات پیش‌ساخت (حاوی چهار بخش) مربوط وزارت شهرسازی و مسکن؛

علاوه برآن، طرح پیشنهادی تعدیل قرارداد اعمار فاز دوم بند برق کجکی که از نوع مشارکت عامه و خصوصی می‌باشد نیز از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور گردید.

در جریان بررسی قرارداد تدارک دو قلم گوشت مورد نیاز وزارت امور داخله، رئیس‌جمهور کشور تاکید ورزید که تمامی قراردادی‌های وزارت امور داخله بررسی گردد و فهرست تمامی قراردادی‌ها با آدرس‌های مشخص‌شان در ولایات با مقام عالی ریاست‌جمهوری شریک ساخته‌شود.

وی افزود که والیان و قوماندانان امنیۀ ولایات قراردادها و قراردادی‌ها را نظارت کنند و علاوه برآن به نیروهای امنیتی هدایت داده شد تا بر بنیاد یافته‌های سروی، با قراردادی‌های متخلف برخورد قانونی نمایند.

رئیس جمهور حین بحث بالای پروژۀ تهیه و تدارک ۱۵ قلم مواد اعاشوی لیلیه‌های مرکز و ولایات کشور مربوط وزارت معارف، تاکید ورزید که از پروژۀ مذکور نظارت همه‌جانبه و دقیق صورت گیرد تا به شاگردان معارف غذای کافی برسد و در صورت سرباز زدن قراردادی‌ها از مواد قرارداد، مطابق قانون با آن‌ها برخورد شود.

در همین حال طبق اجندا، وزارت انرژی و آب درخواست منظوری اعطای قرارداد پروژۀ دیزاین و ساخت بند المار ولایت فاریاب را نمود که از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور گردید و به این وزارت وظیفه سپرده‌شد تا از تمامی گزینه‌ها برای بررسی و طرح و دیزاین همه‌جانبه پروژۀ متذکره، استفاده گردد.

از سوی‌هم، د افغانستان برشنا شرکت از کمیسیون تدارکات ملی خواست تا در زمینۀ تهیه و تدارک تجهیزات مورد ضرورت این شرکت به طور استثنائی از منبع واحد، به‌منظور تأمین انرژی برق ولایت هرات از طریق لین وارداتی کشور ایران، تصامیم اتخاذ شود.

کمیسیون تدارکات ملی پس از بحث‌های همه‌جانبه، این طرح را پذیرفت و به د افغانستان برشنا شرکت هدایت داد تا به‌منظور حمایت از تولیدات داخلی، مواد مورد ضرورت این پروژه را از تولیدات داخلی تأمین نماید.

جلسه همچنان، درخواست منظوری تعدیل(تمدید میعاد بدون افزایش قیمت) قرارداد تدارک ۳۸۷ قلم ادویه، مالزمه طبی و ریجنت‌های لابراتواری ضرورت قوماندانی صحیۀ ستردرستیز به روش منبع واحد ملی را پس از بررسی و مداقه منظور کرد.

کمیسیون تدارکات ملی نظر به درخواست وزارت فواید عامه، قرارداد پروژۀ اعمار سرک ولسوالی خواجه‌بهاوالدین الی ینگی‌قلعه ولایت تخار را به طول ۶۱۵+۲۸ کیلومتر ماواری کوکچه قسمت دوم، منظور نمود.

رئیس‌جمهور حین بحث بالای پروژۀ متذکره به وزارت فواید عامه هدایت ‌داد که به منظور رقابت بیشتر در قرارداد‌ها، باید شرکت‌های کوچک و متوسط داخلی حمایت گردند. وی تأکید کرد که باید از شرکت‌ها خواسته‌شود تا بالای ظرفیت مسلکی‌شان به منظور تطبیق پروژه‌های بزرگ، کار نمایند.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی بر نظارت جدی و دقیق از جریان اعمار سرک‌ها تأکید کرد و گفت که باید سرک‌ها با معیار‌های لازم ساخته شوند تا از تخریب زودهنگام آنها جلوگیری به عمل آید.

کمیسیون، درخواست منظوری تعدیل قرارداد در افزایش قیمت و حذف بخش DBST از قرارداد اولی و اضافه‌نمودن آن در قرارداد منبع واحد پروژۀ اضافه‌کاری ساختمان سرک‌های داخل شهر مزار شریف به طول ۱۵ کیلومتر را، منظور گردید.

در این جلسه، ناظرین ملی و بین‌المللی از جمله کمیسیون‌های مالی و بودجه و اقتصاد ملی ولسی‌جرگه، دیدبان شفافیت افغانستان، نمایندۀ بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) و سیستیکای حمایت قاطع نیز حضور داشتند.

منبع: سایت دفتر ریاست جمهوری

اشتراک گذاری