جیف کوهن، سرپرست اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا، بعد از ظهر روز سه شنبه ۱۸ جدی ۱۳۹۷، با استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری دیدار کرد.

آقای کوهن، نقش معاون رئیس جمهور را در زمینۀ تأمین حاکمیت قانون، مبارزه با فساد اداری و اصلاحات در عرصه‌های مختلف به خصوص اصلاحات انتخاباتی و اصلاحات در نهادهای عدلی و قضایی اثر گذار خوانده و از آن به نیکی یاد کرد.

در این دیدار، معاون رئیس جمهور، اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا را یکی از همکاران نزدیک مردم افغانستان در نزدیک به دو دهۀ گذشته خوانده و بر ادامه همکاری‌های آن اداره در سال های آینده تأکید کرد.

استاد دانش گفت که مردم افغانستان و همکاران بین المللی آن از جمله ایالات متحده امریکا، در نزدیک به دو دهۀ پیش مسیری مشترکی را در پیش گرفتند که این مسیر هم اکنون به یک سرنوشت مشترک مبدل شده است و این می‌طلبد که همکاری‌های استراتیژیک بین دو کشور گسترش یابد.

وی گفت در بیش از هفده سال گذشته، مردم افغانستان به کمک و یاری دوستان بین المللی خود به ارزش‌های نوینی چون نظام سیاسی مبتنی بر اراده مردم، قانون اساسی، حقوق بشر، آزادی و آزادی مطبوعات و دیگر ارزش‌ها دست یافته و حفظ این ارزش‌ها نیز می‌طلبد که همکاری متقابل بین مردم افغانستان و دوستان بین المللی آن همچنان ادامه یابد.

معاون رئیس جمهور موجودیت گروه‌های تروریستی را تهدید مشترک برای مردم افغانستان و امریکا خوانده و مقابله با این تهدید را در سایۀ همکاری‌های متقابل و دوستانۀ کابل و واشنگتن ممکن دانست.

در ضمن، دیگر موضوعات که در این جلسه به بررسی گرفته شد، سرپرست اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا یا USAID نسبت به برنامه‌های کمکی دولت ایالات متحده امریکا برای توسعه و انکشاف درافغانستان توضیح داده گفت که روند همکارهای آن نهاد با دولت و مردم افغانستان همچنان ادامه دارد.

وی گفت که اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا کمک به تطبیق پروژه‌های بزرگ انکشافی در زمینه‌های چون تقویت پروسه صادرات محصولات تولیدی افغانستان به بیرون از کشور، انرژی برق، انکشاف زیر بناها، پروسه‌های انتخاباتی، فراهم شدن خدمات مؤثر در عرصۀ صحت، معارف، زراعت و تمویل برنامۀ میثاق شهروندی را در سال جاری میلادی ادامه می دهد.

به گفتۀ وی، کمک چهل میلیون دالری امریکا به پروژه انرژی برق در بامیان با توجه به نیازمندی جدی باشندگان مناطق مرکزی یکی از برنامه‌های است که اداره انکشاف بین المللی امریکا روی دست دارد و در کنار این، زمینۀ دسترسی باشندگان مناطق مختلف افغانستان به انرژی برق بادی نیز توسط این اداره تحت بررسی قرار دارد.

سرپرست اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا افزود که کمک‌های دولت آن کشور به برنامه حکومت افغانستان برای اصلاحات در نهادهای عدلی و قضایی در سال جاری میلادی همچنان ادامه یافته و نهادهای مختلف امریکایی از جمله سفارت آن کشور در کابل نیز در این برنامه، حکومت وحدت ملی را یاری می‌رساند.

این مقام امریکایی از برنامه Promote یا توانمند‌سازی زنان درافغانستان به عنوان یکی از برنامه‌های مهم کمکی دولت امریکا در افغانستان یاد کرده افزود که تاکنون حدود ده هزار خانم از طریق این برنامه به اشتغال دست یافته و قرار است که در ختم برنامه پروموت ۷۵ هزار زن صاحب شغل شوند.
استاد دانش اعمار جاده‌های مواصلاتی شمال-جنوب و شرق-غرب را که ولایات مختلف کشور را به هم وصل می‌کند، از پروژه‌های مهم ملی در سطح کل کشور خوانده گفت که دولت امریکا به خصوص اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا می‌تواند یکی از همکاران جدی دولت و مردم افغانستان در اعمار جاده‌های یاد شده باشد.

در این دیدار استاد دانش اما در باب ضرورت صلح و مذاکره با مخالفان مسلح دولت گفت که حکومت افغانستان برای گفتگوی و مذاکرات مستقیم با مخالفان مسلح دولت آماده است؛ اما تأکید حکومت بر این است که پروسۀ صلح و ورند مذاکرات باید به رهبری دولت و مردم افغانستان باشد.

استاد دانش انتشار اسنادی از سوی یک نهاد امریکایی موسوم به “رند” را مانع تلاش‌های حکومت افغانستان و همکاران بین المللی آن از جمله دولت امریکا برای مذاکرات صلح خوانده گفت که آنچه برای مردم و حکومت افغانستان اولویت دارد این است که مذاکرات صلح در چوکات نظام کنونی و قانون اساسی به رهبری دولت و مردم افغانستان باشد. معاون رئیس جمهور تاکید کرد که در پروسۀ صلح هیچ کسی نمی‌تواند جایگاه حکومت و مردم افغانستان را نادیده بگیرد.
سرپرست اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا ضمن تأکید به همکاری های متقابل امریکا و افغانستان در زمینه های مختلف، به نتیجه رسیدن پروسۀ صلح را با حفظ ارزش های نزدیک به دو دهۀ گذشته ممکن دانسته افزود که اسناد منتشر شده از سوی نهاد “رند” نظر دولت امریکا نیست.

اشتراک گذاری