﴿بسم الله الرحمن الرحیم﴾
جناب آقای علیم خان یسنگلدیف سفیر کبیر جمهوری قزاقستان در کابل، اعضای محترم کابینه و شورای ملی افغانستان، سفرا و دیپلومات های مقیم کابل، مهمانان عالیقدر، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

امروز بسیار خوشحالیم که در محفل گرامیداشت از بیست و هفتمین سالروز استقلال کشور دوست و برادر جمهوری قزاقستان در کابل اشتراک می کنیم. این روز را به دولت قزاقستان و شخص جلالت مآب نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان و جناب سفیر و همه مردم قزاقستان از طرف دولت و ملت افغانستان صمیمانه تبریک می گویم و برای مردم قزاقستان بهروزی، رفاه و شکوفایی آرزو می کنم.

حضار گرامی!
جمهوری قزاقستان یکی از کشورهای بزرگ منطقه ما است که با کشورهای بزرگ دیگر منطقه مانند روسیه و چین و همچنین با قرقیزستان و اوزبکستان هم سرحد است و با مساحت دو میلیون و هفتصد هزار کیلو متر مربع، از نگاه جغرافیایی نهمین کشور بزرگ دنیا می باشد. قزاقستان هرچند مثل افغانستان محاط به خشکه است، ولی از ظرفیت بسیار عالی اقتصادی مخصوصا در سکتور زراعت و سایر منابع طبیعی و معادن برخوردار بوده و از اعضای بسیار فعال و مؤثر سازمان شانگهای است.

قزاقستان از دوستان بسیار نزدیک افغانستان است. بعد از کسب استقلال این کشور در ۱۶ دسمبر ۱۹۹۱ به زودترین فرصت یعنی یک سال بعد در ۱۲ فبروری ۱۹۹۲ روابط دیپلماتیک بین دو کشور ما برقرار شد و در سپتمبر ۲۰۰۲ فعالیت های دیپلماتیک قزاقستان در کابل آغاز گردید و در ماه جون ۲۰۰۳ به سفارت ارتقا یافت و در همین سال ها سفارت افغانستان نیز در قزاقستان به فعالیت آغاز کرد و در طول ۲۷ سال اخیر این روابط در عرصه های مختلف به صورت متداوم رو به گسترش و توسعه بوده است که به گوشه هایی از این روابط به طور خلاصه اشاره می کنم:

۱. قزاقستان در عرصه سیاسی و امنیتی همواره در کنار حکومت افغانستان بوده و از مواضع و سیاست های ما مخصوصا در زمینه مبارزه با تروریزم و افراط گرایی حمایت کرده و در آموزش بخشی از نیروهای امنیتی ما یعنی پولیس و صاحب منصبان دیگر سهم گرفته است و تا کنون چندین سند تفاهم و همکاری بین دو کشور به امضا رسیده و رهبران دو کشور در مناسبت های متعدد با همدیگر دیدارهای دوستانه داشته اند.

۲. در عرصه اقتصادی و تجارتی روابط دو کشور ما پیوسته در حال گسترش است. خانه تجارت قزاقستان به تاریخ ۱۱ حمل ۱۳۹۵ طی مراسمی در کابل افتتاح شد. قزاقستان سالانه به ارزش بیش از ۸۶۶ میلیون دالر کالاهای تجارتی به افغانستان صادر می‌کند، اما صادرات افغانستان به قزاقستان فعلا ۸/۱۳ میلیون دالر است. افغانستان سالانه مقدار زیاد گندم، آرد، آهن و مواد ساختمانی از قزاقستان وارد می‌کند. قزاقستان نیز بازار خوبی برای میوه خشک و تازه و زعفران افغانستان است. هرچند صادرات و واردات بین دو کشور متوازن نیست ولی امیدواری این است که این دادوستد به طور روز افزون وسعت یابد و متوازن شود. در این رابطه در دراز مدت با احداث راه لاجورد که افغانستان را به آسیای میانه وصل خواهد کرد و با احداث خط آهن بین افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان، زمینه تجارت و ترانزیت به صورت مطلوب نه تنها بین دو کشور بلکه در سطح منطقه بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

اما در کوتاه مدت آغاز صادرات از طریق دهلیز هوایی کابل-آلماتی قزاقستان توسط شرکت هوایی کام ایر یک رویداد بسیار امیدوار کننده است. چنانچه اطلاع دارید بر اساس توافق قبلی میان حکومت افغانستان و قزاقستان و تفاهمنامه سه جانبه میان مشاوریت افتصادی ریاست جمهوری، اتاق تجارت و صنایع افغانستان و شرکت هوایی کام ایر که به تاریخ ۲۰ قوس ۱۳۹۶ به امضاء رسید، شرکت هوایی کام ایر در اولین پرواز از طریق دهلیز هوایی کابل-آلماتی قزاقستان به مقدار ۴ تن سبزیجات و ۶۱۲ کیلوگرام قالین را به قیمت فی کیلو ۲۰ سنت، به تاریخ ۴ حوت ۱۳۹۶ از میدان هوایی بین المللی حامد کرزی به میدان هوایی بین المللی آلماتی قزاقستان انتقال داد. این پروازها همچنان ادامه دارد و زمینه خوبی را برای انتقال کالاهای کشور ما به بازارهای قزاقستان را فراهم ساخته است.
نقطه بسیار مهم رابطه منظم و دوامدار بین اطاق های تجارت و سکتور خصوصی دو کشور است. امسال در ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان- قزاقستان با اشتراک مقامات حکومتی و تجار دو کشور در کابل برگزار گردید که برای ایجاد روابط دایمی و معرفی محصولات هر دو کشور و فراهم آوری سهولت های تجارتی و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در هر دو کشور بسیار سازنده و مؤثر خواهد بود. من از جناب سفیر قزاقستان می خواهم که در جهت توسعه روابط سکتور خصوصی بین دو کشور از هیچ نوع همکاری دریغ نورزند.

۳. کشور قزاقستان در عرصه فرهنگی و آموزشی کمک بزرگی به ما کرده است. در سال ۲۰۰۹ ‌یک توافقنامه آموزشی ‌میان وزارت تحصیلات عالی قزاقستان و وزارت تحصیلات عالی افغانستان به امضا‌ رسید که بر اساس آن مبلغ ۵۰ میلیون دالر برای هزار بورسیه تحصیلی برای محصلین افغانستان اختصاص داده شدبود. از سال ۲۰۱۰ به بعد این بورسیه ها واقعا عملی شد و هر ساله هیأت علمی از وزارت تحصیلات عالی قزاقستان به کابل آمده و با برگزاری امتحان، در حدود دوصد تن از جوانان ما در هر سال به این بورسیه ها راه یافتند که در نتیجه تا کنون هزار محصل افغانی در رشته های مختلف در پوهنتون های قزاقستان آموزش دیدند. ما امیدواریم فرصتی فراهم شود که این نوع همکاری ها به صورت دوامدار ادامه یابد. هم اکنون در کنار محصلین، تعداد بیش از دو هزار تن از هموطنان ما در قزاقستان زندگی می کنند که در تحکیم روابط فرهنگی بین مردمان دو کشور ما نقش بسیار مثبتی خواهند داشت.
قابل یادآوری می دانم که کشور قزاقستان یکی از کشورهایی است که در زمینه فرهنگی و تحصیلات عالی تجربه بسیار موفق داشته است و در همین رابطه جای خرسندی است که در این کشور بزرگ منطقه ما بی سوادی به تمام معنا ریشه کن شده و اکنون در این کشور بی سواد وجود ندارد و این واقعا یک موفقیت بزرگ برای قزاقستان است.

۴. یکی دیگر از عرصه های روابط بین دو کشور، برقراری روابط پارلمانی بین پارلمان های دو کشور و توسعه آن است. به تاریخ ۱۱ الی ۱۲ می سال ۲۰۱۳ هیأت پارلمانی جمهوری قزاقستان به ریاست رییس کمیسیون امور بین المللی، دفاع و امنیت پارلمان این کشور به کابل سفر نمود که موضوع اساسی دیدارها و مذاکرات آنها را در کابل تحکیم روابط میان پارلمان های هر دو کشور تشکیل می‌داد. پارلمان های کشورها نقش بسیار بنیادی در توسعه روابط بین ملت ها دارد.

۵. کمک های بشردوستانه قزاقستان به مردم ما در طول سال ها مخصوصا از ۲۰۰۸ به بعد، یکی از موارد قابل ستایش است. از آنجا که افغانستان کشوری است که همیشه در معرض حوادث طبیعی همچون سیلاب، زلزله، خشکسالی و مانند آن ها قرار دارد، کمک های به موقع کشور قزاقستان به صورت لباس و مواد غذایی و اجناس دیگر به قیمت میلیون ها دالر، مخصوصا برای مردم بدخشان و جوزجان در سال های گذشته، پیوند همبستگی و روحیه برادری بین مردمان دو کشور را بیش از پیش تقویت کرده است.

۶. یکی دیگر از عرصه های روابط دوستانه دو کشور، همکاری های منطقوی ما در قالب کنفرانس ها و سازمان های بین المللی و منطقوی است. قزاقستان در سازمان شانگهای همیشه از موقف افغانستان و کمک این سازمان به افغانستان حمایت کرده است و همچنین در اجلاس های مختلف بین المللی دیگر همچون اجلاس شیکاگو، کنفرانس توکیو، اجلاس های ریکا و کنفرانس قلب آسیا یا پروسه استانبول و کنفرانس های دیگر بین المللی و منطقوی، قزاقستان از آن کشورهایی بوده که در کنار حکومت و مردم افغانستان ایستاده و در موضوعات مختلف اقتصادی، امنیتی و سیاسی با ما همکاری کرده است.

در پایان باید گفت: افغانستان و قزاقستان از گذشته ها باهم روابط بسیار مثبت و فعال داشته و این روابط در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و آموزشی، رو به توسعه بوده است. قزاقستان و افغانستان به عنوان دوستان سنتی به یک دیگر نگاه می کنند و برای تأمین ثبات و امنیت پایدار منطقه و تأمین رفاه و آسایش مردمان این منطقه از هیچ نوع همکاری با همدیگر دریغ نمی کنند.

ما امروز در سطح منطقه خود با مشکلات زیادی مواجه هستیم که در رأس آن ها ناامنی و تروریزم قرار دارد. تنها راه ثبات و امنیت پایدار در منطقه، همکاری صادقانه همه کشورها بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل است. ما به این باوریم که روابط میان افغانستان وقزاقستان، یک الگوی قابل ستایش از روابط منطقه ای است که نه تنها به نفع مردم دو کشور است بلکه با الهام گرفتن از آن، می توان برای همگرایی و همکاری در سطح همه کشورهای منطقه کار گرفت.

به امید توسعه هرچه بیشتر روابط دوستانه و برادرانه بین دو کشور.

و با آرزوی شکوفایی و فرخندگی هرچه بیشتر کشور و مردم جمهوری قزاقستان.

تشکر از توجه شما
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

اشتراک گذاری