اشاره: جشنواره فرهنگی گل بادام روز یک شنبه این هفته با حضور مقامات حکومتی واشتراک پرشور مردم ولایت دایکندی در شهر نیلی مرکز این ولایت برگزار گردید. پیام استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در باره جشنواره فرهنگی گل بادام، توسط نماینده دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری در این جشنواره قرائت شد. متن کامل این پیام در این جا نشر می گردد:
……………………….
بسم الله الرحمن الرحیم
مردم شریف دایکندی!
قبل از همه اجازه دهید از ابتکار شما مردم عزتمند ولایت دایکندی به خاطر راه اندازی جشواره فرهنگی گل بادام تمجید و تقدیر نمایم. گل بادام نماد شکوفایی طبیعت و نوید دهنده فصل بهار و رویش جوانه های امید است. زیبایی طبیعت و زیبایی های نهفته در خلقت آدمی، رابطه ی ناگسستنی باهمدیگر دارند و جشنواره فرهنگی گل بادام، این رابطه را به خوبی تبارز می دهد.
اینجانب جشنواره فرهنگی گل بادام را به تمام اهالی مهربان و صمیمی دایکندی تبریک عرض می کنم و از برگزارکنندگان این همایش فرهنگی ابراز سپاس و قدر دانی دارم. جشنواره گل بادام اقدام نیک و ستودنی است که باعث خلق شکوفایی های فرهنگی می گردد. جشنواره های فرهنگی زمینه را برای همدلی، مهربانی و همگرایی های بیشتر فراهم می سازد و به ظرفیت ها و جاذبه های فرهنگی ولایات کشور کمک می کند.
ولایت دایکندی از ظرفیت های خوب طبیعی وفرهنگی برخوردار است ولی به علت عدم مسیر های ارتباطی و تبادله فرهنگی آن چنان که باید، شناخته نشده است. مسؤلان محلی و فرهنگیان ولایت دایکندی با نهادینه ساختن جشنواره فرهنگی گل بادام، بدون شک زمینه را برای شناسایی و معرفی ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی این ولایت آغاز کرده اند که در به ثمر نشستن چنین اقدامی، حمایت همه جانبه حکومت محلی و حکومت مرکزی یک ضرورت جدی تلقی می گردد.
معرفی ظرفیت های بومی ولایت های مختلف کشور برای توسعه اقتصاد روستایی و اقتصاد محلی ولایت ها یک امر شایسته است که در توسعه ملی تأثیر به سزا دارد. انکشاف و توسعه ظرفیت های فرهنگی محلی ولایت های مختلف کشور زمینه را برای گردشگری داخلی و شناخت متقابل شهروندان کشور از یکدیگر فراهم ساخته و همگرایی های اجتماعی و فرهنگی را در سطح کل کشور تقویت می کند. مردم افغانستان نسبت به هرزمانی، امروز برای شناخت استعداد ها و ظرفیت های اجتماعی و فرهنگی یکدیگر نیازمند است. با شناخت درست از همدیگر، پذیرش اجتماعی و درک متقابل اجتماعی آسان تر و استوار تر می گردد.
جشنواره های فرهنگی مانند گل بادام در ولایت دایکندی، به گسترش و شکوفایی اقتصادمحلی این ولایت کمک شایانی دارد. دایکندی سرزمینی بکر و دست نخورده ی است که زمینه های معرفی ظرفیت های اقتصادی و جاذبه های فرهنگی و طبیعی بیشتری دارد. امید می رود که اهل فرهنگ و هنر ولایت دایکندی با کمک رهبری ولایت دایکندی و دیگر نهاد های مرتبط، در کشف و معرفی استعداد های بومی این ولایت در سال های آینده خلاقیت های بیشتری را نشان بدهند و الگوی نمونه و موفقی در رشد و توسعه استعداد های بومی کشور باشند.
بادام بعنوان یکی از محصولات مهم و حاصل دسترنج مردم زحمت کش ولایت دایکندی است که بدون شک نیازمند انکشاف و حمایت های بیشتر است. با آن هم رشد محصولات بادام در سال گذشته در ولایت دایکندی بی سابقه بوده است. ظرفیت های رشد و برداشت محصولات بادام، نشان دهنده این ضرورت است که بخش خصوصی و حکومت محلی با کمک حکومت مرکزی باید برای رشد صنعت باغداری و همچنین زراعت و مالداری در این ولایت تلاش و سرمایه گزاری مؤثرتر داشته باشند. دایکندی نه تنها برای بادام بلکه برای انواع میوه تازه و خشک و همچنین کشت زعفران و تولید فرآورده های حیوانی و لبنیاتی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که با سرمایه گزاری بیشتر، بدون شک این ولایت از لحاظ اقتصادی رشد قابل توجهی را در سال های پیش رو شاهد خواهد بود.
انکشاف صنایع محلی و تولیدات محلی یگانه راه توسعه روستایی و تقویت زیر ساخت های اقتصاد ملی کشور است. حکومت مرکزی افغانستان مصمم است که زمینه های بنیادین را برای توسعه اقتصاد ملی و محلی کشور فراهم سازد. تلاش برای اعمار زیرساخت های اساسی اقتصاد ملی و محلی در حکومت وحدت ملی به شدت جریان دارد. ایجاد بند های آب برای استفاده بهینه از آب های کشور، اعمار بندهای برق و برق های آفتابی برای استفاده از انرژی پایدار، اعمار راه های ارتباطی میان ولایات و تلاش برای اعمار دهلیز های ارتباطی شرق و غرب و جنوب و شمال از پروسه های مهم برای دستیابی و تقویت اقتصاد ملی در کشور است.
حمایت از سکتور خصوصی نیز به منظور تقویت و ایجاد رقابت سالم برای تقویت و توسعه اقتصاد ملی و محلی برای حکومت افغانستان یک اولویت است و هم اکنون بخشی از برنامه های حکومت افغانستان در راستای رشد اقتصاد ملی از طریق سکتور خصوصی متمرکز است.
من امیدوارم با تکمیل شدن پروژه برق نیلی و توسعه میدان هوایی ولایت و پخته شدن سرک نیلی- بامیان و بازسازی سایر سرک های مربوطه، زمینه مناسب تری برای فعالیت های اقتصادی و تجارتی برای ولایت دایکندی فراهم شود.
جشنواره گل بادام یک اقدام نیک برای الگوگیری و تشویق باقی ولایت های کشور برای احیای ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی بومی ولایات است و حکومت محلی و مرکزی افغانستان علاوه برحمایت از رشد و توسعه ظرفیت های محلی، باید برای معرفی و بازاریابی این محصولات در داخل و خارج کشور تلاش مناسب و به موقع نماید و بخش خصوصی را برای تبادله این محصولات در مارکیت های منطقه فراهم سازد.
این جانب بار دیگر جشنواره فرهنگی گل بادام را به مردم با صفا و فرهنگ دوست و معارف پرور ولایت دایکندی و برگزارکنندگان این همایش فرهنگی تبریک عرض می کنم.
زنده باد افغانستان
سربلند باد مردم افغانستان
سرور دانش
معاون دوم رئیس جمهور
کابل ـ۱۱ حوت ۱۳۹۷

اشتراک گذاری