لیو جون سونگ سفیر کشور چین، سه شنبه ۲۱ سنبله با استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور ملاقات کرد.

معاون رئیس جمهور، دراین دیدار گفت که افغانستان و چین رابطۀ دوستانه و تاریخی داشته و این رابطه همچنان به قوت خود باقی است.

استاد دانش روابط دو کشور را در حوزه های فرهنگی، آموزشی، تجارت، اقتصاد و سیاست مهم خوانده گفت افغانستان و چین از میراث مشترک و درعین حال بار فرهنگی برخوردار است.

معاون رئیس جمهور با تأسف گفت از اینکه در چهل سال پسین جنگ‌ و بحران داخلی سبب شد که توجه چندانی به میراث‌های فرهنگی نشده و در موارد این میراث ازدست رفت.

به گفتۀ وی اگر موزیمی در ولایت بامیان به کمک دولت چین اعمار گردد، می تواند هردو کشور را در حفظ مشترکات فرهنگی و تاریخی یاری رساند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به جاذبه های گردشگری در افغانستان، ولایت های بامیان و بدخشان و جاذبه های توریستی در این  ولایت ها را فرصتی عنوان کرد که سیاحان چینی می توانند همواره از آن بازدید کنند.

استاد دانش از سکتور خصوصی چین برای سرمایه گذاری  در افغانستان دعوت کرده و به مراقبت های جدی دولت چین در خصوص هرچه معیاری شدن کار شرکت‌های چینایی مشغول درافغانستان نیز، تأکید کرد.

دراین دیدار، لیو جون سونگ سفیر کشور چین، ضمن آنکه دعوتنامه معاون نخست وزیر چین را برای سفر معاون رئیس جمهور به آن کشور تسلیم کرد گفت مقامات عالی رتبه کشور از سفر وی به چین استقبال می‌کند.

قرار است استاد دانش معاون رئیس جمهور برای اشتراک در یک جشنوارۀ بین المللی که در چین برگزار می شود، به تاریخ ۲۳ سپتامبر به آن کشور سفر کند.

سفیر چین از آمادگی کشورش برای همکاری با دولت افغانستان در عرصه های معارف، صحت، مسایل علمی، امور فرهنگی و تکنالوژی خبر داد.

وی همچنین گفت که جمهوری خلق چین در زمینه باستان شناسی نیز با دولت افغانستان همکاری خواهد کرد و در زمینه آموزش کارمندان موزیم ملی افغانستان برنامه ای از طرف دولت چین تحت بررسی قرار دارد.

این مقام چین همچنان گفت که دولت چین آمادگی کامل دارد که برنامه‌های مشترک فرهنگی میان دو کشور در افغانستان و چین برگزار شود و این می تواند در توسعه روابط متقابل بین مردم چین و افغانستان مفید باشد.

به گفته وی در سال گذشته حدود ۱۰۰ مورد برنامه های آموزشی کوتاه مدت  برای افغان‌ها در کشور چین فراهم شده و در سال آینده نیز بیش از ۱۸۰ بورسیه تحصیلی برای محصلین افغان اختصاص خواهد یافت.

برگزاری کارگاه‌های آموزش های حقوقی برای حقوق‌دانان افغانستان از دیگر موارد سفیر چین در ملاقاتش با معاون رئیس جمهور اعلام داشت.

وی ثبات و امنیت افغانستان را پیش نیاز سرمایه گذاری سکتور خصوصی چین در افغانستان عنوان کرده افزود که دولت چین به همکاری دوجانبه و حمایت از افغانستان متعهد است و به رهبری دولت افغانستان اطمینان کامل دارد.

اشتراک گذاری