استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، بعد از ظهر روز سه شنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۶ در رأس یک هیأت بلند پایۀ دولتی برای اشتراک در هفتمین کنفرانس ریکا، عازم کشور ترکمنستان شد.

هفتمین کنفرانس ریکا روز چهار شنبه ۲۴ عقرب ۱۳۹۶ – ۱۵ نوامبر ۲۰۱۷ با شرکت نمایندگان حدود شصت کشور و سازمان بین المللی به میزبانی ترکمنستان در شهر عشق‌آباد پایتخت آن کشور برگزار می‌گردد.

حضور مقام های بیش از ۶۰ کشور و سازمان منطقه ای و بین المللی در نشست ریکا و تعدد برنامه ها و نشست های مختلف در این کنفرانس، یک نمونه آشکار از نتیجه تلاشهای مشترک در سطح دولت های منطقه تلقی می گردد.

قرار است در این نشست استاد سرور دانش معاون رئیس جمهور نیز سخنرانی کند. معاون رئیس جمهور درحاشیه این کنفرانس با مقامات عالی رتبه دولت ترکمنستان و شماری ازکشور ها و نیز سازمان های بین المللی دیدار خواهد کرد.

در این کنفرانس همچنین قرار داد خط لاجورد بین کشورهای افغانستان، ترکمنستان، ترکیه، گرجستان و آذربایجان با حضور معاون رییس جمهور امضا می گردد. امضای موافقتنامه راه لاجورد به عنوان یک موافقتنامه پیشرو در زمینه ترانسپورت و ترانزیت، نشان دهنده تلاش های مؤثر حکومت افغانستان در سطح همکاری های منطقه ای به شمار می رود.

ششمین نشست ریکا با حضور نمایندگان کشور ها، سازمان های منطقه ی و بین المللی در سپتامبر ۲۰۱۵ در کابل برگزار شده بود که تاکنون پیشرفت های خوب و امیدوار کننده را در سطح منطقه، در پی داشته است.

انتظار می رود که اجرای موافقتنامه های کنفرانس های ریکا و همچنین امضای قرار داد خط لاجورد در نشست عشق آباد، به ایجاد شبکه منظم و منسجم ترانزیتی و ترانسپورتی در حوزه اوراسیا کمک نموده و مردم منطقه و فراتر از آن نیز از تأثیرات اقتصادی آن بهره مند گردند.

اجرایی شدن پروژه های انتقال گاز تاپی و کاسا ۱۰۰۰، افتتاح خط آهن اتامراد-آقینه، تکمیل قریب الوقوع فاز سوم خط آهنِ خواف- هرات، امضای موافقتنامه چابهار و ابتکار یک کمربند یک راه بستر خوبی را برای تقویت اتصال و گسترش تجارت و تعاملات بین کشورهای مختلف منطقه در پی خواهد داشت.

دراین سفر، معاون رئیس جمهور را صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور و شماری دیگر از مقام های بلند پایه دولت همراهی می کنند.

 

اشتراک گذاری